otel dekorasyon

başa dön
26 NİSAN
1715 defa Okundu

Doğanın içinde "en doğal olanı" keşfetmek; Olive Farm Guesthouse


Olive Farm Guesthouse
Olive Farm, 1995 yılında Amerikalı sanayici Mühendis Richard Rosenberg tarafından Datça’da 40 hektar arazi üzerine kurulmuş bir çiftliktir. Yavuz Tumanbay Mermerci 2005 yılında çiftliği devralmıştır. O günden bugüne Olive Farm arazileri daha da genişlemiş, çiftlik organik tarım sertifikası alarak ürün çeşitliliklerini de arttırmıştır.


Çiftlik 2005 yılında -Datça ziyaretçilerine tabiatı en doğal haliyle yaşatabilmek adına- 13 odalı Guesthouse-Konuk Evi’ni de tesise dahil etmiştir. Geçtiğimiz yıl itibarı ile ise tadilat gören Guesthouse bölümüne resepsiyon ve bar alanları ve ayrıca çiftlik sınırlarına Olive Farm Tenis Kulübü eklenmiştir.

 

Olive Farm Tenis Kulübü; Türkiye Tenis Federasyonu üyesi olup, uluslararası standarttaki 5 adet toprak kortuyla yarımadadaki en gelişmiş spor tesisi ünvanına sahiptir. Yıl boyu gerçekleşen ulusal ve uluslararası spor etkinliklerinin yanı sıra, kulüp sıklıkla çeşitli turnuvalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Çiftlik bünyesinde yer alan Guesthouse ve tenis kulübünün iç mimari projeleri Mimar Özlem Şatır Taşcıoğlu (studiOAll) tarafından yapılmıştır. 

İç mimari proje dahilinde tasarımı yönlendiren temel kavramlar, Datça’nın ve çiftliğin ‘doğal doku’su olmuştur. Guesthouse ve resepsiyon alanı bünyesinde hem yöre taşları kullanılarak doğala atıfta bulunulmuş, hem de mobilya ve aksesuarlarda doğanın çeşitli renkleri ile doğanın enerjisini mekana taşıyabilmek amaçlanmıştır.

Mekana karakteristik özelliklerini kazandıran ve işveren tarafından özellikle korunmaları talebinde bulunulan tavanlar oldukları halleri ile korunmuş ve mekandaki diğer öğeler bu baskın öğelerle uyum içerisinde olabilecek şekilde kurgulanmaya çalışılmıştır.

Zeminde kullanılan ve Rum karosu olarak bilinen karo çinilerle Datça’nın tarihine gönderme yapılmak istenmiş, mekanın ortasında yer alan ve artık kurumuş olan zeytin ağacı gövdesi, üzerine eklenen zeytin ağacından bir tablayla sunum masası olarak yeniden işlevlendirilmiştir.

Mekanın sıcaklığına katkıda bulunan ahşap mobilyalar Olive Farm Çiftlik ürünlerinin de sergilendiği sergileme alanları olarak düşünülmüştür.

Ek yapı olarak ilave edilen tenis kulübü ise, hem cafe hem de tenis ürünleri satışının yapılacağı bir alan olarak kurgulanmıştır. Tenis Cafe’nin tasarımında tenis sporunun karakteristik öğeleri kullanılmak istenmiş ve mekanın zemininde ve tavanında bunu çağrıştıracak esprilere yer verilmeye çalışılmıştır. Zemin tıpkı bir tenis kortu gibi karolajlanmış, tavanda ise file esprisi kullanılmıştır. Mekanın rengini ise tenis toplarının sarısı ve bu renkle uyumlu olacağı öngörülen gri tonu belirlemiştir. Ne tesadüftür ki, bu iki renk aynı zamanda 2021 senesinin Pantone renkleri olarak açıklanmıştır.

Projede zemin, tavan ve giriş aksındaki duvarlar yekpare bir zemin kaplama malzemesi ile, ürün sergileme modüllerinin yer aldığı ve kortlara açılan geniş cephelerin duvarları ise yine Datça’nın yerel taşları ile kaplanmıştır. Böylece hem mekan ve bulunduğu konum ilişkisi dikkate alınmış, hem de modern ve doğalın bir arada çözülmesine de katkı sağlanmıştır.


Tenis Cafe, arka bölümünde yer alan giyinme ve duş alanları ile birlikte tesise hizmet vermektedir. Giyinme ve duş alanlarında da yine bu spora özgü detaylar kullanılmış ve raket formunda aynalar, file esprisi anlamında kullanılan gridal metal ızgaralarla hem estetik hem de fonksiyonel gereklilikler sağlanmaya çalışılmıştır.

 
Proje Künyesi

İşveren: Yavuz Tumanbay Mermerci

Mimari Proje: Özberk İnşaat

İç Mimari Proje: studiOAll-Özlem Şatır Taşcıoğlu

Uygulama: Analiz Yapı