otel dekorasyon

başa dön

Regnum Carya Golf Spa Resort "Karya Çiçeği"

Akdenizi Kıskandıran İhtişam:

Regnum Carya Golf&SPA Resort

Antalya'nın Belek Bölgesi'nde 2014'ün en prestijli ve ses getiren projesi olarak tanımlanan Regnum Carya, yatırımcı Öztürk Group tarafından hayata geçirildi. Mimari projenin Profil Mimarlık tarafından üstlenildiği tesiste, iç mimari çalışmalar ise Arketipo Design'ın çağdaş ve modern yorumuyla tasarlandı.

Antalya-Belek’te bulunan, en büyük ve en lüks tesislerin başında gelen Regnum Carya, 'Ana Bina' ve 'Golf Residence' denilen iki ayrı bölüm olarak mimarilendirilmiş. Profil Mimarlık, tesis projesinde, fonksiyonellikten ödün vermeden doğayla iç içe modern mimari bir bakış sergilemiş. Yatırımcı Öztürk Group'un çağdaş vizyonuyla çalışılan proje süresince, daima birlikte hareket edilmiş. Onların da değerli fikirleriyle gerek tesis fonksiyonlarıyla gerek kullanılan malzeme kalitesiyle ve sunulan konforla, üst segmentte konuk ağırlayan bir tesis ortaya çıkarılmış.

Yapı kütlesi, golf sahası ve yemyeşil bir ormanla çevrelendi.

Mimari konum olarak doğanın başrol oynadığı bir coğrafyada mimarilendirilen Regnum Carya, çevreyle uyumlu ihtişamlı bir tesis olarak tasarlanmış. Mimari açıdan hem deniz ve doğa  manzarası hem de otel hayatı ve golf sahalarının görsel zenginliği projeye dahil edilmiş. Tesis içerisinden de golf sahalarının izlenmesine imkan tanıyacak bir konumlandırma yapılmış. İçinde bulunulan doğayla uyumu ve bütünlüğü bozmamak için; dış cephede doğal malzemeler, sıcak renkler  tercih edilmiş. Cephe proporsiyonların uyumu ile bilhassa gece, mimari cephelerin dışa yansıtımının olağanüstü olmasına önem verilmiş. Yapı kütlesinin mümkün olduğunca hareketli tutulmaya çalışıldığı tasarımda, cephede kullanılan traverten tonu ile çevre doğada bulunan ağaçların gövdeleri aynı renk tonu olarak seçilmiş.

25 metre yükseklikteki bir atriuma duyulan hayranlık...

Profil Mimarlık ekibi, tesis lobisini Türkiye'nin sıra dışı tasarımlarından biri olacak şekilde kurgulamış. 25 metre yükseklikteki bir atrium, etkileyici ve ihtişamlı bir giriş olarak tasarlanmış. Dünya standartlarında ultra lüks segmentte bir tesis inşa etiklerini düşünen ekip, mimarinin tamamlayıcısı dekorasyon açısından da etkileyici, şık ve hayranlık uyandıracak denli başarılı bir çalışmanın sürdürüldüğünü düşünüyor. Hatta iç dekorasyon ne kadar iyi ise o yapının birkaç kademe yükseğe taşındığı inancını taşıyor. Tıpkı Arketipo Mimarlık'ın iç mimari çalışmalarını üstlendiği Regnum Carya projesinde olduğu gibi.

 

Regnum Carya'nın iç mimari dekor teması: karya çiçeği

Modern bir stille yorumlanan Regnum Carya dekorasyonu en lüks standartlarla tasarlandı. Arketipo Design tarafından projelendirilen tesisin rahatlık ve konfor duygusuysa sade bir ihtişamla kurgulandı.

Bugüne kadar pek çok tesis projesini üstlenen ve ses getiren sonuçlarıyla başarısını kanıtlayan Arketipo Design, Regnum Carya'nın proje temasını, tesis adından alınan ilhamla seçmişler. Bu anlamda 'karya çiçeği' olarak belirledikleri genel temayı tesisin tamamında;  stilize heykeller, resimler ve renkler olarak kullanmışlar. Projeyi, 'lüks bir golf resort oteli' olarak tanımlayan Arketipo Design ekibi, tüm kurguların çağdaş ve modern bir stilde uygulanmasına da büyük hassasiyet göstermişler.

Mimarideki alan yükseklikleri tasarımı güçlendirdi.

