otel dekorasyon

başa dön
22 NİSAN
4426 defa Okundu

Akdeniz den gelen, %100 doğal yalıtım malzemesi: Neptu Term

Akdeniz'den gelen, %100 doğal yalıtım malzemesi: NeptuTherm

Azalan rezervler nedeniyle doğal enerji kaynaklarını kullanmaya yönelik geliştirilen sürdürülebilir mimari, aynı zamanda doğaya zarar vermeyecek çevreci yani ekolojik ürünlerin tercih edilirlik oranını da yaygınlaştırmakta. Ülkemiz pazarında yeni yeni hareketlenmeye başlayan bu duruş, dünyada yaygın olarak hem kullanılmakta hem de Ar-Ge çalışmalarıyla yeni ürünler sektör piyasasına sunulmakta. İşte bunlardan biri de NeptuTherm...

Ekolojik bir yapı malzemesi olan NeptuTherm, keçeleşmiş yosun olarak tanımlanıyor. Hiçbir katkı maddesi olmadan ve kimyasal işlemlerden geçirilmeden kullanıma uygunluğuyla tüm yasal gereklilikleri karşılayan tek yalıtım malzemesi olarak tasvirleniyor. Bu anlamda doğal yalıtım malzemeleri arasında, tercih edilirliğiyle ilk sıralarda geliyor.

NeptuTherm'in özünde Akdeniz'deki Sicilya ve Tunus kıyılarının endemik bir bitki türü olan Deniz Eriştesi (Posidonia oceanica) bulunuyor. Deniz tabanında 30 metre derinliğe kadar inen ve kıyı ekosisteminde çok önemli yer tutan çayırlardan elde edilen malzeme, sürdürülebilir mimari için biçilmiş bir kaftan olarak görülüyor. Teknik olarak hem en iyi çevre performansını yansıtması hem de tüm yalıtım malzemeleri arasında en yüksek ısı depolama kapasitesine sahip olması, ürünü eşsiz olarak tanımlatıyor. 

 

Tamamen güvenilir, biyolojik bir ürün…

NeptuTherm, benzersiz bir şekilde ekolojiyi ve ekonomiyi birleştiren doğal bir materyal. Kullanıldığı yapıların enerji ihtiyacını azalttığı, yapısında hiçbir zararlı malzeme barındırmadığı, Köln UL-ECO-INSTITUT DGNB ve DIBT tarafından onaylıdır. Özellikle tarihi koruma alanlarında, yenilemelerde, tadilatlarda ve yeni yapı inşaatlarında benzersiz özellikleri nedeniyle; çatı, üst kat tavan, duvar ve zemin yalıtımı için geleceğe de bir yatırım olarak kabul edilmektedir. Hatta otomotiv sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanımı da söz konusudur.

 

Neden NeptuTherm?

İzolasyon malzemesi olarak tercih edilen bu ürün kesinlikle yanmazdır.  %100 doğallığından, herhangi bir koku yaymadığından ve içinde kimyasal bulunmadığından insan sağlığına asla zarar vermemektedir. Yalıtım malzemelerinde olması gereken 'nefes alabilirlik' yeteneği oldukça yüksektir. Aynı zamanda çürüme direnci de yüksek olan NeptuTherm'in, kullanmadan önce herhangi bir kimyasal işlemden geçirilmesine gerek yoktur.

 

NeptuTherm nasıl uygulanır?

Kıyı şeridinden çıkartılan, lifli bir yapıya sahip NeptuTherm, öncelikle kumlarından arındırılmaktadır. Daha sonra tekrar şekillendirilmek üzere paketlenmektedir. Yapılarda da yalıtım malzemesi olarak ya döküm ya da püskürtme olarak uygulanabilmektedir.