otel dekorasyon

başa dön
1 HAZİRAN
471 defa Okundu

Prototip ve İstiflenmiş Hacimlerle VitraHaus

Prototip ve İstiflenmiş Hacimlerle VitraHaus

Vitra’nın Almanya’daki Vitra Kampüs adı verilen yerleşkesi, bulundurduğu mimari eserler ile ön plana çıkmakta. Kampüste Frank Gehry, Zaha Hadid, Alvaro Siza, Tadao Ando, Jean Pruvé, Nicholas Grimshaw, Buckminster Fuller gibi ünlü mimarların eserleri bulunmakta. Bu komplekse katılan son eser ise Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan VitraHaus oldu. Yapı, Vitra’nın ev ürünleri koleksiyonu için tasarlanmış.

VitraHaus, Vitra’nın ev ürünleri koleksiyonunu sergilemek için Vitra Kampüs’te herhangi bir alan olmadığı için tasarlanmış. Vitra Kampüs’ün kuzey kısmında yer alan yapı aynı zamanda kampüsteki iki binayı –Vitra Dizayn Müzesi (Vitra Design Museum) ve Konferans Pavyonu (Conference Pavillion) – birbirine bağlamakta.

Proje alanının genişliği sayesinde yeni yapı ile Frank Gehry’nin tasarladığı Dizayn Müzesi arasında yeterli aralık bırakılabilmiş. Yaratılan boşluk ise, bölgenin kendine has özelliklerinden biri olan çayır alanı olarak kullanılmakta.

Herzog & de Meuron iki farklı konsepti bir araya getirerek VitraHaus’u ortaya çıkarmış: ‘prototip ev’ ve ‘istiflenmiş hacimler’. Üst üste konumlandırılan hacimler, ‘ev içi ölçüleri’ kullanılarak oluşturulmuş. Her hacim, ev ürünlerinin sergileneceği alanları barındırdığı için, bu kütlelerin iç mekan tasarımları ev ortamını anımsatmakta.

Yapı, tasarımında abstrakt öğeler bulundurmaktadır. Her biri ayrı bir ev olarak tasarlanan hacimlerin yalnızca iki cephesinde açıklık bulunmakta. Toplam 5 kattan oluşan yapıdan, 15 metreye kadar çıkan konsol elemanlar çıkmakta.

Dikey bir şehir izlenimi veren tasarım, Vitra Kampüs’ün girişinde, ziyaretçileri karşılayan bir yapıya sahip. Yapının etrafını saran ahşap döşeme, binanın kapladığı hacmi işaretlemekte.

Yapının iç mekan kurgusu kompleks bir yapıda. Hem, her birimin farklı bir açı ile birbiri ile kesişmesi, hem de merdivenlerin kurgulanış biçimi tasarımın iç mekan kurgusunu kompleks hale getirmekte.