Arketipo Design yetkilileri, Regnum Carya'daki en önemli unsurlardan birinin mimari açıdan mekanların çok geniş ve yüksekliklerin gerçekten yeterli olması olduğunu belirtiyorlar. Genelde alt yapı yoğunluğundan dolayı düşen tavanların aksine, son derece ferah, ihtişamlı ve yüksek mekanlar oluşturabilmelerini mimari bir başarı olarak tanımlıyorlar. Bir diğer mimari artının ise  otelin mükemmel bir golf alanı ile çevrili olması olduğunu söylüyorlar. Oda koridorlarından, odalardan ve genel mekanlardan her daim yeşil bir alana bakılmasını ve cephe açıklıklarının büyüklüğü sebebiyle ışığın mekan içine kesintisiz girebilmesinin mükemmel olduüundan söz ediyorar. Bu anlamda da projenin, Türkiye'de kendi kategorisindeki birçok örnekten çok daha iyi olduğunu düşünüyorlar.

Dekorasyonda "Contemporary" olarak bilinen modern stil kullanıldı.

Mimari tasarım grubu, Regnum Carya proje süresince zaten daha öncesinde de birlikte pek çok projeye imza attıkları Genel Müdür Tolga Bey ve Profil Mimarlık ile birlikte çalışmışlar. Daima aynı dili konuşmuşlar, tüm detaylar üzerinde hızlı ve doğru hareket etmişler. Bu sayede de proje için doğru, şık ve fonksiyonel tasarımlar ortaya çıkarabilmişler. Regnum Carya'nın tamamında sade, insanı evinde hissettirecek, rahat ve konforlu, 5 yıldızlı lüks bir resort otelde keyifli bir tatil geçirilecek mekanlar tasarlamışlar. Bunu da "contemporary" denilen modern stil olarak ifade etmekteler.

Lobinin ihtişamı… 

Tesise girer girmez konukları karşılayan lobi alanı, belki de bir anda şaşırtan, ihtişam uyandıran bir atmosferde kurgulanmış. Tavan yüksekliği ile buluşturulan dengeli ve şık dekor öğelerinde aydınlatma başrolü üstlenmiş. Bej, kahve ve krem tonlarının biraradalığıyla, araya eklenen kırmızının ve yeşilin kontrastlığı  mekanı güçlendirmiş. 

Birbirinden farklı tiplerde kategorilendirilmiş deniz, havuz ve doğa manzaralı odalarda zarif bir şıklık detaylandırılmış. Hem hareketli hem de taşınmaz mobilyalarda kullanılan açık renkli çam ahşap, yine aynı nude tonlu tekstillerle tamamlanmış. Islak alanlarda zemin ve duvar kaplaması olarak kullanılan kahverengi granit mermer, lavabo tezgahında kullanılan bej renk ile bütünlenmiş.

Tesisin restoran alanları oldukça iddialı dekore edilmiş. Mönü konseptine uygun olarak tasarlanan bu alanlarda, kullanılan renk tonları ne olursa olsun, mekanların aydınlık ve ışıklı olmasına özen gösterilmiş.

Uzak Doğu Restoranı'nda ağırlıklı olarak kırmızı, bej ve çam renkleri kullanılmış. Tüm mobilyalarda, sandalyelerde ve masalarda Japon Kültürü'nün yalın hatları ve geometrik keskin çizgileri kullanılmış.

İtalyan Restoranı'nda mekan yüksekliğinin sağladığı rahatlıkla zeminden yükselen krom çerçeveli bir kütüphane tasarlanmış. Aynı zamanda dekoratif objeler için estetik bir display olan bu şıklık, oldukça ihtişamlı koyu masif kemerli geçişler arasında hoş bir duvar dekorasyonu sağlamış.

Deniz ürünleri restoranı için seçilen parlament mavi sandalyeler, siyah beyaz karo desenli seramiklerle  tamamlanmış. Aydınlatmalar için seçilen modern krom  avizeler, mekan ruhunun sadeliğini yansıtmış.

Irish pup alanında ise ağır bir ahşap işçiliği tercih edilmiş. Irish kültürünü yansıtan bu bilinçli seçim, klasik oturma grupları ve bar sandalyeleriyle desteklenmiş.

Patisserie alanı, provence ve vintage stillerinin ortak bir harmanı olarak dekore edilmiş. Mekanın tamamında iç açıcı beyaz, pembe ve gri tonları kullanılmış. Patisserie dolabında naif ve zarif el boyaması çiçek motifleriyle ortama pastoral bir efekt yüklenmiş.

Hole bar alanında hiç şüphesiz en etkileyici dekorasyon tavanın tamamında kullanılan  ve yıldız efekti veren minik LED aydınlatmalar olmuş. Açık renk ahşabın ağırlıkta olduğu mekanda büyük yapraklı yeşil bitkiler mekana canlı bir hava katmış.

SPA alanı, tesisin en iddialı olduğu konseptlerden biri olduğundan, standartların ötesinde bir dekorasyonla hazırlanmış. Gerek mekanın oldukça büyük olması gerekse ultra lüks bir segmentte hizmet veriliyor olması, iç mekanda da sade ama ihtişamlı bir şıklığın yansıtılmasını sağlamış.