otel dekorasyon

başa dön
1 HAZİRAN
438 defa Okundu

Keyifli Bir Orman Masalı, The Glade

Keyifli Bir Orman Masalı, The Glade

1900’lü yılardan kalma tarihi bir binanın içinde yer alan The Glade, dünyanın birçok yerinde restoranları olan Mourad Mazou’ye ait. Özellikle Paris ve Londra’da açtığı restoranlarla uluslar arası bir çok ortaklık teklifi alan Mazou, her fırsatta agresif büyümeye karşı olduğunu ve açtığı her restoranda en önemli olan şeyin mekanın ruhu ve kalbi olduğunu dile getiriyor.

Kapılarını açtığı 2002 yılından sonra geçirdiği ilk restorasyon olan The Glade bambaşka bir atmosferle misafirlerini büyülü bir orman yolculuğuna çıkarıyor. Sanatçı Carolyn Quartermaine’nin tasarladığı iç mekanlar, sizi Londra’nın kalabalık sokaklarından alıp bir anda bir masal dünyasına sürüklüyor.

Uygulama aşamasında 12 kişilik bir ekibin çalıştığı mekanın en büyük özelliği ise kullanılan tüm malzemelerin el işçiliği ile üretilmiş olması. Duvar kâğıtlarından rattan oturma gruplarına, kullanılan halılardan orman yosunlarına kadar her şey el işçiliği ile gerçekleştirilmiş.

Binlerce metrekarelik kağıt üzerine ormanın içinde var olan tüm detaylar belli bir kurgu ile basılıp sonrasında kimi bir metre kimi ise bir posta pulu büyüklüğünde parçalara ayrılarak farklı bir kurguyla tekrar mekana işlenmiş.

Yine el işçiliği ile dokunmuş kumaşlar mekandaki perde, minder ve diğer döşemelikleri süslemekte. Tüm bu unsurlar mekana dokusal bir derinlik ve boyut kazandırmış.

Tüm mekanda kullanılan renkler ve malzemeler bir tual üzerine yapılmış resim gibi tasarlanmış. Renk geçişleri, aydınlatmalar, gölgeler, kullanılan malzemelerin dokuları bir resim mantığı ile oluşturulmuş.

Mekanda kullanılan aydınlatma seçeneklerinden en dikkat çekicisi ise dallardan yapılma avizeler. İçeride süzülen ışıklar ise ormanın içindeki loş ışık hüzmelerini andırıyor.

Işığı, dokusu ve ruhuyla gerçekçi bir masalı andıran mekan Londra’nın en dikkat çekici restoranlarından biri olmayı başarmış.