otel dekorasyon

başa dön

Delphin Platinum Hotel in mimarisinde fütüristik izler

KRT Mimarlık ve İç Mimar Gülden Şener iş birliği ile Delphin Platinum Hotel

Cömertoğlu Otelcilik'in 6. tesisi olan Delphin Platinum Hotel, yenilikçi ve modern yüzlü mimarisiyle yükseliyor.

Alanya Okurcalar'da 2014 sezonunda konuklarını ağılamaya başlayan Delphin Platinum Hotel, Delphin Botanik Otel'in hemen yanında yer alıyor. İç Mimar Gülden Şener ve KRT Mimarlık çalışmalarıyla hayata geçirilen tesis, ultra modern duruşuyla güçlü mimari bir kimliğin temsili olarak görülüyor.

 

KRT Mimarlık, tesis mimarisine fütüristik izler taşıdı.

Mimari proje tasarımını ve uygulama sürecini KRT Mimarlık'ın yönettiği tesis, Cömertoğlu Otelcilik’in yenilikçi ve modern yüzünün temsili olarak projelendirilmiş. Cömertoğlu'nun tesis projelerinde bugüne kadar görülen ve neredeyse ortak özellik olan yumuşak ve sakin tavır, bu tesis mimarisinde yerini heyecanlı ve dinamik bir anlayışa bırakarak, fütürist bir anlayışla tasarlanmış. Bina kollarında gün ışığından maksimum derecede faydalanmak amacıyla galeri boşlukları kullanılmış. Bu sayede geniş ve aydınlık mekanlar elde edilmiş.

Kuşbakışı uzay gemisi formunu anımsatan mimari çizgiyle,

tamamı Akdeniz'e açılan bir tesis projelendirilmiş.

Simetrik bir yapıya sahip olan yapı kütlesinin girişi, yüksek tavanlı olarak planlanmış. Böylece lobi alanının son derece ferah olması sağlanmış. Yapıya kuşbakışı bakıldığında, kollarını açmış ve denize doğru yönelmiş uzay gemisi olarak algılanan form sayesinde de odaların % 85’inin deniz görmesine imkan tanınmış.

Tesisin odak noktası, peyzaj ve Akdeniz manzarası...

Binaya zemin kat orta aksından girildiğinde, karşılaşılan geniş lobinin hemen önünde tüm peyzaja ve deniz manzarasına hakim bir teras konumlandırılmış. Onun altında deniz cephesi boyunca uzanan restoran ve restoran terası tasarlanarak, mekanın, bahçenin tamamına ve deniz manzarasına hakim olması sağlanmış. En alt kattaki bahçe katına ise diğer genel mekanlar olan A'la Carte'lar, disko, mağazalar, kapalı yüzme havuzu, SPA ve toplantı salonları yerleştirilmiş. Yüzme havuzu ve peyzaj, mümkün olduğunca doğaya saygılı ve yeşili koruyan bir anlayışla tasarlanmış.

Işıltılı dış cephenin ana malzemeleri cam ve metal...

Delphin Platinum Hotel'in dış cephesi, fütüristik temaya uygun olarak kullanılan cam-metal ve parlak boyayla birlikte oluşumunu tamamlamış. Her iki kolda yer alan asansör kuleleri, en yüksek noktaya ulaşırken, sivrilerek bitirilmiş. Binaya yaklaşırken yüksekliğiyle kendini ön plana çıkaran bu kuleler, yapının mimari kimlik olarak gücüne güç katmış.

Dış mimarinin modern duruşu, iç mimariye de yansıtılmış.

Modern bir mimariye sahip olan Delphin Platinium Hotel'in içmimarisi de Gülden Şener tarafından aynı çizgide şekillendirilmiş. Yatırımcı Cömertoğlu yetkililerinin de isteği doğrultusunda kullanılan laminat kaplama ve seramik malzemelerin elverdiği optimum görsellik içmimariye yansıtılmış.

Tesiste göz alıcı ışıltısıyla konuklarını karşılayan lobi ve resepsiyon bölümünde, zeminleri saracak şekilde tasarlanan  calacatta mermer görünümlü  seramik CNC deseniyle birlikte ithal edilmiş.

Laminat kaplamalar, aynalar ve 3 boyutlu formlarla füturistik etki desteklenmiş.

