otel dekorasyon

başa dön
12 HAZİRAN
1789 defa Okundu

Pozitif enerji yayan mutlu mekan renkleri ve mobilyalar

Pozitif enerji yayan mutlu mekan renkleri ve mobilyalar

Sıradan bir güne başlarken, sürdürürken ya da sonlandırırken… Evde veya ofiste… Her nerede olursanız olun, eğer biraz stil sahibiyseniz, mutlaka mobilyalarınızla ya da aksesuarlarınızla aranızda duygusal bir bağ kurarsınız.

Mekanı dekore ederken seçilecek mobilya ve aksesuarlar, renkleriyle, formlarıyla, dokusuyla sizi yansıtırlar. İçinde yaşanmışlık duygusu uyandıracak, günlük rutinleriniz hatta beğenileriniz hakkında sizi hiç tanımayan birine bile fikir verecek doğrulukta dekore edilmiş bir mekana sahipseniz, doğru yoldasınızdır. Bunu yanı sıra mobilya formlarının ve yerleşiminin renkler kadar yüksek bir enerji taşıdığına inananlar da göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Zaten bu nedenle Feng-Sui adı verilen Uzakdoğu Felsefesi, derin anlamlarının yanı sıra bizlere pek çok uygulanabilir metot sunmaktadır.

Doğru tasarım, doğru mekan yerleşimi ve sıra dışı formlar…

Sanılanın aksine mekanın içinde sadece siz değil, eşyalarınız da yaşar. İşte bu yüzden bugün üretilen binlerce seri üretim mobilya ya da aksesuar olmasına karşın hemen herkes aynı eşyalara sahipken kimsenin mekanı bir diğerini anımsatmaz… Bu anlamda seçilecek eşyalar, aksesuar ve renkler, mekanınızın enerjisi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ve size o klasik cümleyi "Evim, güzel evim" duygusunu yaşatabiliyorsa, olabilecek en doğru yerdesinizdir.

Pozitif enerjiyi yüklenen, onu bir ayna gibi hayatınıza yansıtan nedir?

Her şeyden evvel renk ve tasarım! Ahenkli bir akış, işlevsel ve estetik form biraradalığı… Yaşanan mekanın büyüklüğü ya da küçüklüğü bu noktada çok da önem taşımamaktadır. Önemli olan gereksiz yığınlardan arınmak, durulaşmak, sadeleşmek, renklenmek ve huzurlu enerjinin akışını sağlayabilmektir. Bir de aydınlatma sisteminiz… Şunu aklınızdan çıkartmayın ki karanlığa yakın düzensiz bir loşluk, boşluk içinde titreşimleri yavaşlatır, hatta depresyon duygularını tetikler. Doğal ışığı yansıtan teknolojileri tercih etmeniz bu anlamda önemlidir. İstediğiniz kadar özel tasarım nesnesini bir arada kurgulamış olun, yanlış aydınlatmayla onların enerjisini bir anda aşağı çekebilirsiniz. Neyse ki artık LED teknolojisi bu konudaki imdadımıza yetişebiliyor.

Tasarımcılara sorsanız ne derler? Bizce "doğru renk, güçlü tasarım"…

İster mobilya ve aksesuarlarınızda isterseniz de duvarlarınızda yapacağınız renk ve form seçimleri, mekan enerjisinde büyük bir rol oynarlar. Mesela siyah renk şıklıktır, asalettir… Fakat büyük miktarlarda kullanıldığında negatif enerjiyi tutabilir. Bir diğer yandan sadece parlak ve neşeli renklere yönelmek de yanlıştır. Dengelemek gereklidir. Beyaz ise pozitif enerjiyi çekmek için kullanılabilecek en iyi renkten biridir.

Mobilya ve aksesuarları seçerken pozitif enerji yaymak için mutlaka çok beğendiğiniz parçaları seçmelisiniz. Yıllar geçse bile vazgeçemeyeceğiniz özel tasarımlı eşyalarınızın olması hem mekanınızdaki aidiyet duygunuzu güçlendirir hem de ekonomi yapmanızı sağlar. Unutmayın ki mutlu ve dengeli bir yaşam için biraz seçici davranarak, biraz çaba sarf ederek eğlenceli ve pozitif bir dekorasyona sahip olamamanız için hiçbir neden yoktur…