otel dekorasyon

başa dön

Sahiplerinin Ruhunu Yansıtan Endüstriyel Bir Ev YLOFT

Sahiplerinin Ruhunu Yansıtan Endüstriyel Bir Ev

Y LOFT

Antalya şehir merkezinde bulunan ve çatı katı dubleks eki olan dairenin yabancı uyruklu sahipleri tarafından talep edilen loft tarzı tasarım KST Mimarlık tarafından yansıtılmaya çalışılmıştır.

Toplamda 199 m2 kullanım alanı olan dubleks meskenin her ne kadar kat yükseklikleri standardın üstünde olmasa da, salon kısmında tarzı güçlendirmek adına tuğla kemerler ile ikinci bir duvar katmanı tasarlanarak mekana boyut katması amaçlanmış.

Evin genel tarzına uygun olarak eskitilmiş tuğla kaplamalar, dekoratif beton duvar ve tavan yüzeyler ve masif ahşap ağırlıklı olarak kullanılmış. Yaşama mekanının sürme kapısı yer kaplamaması amacıyla masif ahşap ve demir sac kullanılarak tasarlanırken, salonda kullanılan eskitilmiş tuğla yüzeylerine, profesyonel bir ressam tarafından ev sahiplerinin görmek istediği görsel belirlenerek duvara yansıtılmış.

 

Mevcut merdiven kaldırılarak duvardan konsol olarak taşıtılan korkuluksuz basamaklar ile yeni merdiven oluşturulmuş. Merdivenin altından girilmesi amaçlanan ana banyo girişi tasarlanarak böylece önceki merdivenin betonarme olması sebebiyle ve konumlanış şekli itibari ile kullanılamayan mekan, merdivenin yeni tasarımıyla ana banyo fonksiyonuna dönüştürülmüş.


 Endüstriyel tarza uygun ana banyo tasarımında tuğla duvar yüzeyleri ile  beton ve karo zemin kaplamaları kullanılmış. Merdiven basamakları, merdiveni taşıyan duvar güçlendirilerek daha geçirgen ve hafifletilmiş bir basamak dizisi oluşturulmuş.

 

Çocuk odası tasarlanırken mevcut kapıya ek olarak çocuklara özel sarı bir kapı da dahil edilerek kullanım çeşitliliği düşünülmüş. Koridordaki iki küçük oda birleştirilerek hem hobi odası hem de çalışma odası olarak konumlandırılmış. Bazı duvar yüzeyleri aynalarla güçlendirilerek mekanın derinliğinin arttırılması amaçlanırken, ev sahiplerinin gezgin kişilikleri sebebiyle dünya genelinde konakladıkları tesislerden biriktirdikleri oda kartları koleksiyonu için de bir alan düşünülmüş.


KÜNYE
Proje Adı:  Y Loft

Proje Yeri:  Antalya

Proje Ofisi: Kst Mimarlık

Tasarım Ekibi: Kemal Serkan Tokis

İşveren : Yakup & Yusta Bulgak

İç Mekan Projesi : Kst Mimarlık

Uygulama Projesi : Kst Mimarlık

Ana Yüklenici: Kst Mimarlık