otel dekorasyon

başa dön
23 ARALIK
4963 defa Okundu

Ham beton hazineler

Ham beton hazineler

İlk bakışta endüstriyel bir atmosfer yansıtan ham beton yapılar ya da dekorasyonlar, farklı malzemelerle buluşturulduğunda bambaşka stillere yaklaşır...

Önceleri yapılarda taşıyıcı sistem olarak kullanılmaya başlayan beton, daha sonraları inceltilen dokusu ve renklendirilebilen yapısıyla dekorasyonda sık sık karşımıza çıkar olmuştur. Hemen her renkte uygulanabilirliği sayesinde de sofistike bir tasarım elemanı olarak dekorasyon sözlüğündeki yerini almıştır. Özellikle son yıllarda modern, post-modern, eklektik ve endüstriyel stilde kullanılan bu ham beton uygulamalar, özgün duruşlarıyla yükselen bir trend olarak izlenmektedir.

Ham beton uygulamalarını soğuk ve mesafeli duruştan sıyırmak mümkün...

Bu son derece doğal duruşlu malzemenin tek başına kullanıldığında yaratacağı donuk ambiyans, elbette kullanılacak aksesuarlarla bambaşka bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Eğer ki ahşabın sıcaklığı, metallerin ışıltılı duruşları ya da epoksi gibi malzemelerin parlaklığı doğru oranda buluşturulabilirse, oldukça tarz bir stil elde edilmektedir. Buna ek olarak yeşil yapraklı bitkiler ya da rengarenk özel dizayn mobilyalarla, hiç beklenmedik derecede enerjik efektler yaratılmaktadır.

Ham beton paneller, uygulama kolaylığı ve alternatif doku seçenekleriyle öne çıkıyor.

Beton uygulamaları için son dönemde farklı markaların panel uygulamaları da erişilebilir olmuştur. Aynen doğal taş uygulaması gibi kaplama malzemesi olarak satılan bu ürünler; esnek yapıları, demonte özellikleri ve alternatifli dokularıyla tercih edilmektedir. Eskiden sadece ofislerde, restoranlarda, kafelerde vb. alanlarda görmeye alışık olduğumuz bu ham beton uygulamaları, artık stil sahibi konutlarda da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dekorasyonda ham beton uygulamaları gerçekleştirilirken, seçilecek diğer dekor elemanlarına dikkat edilmelidir. Özellikle de tekstillerde, kullanılan bu marjinal dokuyu geri planda bırakmayacak sadelik tercih edilmelidir. Farklı malzeme birleşimlerinde, bu malzemelerin baskın olmamalarına dikkat edilmelidir. Estetik bir kaplama malzemesi olan ham beton, sözü edilen kullanım alanlarının yanı sıra mutfaklarda ve banyolarda da kullanılabilmektedir. Betonu düz, soğuk, gri ve sıkıcılıktan uzaklaştıran bu yeni trend, gerek dayanıklılığı gerekse tarz duruşuyla cezbedici dekorasyonlarda ana öğe olarak yer almaktadır.

Aksesuarlarda minimalist maskülen etki...

Betonun ham madde olarak ağırlığını taşıyan aksesuarlarda, minimalist vurgular keskin hatlarla ön plana çıkmaktadır. Formlarıyla farklı tarzları yansıtabilen bu dekoratif öğelerde kullanılan metal materyallerse, betonun ağır duruşunu güçlendirmektedir... Bu da aslında dekorasyonda beton kullanımının maskülen yanına vurgu yapmaktadır.