otel dekorasyon

başa dön

Cephenin Karakter Kazanması

CEPHENİN KARAKTER KAZANMASI 

Sabahları kimi zaman içimizi ısıtan güneş ile uyanıyoruz kimi zaman da narin yağmur damlaları ile. Ama yine de bahar tüm güzellikleri ile geldi ve içimizi kıpır kıpır ettirmeye başladı. Öyle projeler vardır ki adeta bize baharı her mevsim yaşatır ve enerji kaynağı olur. Beni etkilediği gibi sizi de neşelendireceğini düşündüğüm bir projeyi sizlerle paylaşmak istedim bu sayıda.

 

‘Wintergarden’ ile Bahara Merhaba…

Wintergarden Avustralya’nın Brisbane şehrinde bulunan bir alışveriş merkezi. Yapı aslında 1986 yılında inşa edilmiş ancak son yıllarda cephede bir renovasyona ihtiyaç duyulmuş. Studio 505 tarafından alışveriş merkezinin üç cephesi yenilenerek 2012 yılında tamamlanmış. Kentin diğer yapılarından kolaylıkla ayırt edilen iddialı yapı artık Brisbane için mimarların ‘landmark’ olarak tabir ettiği bir özellik kazanarak ön plana çıkarılıp, karakter kazandırılmış. İstanbul için Taksim Meydanında ki Cumhuriyet Anıtı bizim için ne ifade ediyor ise Wintergarden’da yön bulmak için parmakla işaret edilebilecek bir tasarım eserine dönüştürüldü.

Wintergarden üç sokağa bakan cephelerinin yaratıcı uygulaması ile tutarlı bir kimliğe sahip ve mimari olarak bütünsel duyarlılığı Brisbane şehir merkezinde gözler önüne seriyor. Katmanlardan oluşan cephe sayesinde alışveriş merkezi yeni yüzü ile halk için daha eğlenceli bir buluşma noktası oldu ve ‘gidilmesi gereken’ değere sahip olarak popülaritesini arttırdı.

Wintergarden radikal olarak deneyimsel bir kompozisyon, kompleks ve hayatın zengin çeşitliliği ile iletişim kurabilen katmanlı bir doğayı ve geometriyi bünyesinde yarattı. Cephe ne bir illüstrasyon ne de soyut bir doku. Kasten yapılmış çözülemeyen belirsizliğin birlikteliği olarak betimleyebiliriz.

4,000 m² cephede her paneli ve katmanı benzersiz dinamik bir tasarım eseri. Kompleks strüktür 4 katmandan oluşarak (üç katman kaplama, bir katman kafes) cephede ki geniş çelik çerçeveye monte edilmiş ve en dış yüzeydeki tabaka paslanmaz malzeme kullanılarak lazer kesim ile üretilmiş.  Cephenin ana yapısını oluşturan strüktür cephenin her yüzeyinde yürüyerek  bir ağaç gibi sarıyor binayı. Sanki bir ormana dışarıdan bakıyormuşsunuz hissini uyandırıyor, oldukça yoğun ve bariyer etkisi yaratıyor. Ancak yakından baktığınızda bırakılan açıklıkları ve mevcut derinliği görebiliyorsunuz. Detaylar ortaya çıktığında ışığın ritmik aktivitelerinden enerjisini alarak hayal gücünüzü büyüleyen bir sahneye şahit oluyorsunuz. 

Güneş ışınlarının günden güne ya da mevsimden mevsime yön değiştirmesi ile cephedeki kıvrımlar, kesikler ve dokular ışık ve gölge oyunları ile yeni desenler oluşturuyor; geceleri de ışıklandırmalar ile tam bir görsel şölene dönüşüyor.  Düşük çözünürlükte entegre edilmiş aydınlatma sistemi ile cephede sırasıyla kar fırtınalarını, baharı anımsatan renkleri ve son olarak cıvıl cıvıl yaz renklerini art arda patlatıyor adeta. Edward & Elizabeth, ve Queen & Edward caddelerinden Wintergarden’a baktığınızda şehrin işlek hayatının akışında kent için adeta bir atardamarı.  

Sevgiyle kalın…

 

Proje Künyesi

Proje Adı: Wintergarden Queen Street Alışveriş Merkezi

Proje Yeri: Brisbane – Avustralya

Proje Yatırımcısı: ISPT

Proje Maliyeti: $6.5 milyon

Proje Bitiş Tarihi: Nisan 2012

Cephe Mimari Proje: studio505

Mühendis: Tensys

Müteahhit: Urban Art Projects

Danışman: John Warwicker