otel dekorasyon

başa dön
22 EYLÜL
1833 defa Okundu

Bir hayalperestin ışık oyunları…

Bir hayalperestin ışık oyunları…

İngiliz aydınlatma tasarımcısı Bruce Munro, yıllardan beri ışık enstalasyonlarıyla sergiler açıyor.

Işığın mucizevi gücüne her gün daha fazla tanıklık ediyoruz. Bu, gündelik hayatın içinde yaşadığımız rutinler için de geçerli, sanatın her dalında kullanıldığı anda eseri yeniden var edecek güçte olduğuna tanıklık ettiğimizde de… Ancak ışığı tek başına sanatın merkezine taşıyan, ışığın renkleriyle karanlıkta hayranlık uyandıracak eserler ortaya koymak konusunda usta olan Bruce Mundo, bu mucizevi etkiyi çok daha fazla güçlendiriyor.

Işıklı hayaller, doğanın eşsiz peyzajları oluyor…

Işıklı hayalleriyle eşsiz peyzaj tasarımları yaratan Munro, doğanın güzelliği ile yarışırcasına büyüleyen ışık bahçeleri kuruyor, ışıklı heykeller tasarlıyor. 30 yıldır aklına gelen tüm parlak fikirleri ve hayalleri kayıt altına alan sanatçı, yarattığı eserlerin bu anlamda gözlemlerine dayalı olarak doğduğunu belirtiyor. Aslında onun sanatı, 1960'lı yıllardan beri fazlasıyla görülmeye başlayan "Çevresel Sanat" kavramı çerçevesinde gelişiyor. Bu da Bruce Munro enstalasyonlarının sıra dışı manzaralar yaratırken, oldukça cesur perspektifleriyle izleyenlere ilham kaynağı olmasını sağlıyor. Çalışmalarında binlerce ışık kaynağı kullanırken, sürdürülebilirlik ilkelerini asla göz ardı etmeyerek de doğaya olan saygısını ifade etmiş oluyor. 

Farklı materyalleri ışıkla buluşturuyor…

Aynı zamanda anıtsal nitelikte ışık heykelleri de kurgulayan Munro, farklı malzemeleri doğa içine yerleştirerek, sınırsız imgelem gücünü sanatına yansıtmış oluyor. Bazen kullanılmayan CD yığınları, bazen ışıklı cam balonlar, fiber optik kablolarla aydınlatılmış çelik malzemeler ve daha yüzlercesi Munro'nun zihninden yansıyan birer masal dekoru olarak kuruluyor. Sanatçının en son enstalasyonu ise Amerika'nın Georgia Eyaletinde bulunan Atlanta Botanik Bahçesi'nde 2 Mayıs'ta açıldı. Ekim 2015'e kadar da izlenme imkanı var…