otel dekorasyon

başa dön

Meksika da Bir Şehirden Kaçış Hikayesi

Meksika da Bir Şehirden Kaçış Hikayesi 

Meksikalı Taller de Arquitectura ve Stephane Arriola, Jaliscoda geleneksel materyalleri kullanarak bölgenin dokusuna aykırı düşmeyecek bir çizgide harika bir yazlık tasarladılar.Şehirden doğal bir kaçış alanı arayan dört kişilik Querta ailesi için tasarlanan evde Akdeniz’in tüm detaylarını görmek mümkün. 

Guadalajara şehir merkezine  yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olan ev, kök salmış geleneksel mimariye sadık kalınarak ve tamamen bölgede bulunan malzemeler kullanılarak revize edilmiş.                                                                                                                                                                                                                            

385 metrekarelik rezidans, merkezi bir avlu etrafında kümelenen beş dikdörtgen yapıdan oluşuyor. Mimarlar, genel yaklaşımlarının sahadaki doğal unsurlara uyum sağlayarak, projeyi farklı hacimlere ayırarak, mevcut çam ağaçlarının etrafına konumlandırdıklarını belitti.

Yapının güney ucundaki bölümde toplam üç misafir odası bulunmakta. Bu alanları evin geri kalanından ayırmak, ziyaretçilere daha fazla mahremiyet sağlarken, avlunun bir toplanma alanı olarak kullanılmasına da izin veriyor.


Teraslı avlu, arsanın önünü ve arkasını birbirine bağlayan merkezi bir plaza olarak işlev görüyor, ayrıca ana ev ve konuk odaları arasındaki etkileşim için bir alan yaratıyor. 


Sahadaki seviye değişiklikleri nedeniyle, oturma ve yemek alanları kçük kot farkları ile birbirinden ayrılıyor. Yapının bulunduğu zemin iç avlularda doğal bir hava sirkülâsyonu ve benzersiz bir katmanlı ışık aktarımı sağlıyor.  


Üst katta iki yatak odası ve ana oturma odasına bakan  bir oturma alanı yer almakta. Çocuk yatak odası ortak kullanımdan ayrı bir  iç avluya erişimi olan, salon alanının üzerinde  asma katta yer almakta.


Tasarım aşamasında, evde yaşayacak insanların şehir hayatından kaçışı ön planda tutularak, yaşam alanları ve dış mekanlar arasındaki bağlantıları en üst seviyede tutulmuş. 

Taş ve ahşabın ahengini, doğa ile sağladığı muhteşem uyumu, gerek iç gerekse dış mekanların tamamında hissetmek mümkün.