otel dekorasyon

başa dön
30 AĞUSTOS
2441 defa Okundu

Deluxe Business Otel

Deluxe Business Otel "Akra Barut"

"1989 yılında hizmete giren, sırasıyla 1997, 2008 ve 2010 yıllarında kat tadilatları gerçekleştirilen Antalya Dedeman Oteli, 2014 yılında 45 yıllık tecrübesiyle Barut Grubu işletmesine geçer. Sıfırdan bir renovasyona giren tesis, grubun 10. oteli olarak "Akra Barut" markasıyla konuklarını ağırlamaya başlar."

Akdeniz'e yeniden doğan 'duru ve modern' konfor...

Falezler üzerinde, denize sıfır 45.295m2 arsa içerisinde 3100m2'lik bir alana konumlandırılan; 4 bodrum, 1 zemin, 9 yatak, 2 tesisat ve 1 rouf katı olmak üzere toplam 18 katlı ve kartal formlu olarak planlanan eski tesis, betonarme karkas olarak inşa edilmiş.

483 odalı ve 1050 yatak kapasiteli tesiste, odalara ulaşımı sağlayan toplam 6 adet misafir asansörü ve 4 adet servis asansörü bulunmaktaymış. Misafir asansör sayısı yenilenme projesiyle 8'e çıkarılarak, katlara ulaşım hizmeti artırılmış. Ayrıca renovasyon sonrasında eski tesisteki 482 oda ve 1050 yatak sayısı, 471 oda ve 996 yatak sayısı olarak düzenlenmiş. Eskiden tek olan kral dairesi 3 adede çıkartılarak, güneşlenme terasına bir de sonsuz yüzme havuzu eklenmiş. En önemli değişikliklerden biri de eşsiz Akdeniz ve bahçe manzarasını içine alacak şekilde tüm odaların balkonlu hale getirilmesi olmuş. Dış cephede de özellikle kent manzarasının hakim olduğu giydirme cam cephesiye LED ekran efekt sistemi kurularak, görsellik artırılmış.

Akra Barut'un dış mimarideki sadeliği, iç mekanlarda da sürdürülmüş…

Tesisin iç mimari projesinin tamamını, MOB Mimarlık ekibi projelendirmiş. Tesise girildiği andan itibaren karşılaşılan yalınlık, beyazın ve bej tonlarının yansıttığı ferahlık, tesis genelinde kurgulanan zarif atmosferin karşılayıcısı olmuş. Ve tamamen doğal malzemelerin kullanıldığı; mermer, ahşap, cam,  ayna ve dekoratif efektli boyalarla şık bir siluetin içinde var olunduğu hissi uyandırılmış.

Lobinin geniş ve yüksek tavanlı avlusu, aydınlatılmış mermer efektli resepsiyon deski, minik pırıltılı spotlar ve sarkıt cam aydınlatmalar, özenle işlenmiş mekan dokusu efektini sade ve zarif bir biçimde aktarmayı başarmış.

Yedi farklı mermer dokusuyla tesisin mekan duruluğuna değer katılmış…

İç mimari tasarımda oluşturulmak istenen doğal ve duru doku, tesis genelinde farklı alanlarda kullanılan yedi ayrı mermer çeşidi ile desteklenmiş. "Kavaklıdere White" mermeri tesisin genel alanlarında, koridorlarında ve merdivenlerinde kullanılmış. Buna ek olarak Marmara Ekvator, Gri Emperador, Tundra Grey, Bursa Bej, Serpegiante ve Toros Siyahı taşlarıyla görsel bütünlük tamamlanmış. Mermerin yanı sıra doğal taş dokuları da iç mimari tasarımın konsept taşıyıcısı olmuş.

Yeme-içme alanlarında modern şıklık…

Tamamı modern çizgilerle tasarlanan restoran alanlarında, A'la Carte'lar oldukça sade, aynı zamanda da sıcak bir atmosferle kurgulanmış. Genelde mekan zeminlerinde kullanılan masif ahşap ve karosimanlar, bütünde hissedilmesi arzulanan doğal dokunun yansıması olmuş.


Tesisin restoran alanları için seçilen avizelerle, yine tavizsiz bir incelik aydınlatılmış…  Ferah beyazlar ve  narin kristaller, bu konudaki başrolü üstlenmiş.

Odalardaki dekor konseptinin başrollerinde Akdeniz ve Beydağları var.

Akra Barut için 9 farklı tipte oda tasarlanmış. Krem, bej, eflatun ve mürdüm tonlarındaki tekstiller, her odada farklı kombinasyonlarla buluşturulmuş. Her bir oda kendi içinde yalınlık ön plana taşınarak kurgulanmış. Bu sayede Akdeniz'in sonsuz maviliği ile kent ve bahçe manzaraları odaların içine taşınmış.

Eski tesiste 12 olan toplantı salonu sayısı; 16 adet normal, 1 adet özel toplantı salonu ve 2 adet balo salonu olmak üzere 19 adede yükseltilmiş. Deluxe Business bir tesis olma ayrıcalığıyla, kalite ve şıklık tasarımların çıkış noktası olmuş. Balo salonu hariç tüm toplantı salonlarının gün ışığını direkt olarak alması da tesisi diğer tesislerden ayıran en büyük ayrıcalık olmuş.

5000 m2 alana sahip SPA katı, dekorasyonuyla derin huzuru taçlandırmış.

İçinde geleneksel detayları taşıyan Türk Hamamı'nı da barındıran SPA alanı, Uzak Doğu'nun mistik atmosferinin yanı sıra hasırların, doğal taşın ve ahşabın beyazla buluşturulduğu son derece modern ve dingin bir alan olarak kurgulanmış.