otel dekorasyon

başa dön

Mehmet Işıklı nın Turnalar Heykeli yerini buldu

Turnalar heykeli Türkan Şoray Kültür Merkezi bahçesinde

Muratpaşa Belediyesi’nin Türkan Şoray Kültür Merkezi bahçesi artık 2017 yılında hayata veda eden ressam, heykeltıraş ve mozaik sanatçısı Mehmet Işıklı’nın Turnalar heykeline ev sahipliği yapıyor.

Kaleiçi konaklarında yer alan çakıl taşı mozaiklerinin daha yaygın ve tanınır hale gelmesinde önemli katkıları bulunan ancak 2017 yılında hayata veda eden ressam, heykeltıraş ve mozaik sanatçısı Mehmet Işıklı’nın Turnalar heykeli, Muratpaşa Belediyesi tarafından Türkan Şoray Kültür Merkezi bahçesine yerleştirdi. Heykel, sanatçının arkadaşları, ailesi ve Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç’un da katıldığı törenle açıldı.

MEHMET IŞIKLI KİMDİR?

Türkan Şoray Kültür Merkezi bahçesinde çalışması yerleştirilen Işıklı, yaşamı boyunca 12 kişisel sergi ve çok sayıda karma sergiye katıldı. Birçok takdir ve başarı ödülünün yanı sıra Olimpos Rotary Kulübü tarafından 2004-2005 Meslek Ödülü’ne layık görülen sanatçı, 2012 yılında ANSİAD tarafından Kaleiçi evlerinde bulunan ‘Çakıl Yer Mozaiğini’, yurt içi ve yurtdışında başarıyla uyguladığı için Yılın Sanat Ödülüne layık görüldü. Antalya’da kendi atölyesinde farklı malzemelerle özgün çalışmalarına devam etmiş olan sanatçı resim ve heykel dışında doğal taşlara farklı açılımlar getirdi. Sanatçı, 2017 yılında, 63 yaşındayken hayata veda etti.