otel dekorasyon

başa dön

LUIGI EINAUDI KAMPÜSÜ

 LUIGI EINAUDI KAMPÜSÜ

İtalya’da inşa edilen Luigi Einaudi kampüsü toplam 45000 m2 kapalı alan, 14000 metrekare yeşil alan, 620000 arşivlik kütüphanesi ile 8000 kişiye ev sahipliği yapıyor. Kampüs bir meydanın etrafında sıralı yedi binanın bir çatı ile bütünleşmesinden oluşuyor ve çatısı sayesinde tek bir kütle olarak algılanıyor. Kentte ki en modern yapı olan kampüs Foster+Partners imzası taşıyor ki Torino’nun en kritik noktalarından dahi yapıyı algılamak mümkün. Yapı çevresel sürdürülebilirlik, enerji tasarrufu, solar tasarım ve bio-iklimsel stratejilerini ön planda tutarak görsel, akustik, çevresel konfor gibi en yenilikçi kriterlerce tasarlanmış. Kısa zamanda şehrin mimari kimliğini yansıtan ve şehir planlamasını etkileyen bir sembol olmuş. Son yıllarda dünyada yükselişte olan bilgi teknolojilerinden faydalanılarak tasarlanan projede, kurucu sistemlerin ve donanımlarının yaşam döngüsü optimizasyonu maliyetleri azaltıp örgütsel verimliliği arttırarak avantaj sağlıyor. Her canlıyı cezbeden yeşil alan unsuru kampüste ki iki başrolden biri olmayı başarıyor. Geniş bir avlu ile taçlandırılan yapı, öğrenciler için streslerini atmak ve sosyal aktiviteler düzenlemek için verimli bir atmosfer oluşturuyor. Avluya ulaşımın birden fazla açıklıktan sağlanması da avantaj sağlıyor. Başrollerden bir diğeri ise çatı strüktürüdür. Aerodinamik yapı; cephe ve çatıdaki uyumu ile yayaları yormadan algılarını etkileyerek yönlendiriyor.

Zemin döşemesi seçimi sirkülasyonu bu denli yoğun olan mekanlar için oldukça önemlidir. Uzun kullanım ömrü olması, yıpranma oranının düşük olması, kaymaz olması olmazsa olmaz özelliklerdir. Projede malzeme seçiminde titiz davranılarak bu özelliklerin ötesine geçip nanoteknoloji döşeme malzemesi seçilmiş. 7200 m2’yi geçen dış mekanda fotokatalitik zemin döşemesi kullanılarak güneş ışığının etkisiyle hidrokarbon molekülleri ve toz gibi yerleşen kirlilik nötralize ediliyor.

Çatı strüktürü projede tek başına hem karadan hem de havadan büyük bir görsel etkiye sahip mimari bir element. Bunu daha ilginç kılan ise solar tasarım ile düşünülüp projelendirilmiş olması. Çatı strüktürünün taşkın tarafları güneş sisteminin doğru kullanılıp kazanca dönüşmesi için tasarlanıp çeşitlendirilmiş ve sonuç olarak doğru açılar ile güneş ve gölge ikileminin uyumu sağlanmış. Bu sayede bina içi yaşam konforu benzeri yapılara oranla daha kalitelidir. Isı kaybının temel noktası olan pencere ebatlarında kullanım özgürlüğü sağlayarak, yapıda geniş pencereler kullanılmış, iç-dış mekan bütünlüğünü en yüksek seviyede kampüs kullanıcılarına hissetirmeyi başarmıştır. Yaz aylarında iklimlendirme masraflarında da tahmin edilenden daha önemli derecede azalma gözlenmiştir. Tente çatının saçakları avlunun üzerinde asılı duruyor bu nedenle doğal aydınlatmayı dengeleyerek yaya yolları yağmur ve benzeri etkilerden etkilenmiyor. Buna ek olarak doğal ve yapay aydınlatma kullanım oranı enerji tüketiminde yaklaşık %20 kazanç sağlıyor.   Hukuk ve Siyasi Bilimler Birimi diğerlerinden ayrıştırılarak çatı örtüsünde, merkezinden dairesel formda delik açılarak çatı bahçesinin gökyüzü ile buluşması sağlanmış. Binayı kullanan öğrenci ve akademik kadronun nefes alabileceği zevkli bir mekan yaratılmış. Her bir özellik üniversite algısını değiştirerek kampüse yaşayan bir değer katmıştır.

Yapı sistemlerinin merkezi yönetimi kontrol odasından ve iki ana binaya hizmet eden belirli konumlardan takip ediliyor. Luigi Einaudi gibi çok amaçlı kullanılan - derslikler, kütüphane, kafeterya, ofisler, otopark - komplekste farklı bölgeleri bağımsız olarak yönetmek binanın fiili kullanımına göre tüketim düzenlenmesine olanak sağlıyor. Kompleksin trijenerasyon alanından elde ettiği sıcak ve soğuk ısı temini %15-20 tasarruf sağlayarak hem daha iyi performans, daha etkili kontrol hem de düşük emisyon sağlıyor.

Kampüslerde en sık karşılaşılan sorunlarn biri de akustiktir. Yeni yapılmış üniversite dersliklerinde bile bu özelliğin yetersiz olması, ders kalitesinin düşmesini etkileyen sebeplerin en başında geliyor. Kent merkezinde olan Torino üniversite kampüsü akustik olarak izolasyonu standartlardan yüksek kapasitede uygulamış.  Bu da eğitim kalitesinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

Yapı üniversitenin ihtiyacına karşılık vermesi ve ileride talebe göre büyüyebilmek için tasarlanarak, farklı eğitim ve müfredatları deneyimleme imkanı sunuyor. Kampüs Torinonun sahrası niteliğinde trafikten uzak, sakin, yeşilliğiyle huzurlu ve dinlendirici. Öğrenciler için hem şehrin beton ormanından kaçış hem de modernliğin cazibe noktası. Şehrin incisi gece aydınlatması ile yerel halk ve turistleri etkiliyor.

Sevgiyle kalın…