otel dekorasyon

başa dön

Geçmişten geleceğe Tasarımın Taş Hali: Alavya

Geçmişten geleceğe Tasarımın Taş Hali: Alavya

Bir zamanlar çocukların gizlice ağaçlarından meyve koparıp yedikleri bereketli bir bahçe, yaz gecelerinde yerli halkın ellerindeki çekirdeklerle göz yaşlarının tuzunu birbirine karıştıran bir açık hava sineması… Geniş bir avlunun etrafında, ufak bahçeler, su kuyuları, sakız, dut, zeytin, hünnap ağaçları…


Alavya, Alaçatı’da bir tarih ve tasarım projesi olarak nostaljiyi turizmle birleştiriyor. İsmini “I love you”nun “Ah-lahv-ya” olarak okunuşundan alan Alavya, altı taş evde yer alan 25 farklı odasıyla ve bu odalardaki tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor.


Yörenin kaderini değiştiren isim Leyla Figen. Alavya’da şimdi Ruby adını alan ve tek bir yatak odasına sahip olan taş eve taşınmış ve ardından Alaçatı’nın taze havasını içine çekip, yörenin ilk turistik restoranını açmış.

Leyla Hanım’ın hikayesinden etkilenerek bu mekanın sihrini yaşatmaya çalışan Rana Erkan Tabanca ve Erol Tabanca, Alavya projesini hayata geçirmiş.

Altı taş evden ilki “Classic collection”, rahat ve samimi odalara sahip ve her birinin kendine özel bir konumu var.

Premium Collection’da geniş ve ferah odalarının kimi üstü açık özel teraslara, kimi kendi özel balkonlarına, kimi ise Alaçatı manzarasına açılıyor. Duvarlarının özel tasarımından raflarında yer alan kitaplara kadar her şey incelikle düşünülmüş.

 

Aquamarine binasında yer alan iki suit, özel jakuzileri ve geniş avlusundan Alaçatı’nın yel değirmenlerine açılan manzaralarıyla adeta birer huzur ve rahatlık vahası...

Çağdaş stilin yerel öğelerle buluştuğu odalarda beyaz carrera mermeriyle kaplı banyolar, geniş oturma odaları ve büyük gömme dolaplarıyla lüks ve rahatlığı bir arada sunuyor.

 

Alavya’daki en eski yapı olan Turquise Loft ise yüksek ahşap tavanları ve geniş alanlarıyla dikkat çekiyor. Büyük yatak odası, carrera mermeriyle kaplı iki banyosu, özel yemek bölümüne sahip geniş oturma odası ve teraslarıyla misafirlerine güzel bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Alavya’nın merkezinde yer alan ve göz alabildiğince geniş bir manzaraya açılan “kraliyet” ya da diğer adıyla balayı odası ise romantik duygularla oluşturulmuş minik bir cennet gibi. Yeşim taşının sevgiyi, dinginliği ve huzuru simgelemesinden yola çıkan Jade Loft, tüm bu duyguları ayaklarınıza seriyor.