otel dekorasyon

başa dön

Motosiklet tutkunlarına dinamik tasarım: Drd Motorbikes Honda

Motosiklet tutkunlarına dinamik tasarım: DRD MOTORBIKES HONDA

TeamFores Mimarlık tarafından Ataşehir’de tasarlanan DRD Motorbikes Honda, sürdürülebilir, çağdaş ve minimalist tasarımının yanı sıra dinamik ve endüstriyel detaylarıyla ön plana çıkıyor.

Mimar Serter Karataban

Mimar Serter Karataban’ın kurucusu olduğu TeamFores Mimarlık’ın Ataşehir’de Derindere Şirketler Grubu’nun yeni girişimi olan DRD Motorbikes için tasarladığı 1.200 m2’lik showroom, güçlü marka kimliğinin yansıtıldığı dinamik tasarımı, her detayın fonksiyonel bir şekilde çözümlendiği bütüncül yapısı ile Honda’nın performans ve görselliğe önem veren yaklaşımına paralel bir mimari anlayışla tasarlanmış. Aydınlatma armatürlerinden merdiven korkuluk detaylarına, ayrıştırma ünitelerinden mobilyalara kadar tüm detayların TeamFores Mimarlık tarafından özel olarak tasarlandığı DRD Motorbikes Honda’da, motosiklet tutkunlarına sade, elit, marka kimliğine uygun satış ve servis alanı sunulması amaçlanmış.Showroom’un alt katında yer alan ve adeta bir laboratuvar konseptinde tasarlanan 400 m2’lik servis alanı, yedek parça deposu, soyunma odaları ve duş alanlarıyla 5 yıldızlı bir otel konforu ortaya çıkarılmış. Mutfak ile entegre eğitim odası, 16 kişiye kadar toplantı ve eğitim amaçlı kullanılmasının yanı sıra yemek salonu olarak da fonksiyonel bir anlayışla ele alınmış.

Shop in shop
Showroom’un giriş katında yer alan 200 m2’lik açık satış alanında sergilenen motosikletlerin yanı sıra müşterilerin servis ve satış danışmanlarına rahatlıkla ulaşabilecekleri iki ayrı geçiş bulunuyor. Ana kapıdan girildiğinde Honda’nın hobi motosikletlerinin arasından geçilerek ulaşılan karşılama bankosunun hemen arkasındaki kontrollü kapı ile müşterilerin servise girmesi engellenirken, danışmanın rahatlıkla servis alanına geçmesi amaçlanmış. Servis girişinde konumlandırılan ekran sayesinde müşterilerin motosikletleri ile ilgili yapılan işlemleri rahatlıkla izleyebilmeleri sağlanmış. Sergileme alanı olarak tasarlanan giriş kattaki karşılama bankosunun arkasında bulunan şeffaf merdiven, üst kata ulaşılmasının yanı sıra merdivenin arka kısmında yer alan mağaza ile giriş bölümü arasında bir seperatör olarak konumlandırılmış.

“Shop in shop” konseptiyle tasarlanan mağazada ürünlerin tümü müşterilerin görüş açısında olacak şekilde bulunuyor. Aynı katta yer alan yönetici odası ve açık ofis alanının tam karşısındaki büyük camın, Bonzai tip zeytin ağacına bakması, doğanın iç mekanla buluştuğu bir etki oluşturmuş.

Kat yüksekliğinden kazanılan 150 m2’lik üst katta ise genel müdür odası, muhasebe departmanı ve toplantı odası bulunuyor. Bu kapalı hacimler, özel müşteriler ve hobi motor kullanıcıları için konumlandırılan lounge alanlarıyla birleştirilmiş. Bu alanda eğitimler, seyahatlerle ilgili sunumlar ve görsel şovların yapılmasını mümkün kılacak bir ses ve görüntü alt yapısı oluşturulmuş. Hareketli çelik hasır panolar sayesinde bu mekanların istenildiğinde kısmen kapalı bir alan haline getirilebilmeleri sağlanmış.