otel dekorasyon

başa dön

Çalışan dostu ofis: Deloitte Türkiye

Çalışan dostu ofis: Deloitte Türkiye

Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü Ofisi günümüz teknolojik olanaklarını en iyi şekilde kullanan, “Y kuşağı” olgusunu göz önünde tutan, memnuniyet ve verimliliği üst düzeye çıkarmayı  amaçlayan yeni ofis anlayışının bir öncüsü olarak Bigg danışmanlığında, Bakırküre Architects tarafından tasarlandı. 

Maslakno/1 Plaza’da toplam 12.500 m² alanda, 11 kata yerleşen Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü’nün yenilenen ofisinde, ofis katlarının sekiz tanesi operasyonel kat iken, bir tanesi misafirlerin karşılanacağı resepsiyon ve toplantı-lounge katı, son kat ise hukuk ve şirket vakıf bölümleri katı olarak tasarlanmış. Video konferans odaları ve seminer imkanlı toplantı odalarına ek, binanın 2.000 m² alana sahip “-1” katının tamamı “Deloitte Learning Center” olarak eğitim işlevine ayrılmış.

6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Deloitte Türkiye Ofisi, iç mekanlarının çalışanların mutluluğu ve konforuna yönelik, verimi arttıracak, çalışanlar arasında iletişimi üst düzeye çıkaracak, firma sadakatini sağlayacak bir anlayışla ele alınmış. Teknolojinin getirdiği olanakların mobiliteyi sağlaması ile farklı yerlerde ve çeşitli biçimlerde çalışma ve iş yapma olanakları desteklenmiş.

Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü’nde “shared desk” (paylaşılan masa) ve “clean desk” (temiz masa) uygulamasına geçilerek kişiye özel masa anlayışı terk edilmiş. Ofiste herkesin istediği yerde çalışabilme olanağı sağlanmış. Tüm katlarda 4’lü ve 6’lı çalışma istasyonlarının yanı sıra yüksek konsantrasyonlu çalışma, rahat çalışma, sessiz mekanlar, grup çalışması, ufak toplantı köşeleri, formal-informal toplantı odaları gibi düzenlemelerle personele çalışma biçimini seçme özgürlüğü sağlanmış. 

Konforlu ortak çalışma mekanları paylaşıma açık ve herkes tarafından ulaşılabilir şekilde tasarlanarak ekip çalışmaları teşvik edilmiş. Özel telefon görüşmeleri için telefon kulübeleri, kişisel eşyalar ve postalar için her çalışanın kullanabileceği şifreli dolaplar ofis ortamına eklendi.

Yeni Deloitte ofisinde her katın beşte birine yakın alanı “kitchenette”ler, oturma alanları, dinlenerek çalışma alanları olarak kurgulanmış. Ek olarak katından sıkılanlar için şık bir kafeterya olarak düzenlenen yemekhane bölümünde ya da kış bahçesinde alternatif çalışma mekanları kurgulanmış. Böylece departmanlar ve mekanlar arasındaki ayrım ortadan kaldırılarak; bir “bilgi merkezi ”ne yakışır ofis ortamı yakalanmış.

Tüm genel müdürlüğün data altyapısı kablosuz şekilde tasarlanarak ofisin tümündeki monitörlerin ve toplantı odalarının rezervasyon sistemlerinin kişisel olarak uzaktan kontrol edilebilmeleri için gerekli donatıları kurulmuş. İletişim, masalarda sabit telefonlara yer verilmeyerek, personele dahili olarak da erişimi sağlayabilecek cep telefonları ile çözümlenmiş.

 

Disiplinlerarası bir platform: Bigg

25 yılı aşkın sürelik tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre, kurucusu olduğu, İstanbul merkezli Bakırküre Mimarlık’taki mimari tasarım ve uygulama faaliyetlerinin yanı sıra, anahtar teslim ofis çözümleri sunan disiplinlerarası bir platform olarak kurduğu Bigg’de, ofis mekanları özelindeki çalışmalarını sürdürmektedir.

Aydınlatma tasarımından mimariye, iletişim tasarımından sürdürülebilirliğe farklı disiplinlerden profesyonellerin bir araya geldiği bir çatı niteliğindeki Bigg, çalışma mekanları alanında işverenleri için süreç yönetimini kolaylaştırıyor, iş verimini ve motivasyonu arttıracak en iyi tasarımı, en uygun bütçe dahilinde sunuyor.