otel dekorasyon

başa dön
24 HAZİRAN
1164 defa Okundu

Cephesiyle Güçlü Algı Yaratıldı

Cephesiyle Güçlü Algı Yaratıldı

Farklı açılardan ve uzaktan görünüşüyle güçlü bir algıya sahip olan ofis binası, arazinin eğimli yapısı ve mevcut arsa alanından yola çıkarak beş katlı olarak projelendirilmiş.

Locksmith Software Technologies ofis binası Ankara’nın Kuzey bölgesinde yer alan Oran semtinde, eğimli bir arazi üzerinde bulunuyor. Bulunduğu alan içerisinde kendini ifade edebilen yapı aynı zamanda çevresinde yer alan binalarla ve dokuyla uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Farklı açılardan ve uzaktan görünüşüyle güçlü bir algıya sahip olan ofis binası, arazinin eğimli yapısı ve mevcut arsa alanından yola çıkarak beş katlı olarak projelendirilmiş.  İç mimari projesi İki Derece Mimarlık tarafından gerçekleştirilen yapının mimari kabuğu ile bütünlük gösteren, gösterişten uzak, iç mekan tasarımını mimari elemanlar ile anlatan bir bakış açısının hakim olduğu proje firmanın faaliyet gösterdiği alana yönelik olarak, teknik donanımın ve güvenliğin ön planda tutulduğu bir anlayışla kurgulanmış.

 

Yapıda, katlar arasındaki dağılım ve kullanılan malzemeler aynı kurgu çerçevesinde belirlenmiş. Bununla birlikte, gizliliğin en üst seviyede tutulduğu mekanlar için özel izinli girişler, görüşü kesecek kompozit malzeme kullanımı gibi özel malzeme seçimleri ve gerekli teknik alt yapı itinalı bir çalışma sonucunda oluşturulmuş.

 

Proje başlangıcında firma yetkililerinin öncelikli beklentisi ekip dağılımlarının özel olarak düzenlenebildiği ve eleman sayısının esnek tutulabileceği mekanlar yaratılması olarak belirtilmiş. Bu doğrultuda, yapı içerisinde, 12 adet özel ofis, 44 kişilik açık ofis ve 4 adet toplantı odası konumlandırılmış.

 

Mimari proje, iç mimari proje ile uyum sağlayacak şekilde, başlangıçtan itibaren ortak bir çalışma çerçevesinde oluşturulmuş. Bu nedenle, yapı içerisinde herhangi bir yıkım çalışmasına ihtiyaç duyulmamış. Mekanları ferah ve geniş göstermek amacıyla 16 - 20 kişilik gruplar oluşturmaya olanak sağlayan açık ofis sistemleri tercih edilirken, bölüm şefleri ve teknik müdür odalarında ise cam kullanımı ile aynı etki sürdürülmüş.

Doğal bir dokunun yansıtıldığı iç mekan tasarımında yapının giriş bölümünde yer alan banko özel olarak paslandırılmış. Zeminde ise tüm yapının genel mekanlarında sürdürülen bir uygulama ile üç farklı tipte mermerin kombinasyonuyla bütünlük sağlanmış.

 

Açık ofis alanlarında halı kullanımı, makam odası zeminlerinde ise lamine parke kullanımı tercih edilmiş. Renk seçimlerinde toprak tonları ile siyahın kombinasyonu ön planda tutulurken belirli detaylarda bronz ve metalik renklerin kullanımı ile gözü yormayan, ufak pırıltılar elde edilmiş. Makam odalarında, özel ve açık ofis alanlarında yer alan tüm hareketli mobilyalar B&T firması koleksiyonlarından seçilmiş.

Camın hakim olduğu cephe tasarımından yola çıkarak, aynı zamanda güvenlik nedeniyle görüşü kesmek amacıyla opak stor perde kullanımı tercih edilmiş. Doğal ışığın belirli mekanlarda güvenlik nedeniyle kısıtlanması aydınlatma tasarımındaki detayları ortaya çıkartmış. Projenin aydınlatma tasarımını da hayata geçiren İki Derece Mimarlık, Artemide markalı aydınlatma elemanları ile iç mekan tasarımını vurgulayan bir atmosfer yaratmış.

Proje Künyesi
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
İşveren: Locksmith Software Technologies
Proje Tarihi: 2015
Yapım Tarihi: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 1,500 m²
Ana Yüklenici: Ömerler İnşaat
Mimari Proje: Fazlıoğlu Mimarlık
İç Mimari Proje: İki Derece Mimarlık
Aydınlatma Projesi: İki Derece Mimarlık
Fotoğrafları Çeken: Fethi Mağara