otel dekorasyon

başa dön

Mülteciler için yaşam konteynırları

 

Mülteciler için yaşam konteynırları

Yakın zamana kadar geçici kurgularda yapılandırılan konteynırlar, dünyadaki olumsuz gelişmeler sonucunda kalıcı yaşam alanları olarak konumlandırılmaya başlanıldı.

Iglo Architects tarafından Almanya’da Suriyeli mülteciler için tasarlanan yaşam konteynırları, son yıllarda yakın coğrafyadaki insanlık dramlarının neden olduğu kitlesel göçler sonucunda ortaya çıkan sığınmacıların barınak sorunlarına yaşamsal ihtiyaçlar bağlamında çözümler sunuyor.

Mimar Esen Akyar ve Mimar Zafer Karoğlu ortaklığındaki Iglo Architects, Almanya’daki Suriyeli sığınmacılar için tasarladığı yaşam konteynırlarıyla ülkeler arasındaki olumsuz gelişmeler sonucunda yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan ailelerin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çözümler üretiyor. Tasarım aşamasında bir ailenin barınma, korunma ve fiziksel ihtiyaçlar gibi tüm gereksinimlerini karşılamaya yönelik hareket edilen demonte konteynırlar, Alman hükümeti güvenlik standartları çerçevesinde Türkiye’de üretildi.

Alman Hükümeti’nin, Tectonics Solitions firmasına ihale ettiği konteynırlar Türkiye’den İglo Architects tarafından kriz masasından gelen veriler değerlendirilerek acil ihtiyaç kapsamında çok hızlıca tasarlandı ve üretime geçildi.

Malzeme seçiminden kalite odaklı tasarıma, güvenlik standartlarından yaşamsal detaylara kadar her aşamanın sığınmacılara değer veren bir anlayışla geliştirildiği konteynırlar, 2.40 x 6.00 metre ölçülerinde tasarlandı. Maksimum 4 kişilik bir ailenin konaklayabileceği ve temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği konteynırlar, farklı lokasyonlardaki kamp merkezlerinde oluşturulan getto’larda konumlandırılmak üzere toplamda 1600 adet üretildi. 

 

Çeşitli büyüklüklerde yemek salonları ve mutfak üniteleri hafif çelik kullanılarak tasarlandı. Ayrıca her blok içerisine genel kullanıma açık; mutfak, kahve, çay alanları ile çamaşırhane birimleri yerleştirildi.

Mevcutta kullanılmayan binalar veya terkedilmiş askeri üslerin revize edilerek kullanılması durumu gibi dönüşümler için de 350 adet mobil saniter üniteleri tasarlandı. Bay, bayan wc ve duş üniteleri yanı sıra hastaneler için de karantina saniterleri talep edildi. Konteynırların güvenlik açısından yangın standartlarına uygunluğunun sağlanması ihtiyacı, üretim aşamasında tüm malzemelerde F-30 yanmazlık standartları ve özellikle CE belgelerine uyumlu bir şekilde hareket edilerek ve Alman standartları göz önüne alınarak aşıldı.

Kamp yerlerinde rapor edilen en ciddi durumun, yerleşim alanlarına molotof kokteyliyle sıkça sabotajlar düzenlendiği uyarısı olduğuydu. Yaşam konteynırlarında da bu duruma önlem için tüm pencerelere alüminyum stor panjurlar dıştan takıldı. Kullanıcılara yetkililerce yatma saatlerinde panjurların kapatılması tavsiye edildi. Konteynırlarda ısınma ihtiyacı ise merkezi sistemden yönetilen kaloriferlerle çözüldü.