otel dekorasyon

başa dön

Doğal Taş Mimari Tasarımın Odak Noktası haline geldi

Doğal Taş Mimari Tasarımın Odak Noktası haline geldi..

26 yıldır doğal taş sektöründe faaliyet gösteren Akstone, mimari projelere sağladığı özel malzemelerle tasarımda şıklığı öne çıkarıyor. Doğal taşı, mimarı tasarımın odak noktası haline getiriyor.

Akstone, 27 yıllık sektör deneyimine sahip KGM Group şirketi bünyesinde faaliyet gösteriyor. 2011 yılında Antalya Altınova’da hizmet vermeye başlayan Akstone, ilk etapta 5.000 m2’lik bir alanda doğal taş satışına başladı ve kısa sürede bölgenin en geniş kapsamlı doğal taş satışını gerçekleştiren tek şirket haline geldi.

Akstone, 100’ü aşkın doğal taş çeşidinden oluşan ürün gamına dünyaca bilinen 80’i aşkın butik taş koleksiyonunu da ekledi. 2014 yılında ise ek 5.000 m2’lik yeni sahasıyla kapasitesini 10.000 m2’lik alana yaydı.

 

Son olarak Akstone, geçtiğimiz ay yine Altınova’da hizmete soktuğu 2.500 m2’lik yeni doğal taş deposuyla da toplamda 12.500 m2’lik depo alanına ulaştı. Açık ve kapalı alanında, granit, mermer, onyx, bazalt, traverten ve quartz gibi doğal taş çeşitlerinin satışını gerçekleştiren Akstone, ebatlandırılmış ürünlerle de projelere pratik çözümler sunuyor.

Projelerin en önemli malzemesi doğal taş

Doğal taş, son yıllarda mimari projelerde daha fazla kullanılmaya başlandı ve uygun tasarımlarla dikkat çeken bir malzeme haline geldi. Bu nedenle projelerin en önemli malzemesi oldu.

Akstone, doğal taşı tasarımla buluşturmak için yaptığı yüzey uygulamalarıyla taşın çok farklı yerlerde kullanılmasını sağlıyor ve projelere çözümler geliştiriyor.

Şirket, kendi bünyesinde bulunan teknoloji ile patine, asit çökertme, kumlama, yakma, honlama ve CNC ile boyutlandırma çalışmaları yaparak doğal taşı dekoratif ürün haline getiriyor. Özel üretimden geçen bu taşlar mimarların projelerinde çok şık kolon kaplamasına ya da estetik bir duvar panosuna dönüşebiliyor.

Akstone doğal taş trendlerini yakından izliyor

Akstone, İspanya, Yunanistan, Brezilya, İtalya, Hindistan, Çin, Vietnam, İran, Pakistan, Afganistan ve Portekiz’den dünyaca ünlü butik taşları yerinde inceleyerek, seçkin projelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunun için ülkeden ülkeye değişen doğal taş tercihlerinde trendleri yakından izliyor.

Her yıl İtalya, Katar, Dubai, Türkmenistan, Fas, Irak’ta düzenlenen fuarlara bizzat katılan Akstone, Türkiye’de İzmir ve Antalya fuarları ile doğal taş sektörünün nabzını tutuyor.

Akstone pazarlama ekibi bu fuarlar vasıtası ile dünyada doğal taş ihtiyaç ve trendlerinin nasıl ilerlediğini takip ederek çok ciddi bir bilgi birikimi elde etmiş.

Alanında ustalaşmış ve farklı doğal taşları oldukça iyi tanıyan bir pazarlama ekibine sahip olan Akstone, bu ekibiyle dünyanın farklı ülkelerinden bir taşın menşei, rekoltesi, stok durumu ve fiyatını bir kaç saat içerisinde raporlayabilme kapasitesine sahip.

Akstone, dünyada doğal taş trendlerini yakından izleyen bu dinamik ekibi ve 100’ün üzerinde çeşide sahip sürekli yenilenen 50.000 m2’lik stoğu ile sektörün en tanınan markaları arasında yer alıyor. 

Doğal taş tercihlerinde geleneksellik ve iddialı renkler

Doğal taşta son 3 yılın trendlerinde, ışık geçirgen özelliğine sahip olan onix mermer öne çıkıyor. Bu malzemede, çok fazla çıktığı için yaygın olarak sarı tonları kullanılıyor. Pembe ve mavi gibi özel renklerin ise az olduğundan bulunması zor ve pahalı olduğu belirtiliyor.

Doğal taşta modası geçmeyen klasik renklerin arasına bazı özel iddialı renkteki taşların da projelerde kullanıldığı görülüyor.

Yüzyıllar öncesinde Mimar Sinan’ın yapıtlarında Marmara beyazını kullandığını görüyoruz. Cami ve saraylarda kullanılan bu taşın halen başta hamam projeleri olmak üzere birçok mekanda kullanılıyor olması doğal taşın tarihten ve geleneksellikten etkilendiği izlenimi veriyor.
 

Doğal taşta teknolojik ve hızlı çözümler sunuyor

Akstone, gelişmiş CNC kesim teknolojisini kullanarak plaka halindeki doğal taşları üç boyutlu hale getirebiliyor. Şirket ayrıca, proje sahipleri ile mimarlara özel butik işler üretebiliyor.

Şirketin doğal taşta trendleri iyi analiz etmesi, yaptığı işleri özgün kılmasını sağlıyor.

Akstone taş çeşidi ve temini konusunda iddialı olduğu kadar hizmet kalitesinde de dünya standartlarını yakalıyor. Stoğunda olmayan bir ürünü gerek uçak kargo gerekse gemi ile Avrupa’dan 10 gün, Uzakdoğu’dan ise 60 gün içerisinde getirtebiliyor.