otel dekorasyon

başa dön
08 ŞUBAT
2892 defa Okundu

Dinginlik ve duruluk üzerine kurgulanmış SPA dekorasyonları

Dinginlik ve duruluk üzerine kurgulanmış SPA dekorasyonları

"Beden, zihin, ruh" huzur üçgenini bir arada tutan SPA alanları, dışarıda bırakılan hayatları unutturacak denli dingin atmosferlerde tasarlanırlar. Belki de o ana kadar ruhun hiç öyle özgür kalmadığı hissini yaşatacak, düşünceleri hiç olmadığı kadar pozitife taşıyacak…

Günlük hayat alışkanlıkları sonucunda beden ve zihin kapasitemizin üzerine çıkan yükler, kendi kendini iyileştirmeye hazırlayan fiziksel bir ortamda yani SPA alanlarında yenilenirler. Latince’de “sudan gelen sağlık” anlamına gelen “Selus Per Aqua” tamlamasıyla SPA olarak tanımlanan bu şifa kaynağında temel motif su ve suyun iyileştirici gücüdür. Romalılar’dan köklerini alan SPA kelimesi, bedensel ve içsel olarak terapi ve iyileştirme merkezi anlamına gelir.

Suyun sesi mucizeyi fısıldar...

Son dönemde gerçekleştirdikleri başarılı ve konsept iç mimari çalışmalarıyla dikkat çeken Tuba Soner Design Office, üstlendikleri projelerde bireylerin tatil amaçlarındaki rahatlamak, dinlenmek ve mutlu olmak hislerini ön planda tuttuklarını ifade etmekte. Bu anlamda, turizm konaklama tesislerindeki SPA alanlarının dekorasyon çalışmalarının da oldukça büyük önem taşıdığının altını çizmekte. İşte bu denli önemli ve otellerin en prestijli bölümlerinden biri olan SPA sağlık alanlarının tasarımlarını yaparken, konukların kendilerini  huzurlu ve rahat hissedecekleri mekanlar yaratmaya çalıştıklarını yinelemekte.

TUBA SONER- Y.Mimar

Uyumlu, özgün iç mekanlarda görsel dil bütünlüğüne önem veriyoruz.

Tuba Soner Design Office, SPA tasarımlarında uyumlu ve özgün iç mekanlar oluşturarak mekanların görsel dil bütünlüğüne önem veriyor. Bu bütünlüğü de otelin genel konseptine uyumlu bir biçimde entegre ediyor. İç mimar Tuba Soner, Osmanlı ve Uzakdoğu'nun hamam ve SPA alanlarından günümüze ulaşan yapılarında pek çok detay bulunduğunu ve tasarım ekibi olarak bu detayları günümüz modern detaylarıyla birleştirerek yorumlamaya çalıştıklarını aktarıyor. Ve bu füzyon sonucunda sıcak ve tatmin edici tasarımlar ortaya çıkarttıklarını belirtiyor.

SPA mekan dekorasyonlarında fonksiyon olmazsa olmaz bir olgudur.

Yukarıda sözü edilen tüm bu tasarım kaygılarının yanında fonksiyonu olmazsa olmaz bir olgu olarak gören Tuba Soner ve ekibi, çalışmayan en küçük bir fonksiyonun dahi SPA'nın ve mekanın işlevselliğini etkilediğini söylüyor. Bu noktada gerçekleştirilen projelendirme aşamasında SPA işletmecisini de sürece dahil ederek  çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşıldığının altını çiziyor.

SPA alanlarının mekanın konforunda nelere dikkat edilmeli?

SPA alan tasarımlarında masaj odalarının dinlenme bölümüyle ilişkisi, karşılama bankosu, ses sistemi ve akustik önem verilen ve mekanın konforu açısından dikkat edilmesi gereken detaylardır. Örnek vermek gerekirse; mekandaki müziğin masaj odalarındaki ve mekan koridorlarındaki ses yüksekliği değerlerinin iyi ayarlanması veya ışığın mekanlardaki kullanım değerleri oldukça hassas detaylardır. Öyle ki yoğun aydınlatmanın kullanıldığı bir masaj odası, zihni rahatlatmak için uygun bir atmosfer yaratmaz. Onun yerine aplik ve yerden aydınlatmalar kullanılarak daha dingin bir mekan yaratmak mümkündür. Her mekanın ruhu ve şiirsel bir dili olmalıdır. Tuba Soner Design Office de bu gibi konulara özen göstererek SPA alanları tasarlamaktadır. Tabii ki sadece görselliği değil, fonksiyonu da asla gözardı etmemektedir.

SPA mekan tasarımlarında renk psikolojisini dikkate alınıyor.

Ahşabın sıcaklığını ve doğallığını SPA mekanlarında mutlaka  kullandıklarını ifade eden tasarım ofisi, renklerin insan zihnindeki etkilerini de göz önüne alarak tasarım yaptıklarını aktarıyorlar. Ayrıca Uzakdoğu öğretilerinden de yararlanarak, mekan ruhunun derinlerinde yatan mistik felsefeyi ön plana taşımak hedefine tavizsiz bir özen gösteriyorlar.