otel dekorasyon

başa dön
25 TEMMUZ
5615 defa Okundu

MOGANSHAN ROAD OFİS BİNASI

MOGANSHAN ROAD OFİS BİNASI

Mimar: David Chipperfield Architects

Projenin Yeri: Hangzhou / Çin

David Chipperfield'in tasarladığı 10 katlı Moganshan Road Ofis Binası, Hangzhou'un sakin Shuyhan Parkı'nın yakınlarında Moganshan Caddesi'nde yer alıyor.

Yapıldığı bölgede, yoğun yapılaşma içerisinde inşa edilen bu yeni bina basit geometrik formuyla dikkat çekiyor. İnce yapısıyla arazinin içindeki konumu da diğer binalardan mekânsal olarak uzaklaşmasını sağlıyor.

Sokak seviyesinden yüksekte yerleştirilen yapı sahnede duruyormuş hissi yaratıyor. Dış mekândaki modülasyon ve yükseltilmiş döşeme seviyesi binaya şehirden çeşitli geçişler sağlıyor. Dış mekândaki tüm taş yer döşemesi sürekliliğe sahip ve aynı mat gri bazalt taşından yapılmış. 

Betonarme strüktüre sahip binanın cepheleri sistemi yansıtan bakır kasetlerle kaplanmış. Küçük bakır levhalarsa pencerelerin etrafında kullanılmış. Bu küçük elemanlar hem yapının basitliğini gösterirken hem de tüm yüzeylere vurgu yapıyor. Binanın dar cephesindeki dört kolon yapının inceliğini ön plana çıkarırken, bakır kaplama cepheye zarif bir görüntü veriyor.

Binanın çevresi boyunca yer alan strüktürel elemanlar serbest plan oluşturulmasında yardımcı olmuş. Her katta merkezi bir çekirdek etrafında halka gibi düzenlenmiş bir büyük alan yer alıyor ve bu mekân istendiği takdirde iki farklı birime ayrılabiliyor. Kat planları tek ofis, grup çalışmalarına uygun ofisler ya da açık ofisler için uygun ve odaların aydınlatması da bu esnekliği destekliyor. Mekânın çizgiselliği, cömert tavan yükseklikleri ve büyük pencereler binaya loft havası katıyor.

Sevgilerimle,