otel dekorasyon

başa dön

Tarihin içinden gelen hotel The House Hotel Galatasaray

Tarihin içinden tarihi bir hotel The House Hotel Galatasaray

The House Hotel Galatasaray, ahşap parke zeminler, İtalyan mermerler, aynalara yansıyan altıgen delikli tavan panelleri, özel tasarım mobilyaları ile Beyoğlu içinde modern bir atmosfer oluşturuyor.

The House Hotel’lerin ilki olan The House Hotel Galatasaray, Beyoğlu’nun antikacılar ile süslü ünlü Çukurcuma mahallesinde bulunan tarihi Zenovitch Apartmanı’nın restore edilmesiyle Nisan 2010’da açıldı.

Appartements Zenoviç (Zenoviç Apartmanı) 1880 yılında, deniz ticareti ile uğraşan Milo Zenoviç tarafından inşaa edilmiş. Tanzimat Dönemi’nde İstanbul’a yerleşen aile deniz ticareti ile uğraşmaya başlamış. Binanın sol tarafında yer alan küçük bina, asıl olarak aile bireylerinin yaşaması için, ana bina olan Zenoviç Apartmanı ise kiraya verilip gelir elde etme amaçlı inşaa adilmiş. Apartman yıllarca hem farklı ailelere hem de Zenoviç ailesinin nesilden nesile diğer fertlerine ev sahipliği yapmış. Yıllar sonra aile üyelerinin bir kısmı Fransa'ya yerleşmiş bir kısmı İstanbul'da kalmış.

Zenoviç Apartmanı, uzun bir süre metruk bir şekilde kaldıktan sonra, The House Cafeler’in sahipleri tarafından “otel projeleri” kapsamında The House Hotel olarak, Autoban’ın projelendirmesi ile yaşama yeniden dönmüş. Orjinal yapısına sadık kalınarak çok itinalı ve detaylı bir çalışma ile röneve edildiğinden 2 yıl gibi çok uzun bir zamanda ancak bitirilebilmiş. Yapının mimari karakteri mümkün olduğu kadar orijinal şekline çevrilmeye çalışılarak ve eksiklikleri tamamlanılarak çağdaş bir dokunuşla tasarlanmış.

Autoban, otelin iç tasarımını dört katlı bir şehir evinde yaşayan eski bir İstanbul ailesini düşünerek yapmış. Bu nedenle iç tasarımda, mekanın ruhunu yansıtmak ve iyileştirmek için merdivenlerin, trabzanların ve salon kapılarının orjinal özellikleri korunurken çağdaş doku ve formlar eklenmiş.

Her katta, yatak odaları uzun bir koridora açılıyor, tasarımcılar koridorlara geometrik vurgular veren altıgen gözenekli tavan panelleri uygulamış. Bu tasarım, doğal atmosferi korurken sabit aydınlatmaları gizliyor. 

Odaların içerisinde rokoko duvar pervazları ve mozaik taban parkeleri, özel imalat mobilyaları çevreliyor. Odalarda, güderi yataklar ve cilalı oyma ahşap masaların yanısıra Autoban koleksiyonundan Zenoviç avize (ilk kez burada sergileniyor), Butterfly sandalye, Puzzle and Puzzle 6 tabure, Deco sofa (kanape) ve Tulip ayaklı lamba gibi özel parçalar yer alıyor. Banyolarda kullanılan mermer döşemelere ise apartmana geçmişte komşu olan binaların isimleri oyulmuş.

Otel, ikisi penthouse olan toplam 20 odası, çatı katında bulunan tarihi Galata Kulesi manzarası, bir kış bahçesi havasında şömineli lounge alanı ve barı ile butik otel olarak hizmet vermekte. Mini, Deluxe, Junior, Executive Suite ve Penthouse Suite olmak üzere 28 m2’den 45 m2’ye kadar büyüklükteki odalarda “butler tipi” otel hizmeti sunan The House Hotel Galatasaray misafirlerine aynı zamanda çevredeki Pera, Galatasaray, Çukurcuma, Tünel gibi farklı ama tarihi mahallerde yürüyüş turları, özel bir yardımcı eşliğinde alışveriş seçeneği gibi alışılmışın dışında kişiye özel imkanlar da yaratmakta.