otel dekorasyon

başa dön

Özgün İç Mimari Tasarımıyla Farklı Bir Tatil Deneyimi: Adalya Elit Lara Hotel

ÖZGÜN TASARIMIYLA FARKLI BİR TATİL DENEYİMİ: ADALYA ELITE LARA OTEL

Mayıs 2016’da hizmet vermeye başlayan Adalya Elite Lara Otel, Akdeniz’in kristal berraklığındaki mavi sularına uzanan konumu, özgün mimarisi, iç dizaynı ve misafirlerine farklı konaklama deneyimi yaşatan konsepti ile öne çıkıyor.

45.000 m2’lik bir alana kurulan ve Antalya Havalimanı’na 10, kent merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Adalya Elite Lara Otel, yılın 12 ayı hizmet veriyor. 150 metre kum sahili olan otelde, 6 açık yüzme havuzu bulunuyor. Misafirlerine tam donanımlı spa merkezi, 2 plaj barı ve her biri ayrı bir konsept ve iç tasarıma sahip beş A’la carte restoran ile 525 odasıyla konforlu bir tatil ve dinlenme olanağını sunuyor. Otelde, ayrıca bowling salonu, relax havuz, fitness, kapalı çocuk ve yetişkin havuzları, kaydırak havuzları, lunapark bulunuyor.

Yörükoğlu Tic. ve  Turizm Ltd. Şti.’ye ait Adalya Group Hotels bünyesinde gerçekleştirilen 4. otel yatırımı olan Adalya Elite Lara Otel, grubun turizm alanındaki deneyimleriyle hizmet vermeye başladı. Grubun önceki turizm yatırımları, Antalya Evrenseki’de bulunan Adalya Artside, Adalya Resort&Spa ve Adalya Ocean Deluxe otelleri idi.

Otelde adım adım cennetin izleri

Adalya Elite Lara Otel’e girişinizden itibaren sizi farklı bir tasarım karşılıyor. Cennet temasının izlerini takip ettiğiniz otelin girişinde ve lobide cennet çiçeği lotusun farklı yorumlarının yer aldığı bir tasarım hemen fark ediliyor. Otelin tasarım detaylarını görüştüğümüz Y. Mimar Tuba Soner, çalışmaya “insanlar neden mutlu olur?” sorusuyla başladıklarını belirtiyor.

Lotus çiçeğinin yapraklarının konumlandığı görkemli kolon giydirmeleri, burada en dikkat çeken detay olarak öne çıkıyor. Aydınlatmalar ise yine lotus çiçeğine farklı formlar verilerek yorumlanmış.  Renklerde ise ana tercihin beyaz olduğu, buna karşılık beyaz rengin altın ve siyah zemin kontürleri ile dengelendiği görülüyor. Aydınlatmalarda, zeminde ve duvar desenlerinde altın rengi ve kristallerin kullanılması, misafirlere kendilerini değerli ve mutlu hissettirecek bir atmosfer sağlıyor.

 

Lobide yer alan geniş ve yüksek atriumda, uçan halıya benzeyen ve kristallerden oluşan ilginç bir aydınlatma detayı var. Yukarıdan bakıldığında zemindeki mermere verilen CNC desenler de yine lotus çiçeği tomurcuklarını andırıyor. Giriş kapısının solunda bulunan resepsiyon bankosunun alın kısmı onix mermerden yapılmış ve bankonun arka duvarına uygulanan beyaz, gold ve siyah kareler yoğun ve dikkat çekici bir form oluşturuyor.

Değişik aydınlatma tasarımları ve oturma gruplarıyla farklılaştırılan dinlenme bölümleri, lobide geniş bir alana yayılmış. Lobide katında konumlanan Alakart restoranlara, bir koridordan geçerek ulaşılıyor ve farklı konseptlerle tasarlanan tüm Alakart restoranlara açılan bir ortak alan bulunuyor. Bu alanın ortasında etrafı çiçekli yeşil bir kolon bulunurken siyah-beyaz farklı renklerde sarkıt aydınlatmalar dikkat çekiyor. Alan dört ayrı Alakart restorana açılıyor: Osmanlı, Uzakdoğu, İtalya, Meksika. Hepsinde ilgili kültüre dair çizgiler ve özel renkler kullanılmış.

Tasarım sanatı, sanatın tasarımı

 

Otelin ana restoranı ise bodrum katta bulunuyor. Art ana restoran da geniş bir alana yayılırken, burada da çeşitli sanat akımlarının konseptleriyle tasarlanan farklı bölümler yer alıyor. Art ana restoranda açık büfe alanındaki üzüm salkımlarını andıran aydınlatma formları öne çıkıyor. Açık büfede corian tezgahların alın kısımlarında da üzüm salkımı formları içten aydınlatmalı CNC desen ile kullanılmış.

Açık büfeden sonra uzunca bir koridor etrafına sıralanan yemek yeme alanları ise çeşitli sanat akımlarının konsepti ile tasarlanmış. Bu bölümlerin içerisinde en dikkat çekici olanı ise kuşkusuz ünlü İsviçreli heykeltraş Alberto Giacometti’nin adının verildiği yemek yeme alanı. Bu alanın giriş kapısı ve kolonlarında büst heykel detayları konumlandırılmış. Yine duvarlarda Giacometti’nin heykel tekniğine gönderme yapan dijital görseller bulunuyor.

Restoranda resim sanatının anlatıldığı bölümün tavanında ise dünyaca ünlü ressamların reprodüksiyonları kullanılırken, bir başka bölümde müzik notaları siyah lake ahşaptan CNC ile kesilerek detaylandırılmış. Dans ve gösteri sanatları ile ilgili tasarlanan bölümün girişinde dans eden bir çiftin görseli sizi karşılıyor.

İçerisinde perde ve mask detayları kullanılarak tiyatroya ve duvarlarında ünlü edebiyatçıların yazı ve şiirlerine yer verilerek edebiyata gönderme yapılan yemek yeme bölümleri de bulunuyor.

Otelin odalarında ise tamamlayıcı unsurlar ön plana çıkıyor. Otelin genel konseptine uygun şekilde tasarlanan odalarda melek figürleri, çiçekler, kelebek ve kuş desenleri dikkat çekiyor.

Otel ortak alanları ve odalarındaki tasarımlarla, gelen konuklara cennetin vaat ettiği kusursuz yaşam ile sonsuz mutluluğa erişim algısını tam burada, tatil yaparken ve dinlenirken hissettirmeye çalışıyor.