otel dekorasyon

başa dön
11 EYLÜL
5797 defa Okundu

Des Moines Halk Kütüphanesi

DES MOINES HALK KÜTÜPHANESİ

Mimar:  David Chipperfield Architects / Projenin Yeri: Iowa / Amerika Birleşik Devletleri

David Chipperfield Mimarlık, 2006 yılında kullanıma açılan Des Moines Halk Kütüphanesi projesi ile kütüphane tasarımlarına yeni bir reform getirmeyi başardı.

Yeni Des Moines Western Gateway Parkı'nın ayrılmaz bir parçasını oluşturan kütüphane, kentin bu kısmının kapsamlı bir dönüşüm geçirmesine olanak sağlayarak, kütüphane ve park Des Moines'nın yenilenme projesinin en önemli parçası olmuş. Parkın doğu ucunda yer alan kütüphane kent merkezi ile park arasında bir bağlantı görevi görüyor. Kitap okurken parkta oturma hissi yaratan kütüphane, bir yandan kentin blok yapısına cevap verirken, bir yandan da park alanına doğru uzanıyor ve peyzaj içerisinde akıyor.

Binaya doğru bir rota oluşturan Gateway Galerisi, park ile kent karakterleri arasında bir köprü ve aynı zamanda kütüphane ile park arasındaki sınırları bulanıklaştıran esnek bir etkinlik alanı. Yönetim ve servis alanları doğu kanadına, kitapların bulunduğu raflarsa parktan görünecek bölümlere konumlandırılmış. Kütüphane aynı zamanda çeşitli eğitimli amaçlı seminerlerin yapılmasına olanak sağlarken; çocuk oyun alanları, kafe ve konferans bölümü içeriyor.

Bir kütüphanenin tasarlanması aşamasında gün ışığına muhakkak önem verilmeli ve kütüphanede yer alan ışıklandırmanın yanı sıra içeriye girecek olan gün ışığı miktarına da dikkat etmek gerekiyor.Sürdürülebilir bir yapı olarak inşa edilmiş olan kütüphane enerji tasarruflu cam cepheye ve yeşil çatıya gibi özelliklere sahip. Binanın formuna karar verilirken, içeri ile dışarı arasındaki ilişki iyi düşünülmüş ve günışığından maksimum faydalanılmış. Cephede kullanılan örgü sistem sert günışığının etkilerini azaltırken, içerde kullanılan yapay ışıkla kontrast engellenmiş ve mekan derinliği korunması sağlanmış. David Chipperfield Mimarlık, bu hususta ustalığını bir kez daha gösteriyor. Gün ışığından en iyi biçimde faydalanarak konumlandırılan Des Moines Halk Kütüphanesi, bu yapısıyla diğer şehir ve halk kütüphaneleri için de başarılı bir örnek oluşturmaktadır.

Sevgilerimle,

KAYNAK:     Architectural Review David Chipperfield Architects