Girişte bulunan 3 adet kolon birleştirilerek modern bir tak havası verilmiş. Farklı laminat kaplama ve ayna laminatın kullanıldığı kolonlar ve resepsiyon deski, 3 boyutlu olarak tasarlanmış.

Lobi ortasında misafirler için ahşap seperasyonla ayrılmış bölümde, kolonlar özel kesim aynayla kaplanmış. Tüm hareketli aksesuar, mobilya ve aydınlatmalar ithal edilmiş.

Tesis genelinde hissedilen hareketli içmimari motifler odalarda yerini yalınlığa bırakmış. Modern ve sade detayların hakim olduğu odalarda meşe laminat kullanılmış. Yılın trend rengi radiant orchid ve oranj renklerin bir arada  kullanıldığı tekstilde vuruculuk sağlanmış. Odalardaki lokomotif detay ise yatak başındaki polyester büst olarak belirlenmiş.

Yeme içme alanlarının dekorasyonunda mönü konseptine uygun seçimler izlenmiş.

Restoranlar ve A'la Carte'lar mönü konseptine uygun olarak dekore edilmiş. Lebonan Alakart'ta şeffaflık ön planda tutulmuş. Kullanılan mobilyalar, cam pencere detayları ortama hareket kazandırırken, dijital baskıları, balustrat desen korkuluklarıyla mekana sokak  havası yansıtılmış.

Sarı ve bej tonlarının hakim olduğu ana restoran alanlarında en dikkat çekici detaylar olarak aydınlatmalar ön plana çıkarılmış. Tesis genelinde kullanılan laminat kaplamalar, yer yer parıldayan seramikler ve mermerler ortamın ışığını artırmış. Mekan içerisinde sirkülasyona yön veren kolon kaplamalarına eşlik eden aydınlatmalar ve mobilyalar ithal olarak temin edilmiş.

Mobilyalarda natürel malzemelerin ve tonların tercih edildiği Mexica Sabor Alakart'ta tekstilde farklı renkler kullanılarak keyifli bir atmosfer yaratılmış.  Zeminde ise Meksika desenlerinin ön plana çıktığı terracota seramiği kullanılmış.

Keman formlu gösterişli tavanı ile dikkat çeken Vivaldi Alakart' ta tavandan duvara dönen metal CNC nota desenlerle bütünlük sağlanmış.

Tasarımında Yunan adalarından yola çıkılan Risus Alakart'ta mavi ve beyaz tonları kullanılırken kırmızı göbek desenli asma tavanla mekana hareketlilik kazandırılmış. Kullanılan dijitaller ve zemin seramiği ile mekanda Akdeniz etkisi ön plana çıkartılmış.

 

Kapalı havuzda duvarlara uygulanan yelken formlu dekorlar dijital baskı ve halatlarla bütünlük sağlayarak deniz teması vurgulanmış.

SPA girişinde bulunan kolon kaplaması zemindeki mermer deseniyle bütünleşirken, bizoteli karolaj aynalardan oluşan resepsiyon panosu da  mekanın en etkili elemanı olarak öne çıkarılmış.

Hamam bölümünde ise zeminlerde ve duvarlarda geleneksel gri damarlı mermer kullanılmış. Algıda farkındalık yaratacak bir dekor öğesi olarak da duvarlarda dijital baskı oryantal kadın figürlerini içeren portreler kullanılmış.

 

 

Proje Adı: DELPHIN PLATINUM HOTEL*****

Mimari Proje : KRT PRO. TAS. MİM. LTD. ŞTİ.

Proje Müellifi: MİMAR ONUR KURT

Statik Betonarme Proje: KRT PRO. TAS. MİM. LTD. ŞTİ.

Statik Proje Müellifi: Y.İNŞ.MÜH. ÖZGÜR  KURT

Mekanik Proje: MATEK  MUHENDİSLİK

Elektrik Proje: AYGÜN ÖZEN  MUHENDİSLİK

İç mimari: İç Mimar Gülden Şener

Proje Müdürü: İRFAN DOĞAN

İşveren ve Müteahhit: CÖMERTOĞLU OTELCİLİK

Yeri: OKURCALAR /ALANYA/ ANTALYA

Ada Parsel: 104 ADA 2 PARSEL

Arsa Alanı: 14.684m²

İnşaat Alanı: 34.000 m²

Proje Tarihi: 2013-2014