otel dekorasyon

başa dön
27 AĞUSTOS
2232 defa Okundu

Batum Stadyumu, kentsel evrimin temeli olacak

Batum Stadyumu, kentsel evrimin temeli olacak

Dünya çapında önemli spor projelerine imza atan Bahadır Kul Mimarlık’ın imzasını taşıyan Batum Stadyumu, köklü bir kentsel gelişim hareketinin sembolü olacak.


Stadyum, 35- 40 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçiriliyor ve ülkenin geleceğe uzanan kentsel evrimin temeli olarak görülüyor. “Gürcistan’ın enerjisini yansıtan, sosyal alanları ile haftanın her günü yaşayan, simge bir yapı” olması hedefi ile tasarlanan Batum Stadyumu, kentin marka değerine katkı sağlayacak ikonik bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.  

Tüm koltuklar sahaya hakim

20 bin seyirci kapasiteli Batum Stadyumu, 30 bin metrekarelik kapalı alanda, UEFA IV Kategorisi’nin gerekliliklerine göre tasarlandı. 10 bin metrekarelik ticari alanı ile haftanın her günü yaşayan, sosyal bir stadyum olması hedefi ile inşa edilen stadyumun çevresinde yer alan meydanların, şehrin toplanma alanı, odak noktası olması amaçlandı. Stadyum içerisinde oluşturulacak ambiyansın tasarımına büyük bir özen gösteren Bahadır Kul Mimarlık tasarımı ile stadyum, kale arkaları dâhil olmak üzere, tüm izleyicilerin sahaya hâkim olduğu bir oturma düzenine ve mimari yapıya sahip. Stadyum, bu özelliğiyle futbol müsabakaları dışında farklı spor müsabakalarına, konser ve fuarlar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek.

 

1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülke olan Gürcistan, kültürel tarihine son derece önem veriyor. Gürcü halkının birlik içinde olması, genç nüfusun dinamizmi, özgür ruhu ve heyecanı Gürcistan’da belirgin şekilde görülüyor. Bu beraberlik ve dinamizm, stadyumun ana tasarım kararına esin kaynağı olmuş.

 

Stadyumun cephesinde kullanılan, birbiriyle etkileşim içinde sıralanan paneller ritmik bir etki yaratıyor. Kullanılan her bir panel birbirinden farklı boyut ve konumlama ile cepheye yerleştirilmiş, harmonik bir tavırla cephede farklılaşma yaratılmış. Bu harmonik derecelenme ile özgün ve bütünsel algı yaratan bir cephe tasarımı ortaya çıkmış. Kendi içerisinde değişen bütünsel kabuk tasarımı, stadyumun çevresindeki ziyaretçilerin göreceli uzaklık ve hareketlerine bağlı olarak her noktadan farklı bir algı ile seyredilebilecek.

 

Modüllerin üst üste birleşimleri ile gün içerisinde doğal ışıklandırma sağlayacak olan cephe, geceleri ise hareketli aydınlatma yapısı ile stadyum kabuğunun dışarıdan ihtişamla algılanmasını sağlayacak. Cephe elemanlarıyla uyum içerisinde tasarlanmış bu değişken aydınlatma sistemi sonsuz sayıda kombinasyon ve hareket olanağı sağlıyor.

Ana taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme olan batı tribününde, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve fonksiyonda odalar ve VIP girişi planlanmış. Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunuyor.

İç mekan malzeme seçimlerinde ve statta kullanılan malzemeleri seçerken güncel  ve modern ürünler üzerinde durulmuş.

PROJE KÜNYESİ

Mimari Tasarım: BKA-BahadırKulArchitects

Lokasyon: Batum / GÜRCİSTAN

Proje Yılı: 2015

Uygulama süreci:  2015-2016

Kapasite: 20.000 kişi

Arsa Alanı: 87.300 m2

Toplam inşaat alanı: 30.660 m2

Proje Tipi: Spor

İşveren: Gürcistan / Acaristan Özerk Cumhuriyeti Finans ve Ekonomi Bakanlığı

Yatırım Bütçesi: 35-40 milyon dolar

İmajlar : Bahadır Kul Architects