otel dekorasyon

başa dön

Dünyanın İlk Su Altı Kuleleri Rio Kıyılarında Yapılacak

Dünyanın İlk Su Altı Kuleleri Rio Kıyılarında Yapılacak

Belçikalı mimar Vincent Callebaut'nın tasarladığı 'su altı kuleleri' insanların yaşam alanı açısından büyük bir yeniliğe yol açabilecek potansiyele sahip. Rio kıyılarında inşa edilmesi planlanan ilk deniz içi kulelerinde tarım da yapılması planlanıyor.

İnsanlığın en eski düşleri arasında, göğü ya da denizin derinlerini fethetmek, buralarda yaşam alanları kurmak var. Teknik ve mimari son yüzyılda o kadar ilerledi ki bunların hiç değilse biri büyük oranda ‘düş’ olmaktan çıktı. Yüksek bina teknikleriyle yüzlerce metre yükselen gökdelenler, yol açtıkları görüntü kirlilikleriyle birlikte, hemen tüm büyük kentlerin gündeminde. Diğeri, yani yaşamı denizin içine, derinlerine götürme fikri ise yeterince uygulama alanı bulamamıştı. Ancak Brezilya’da yapımı planlanan bir proje, su altında yaşam hayalinin ilk kapsamlı deneyini oluşturacak gibi görünüyor. Belçikalı bir mimar, Rio kıyıları için ‘su altı gökdelenleri’ tasarlıyor. Dünyada bir ilk olacak yeni yaşam projesi, su altında yükselecek gökdelenlerle gerçekleşecek.

Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut tarafından hayata geçirilecek olan “Aequorea” isimli proje, su altında 20 bin kişilik gökdelenler kurmayı hedefliyor.

‘Aequorea’nn enerjisini ve elektriğini de kendisinin üretmesi planlanıyor. 2050’de yerleşimin başlayacağı şekilde bitirilmesi hedeflenen su altı gökdelenleri Brezilya’nın Rio de Janerio kıyılarında yapılacak.