otel dekorasyon

başa dön
18 NİSAN
3725 defa Okundu

İç mekan tavan tasarımları

İç mekan tavan tasarımları

Modern tavan tasarımları aydınlatma ile birleştiğinde ortaya şık, çekici, dramatik ve ışıltılı mekan efekti doğar…

Standartların üzerinde tavan yüksekliğine sahip mekanlar haricinde özellikle konutlarda kullanılan tavanlar, genellikle dümdüz ve beyazdırlar. Bu risksiz ve stilsiz tavanları hareketlendirmenin tek yolu da sıra dışı görünümlere sahip avizeler kullanmaktır. Oysa ki özenle dekore edilmiş bir iç mekana uygun konsepti tavanlara taşımak; kurgulanmak istenen atmosferi oldukça yükseğe taşır, akıllarda iz bırakır, dekora eşsiz ve bireysel bir karakter katar. Mükemmel tavan tasarımları her odada kullanılabilir. Bunun için tek dikkat edilmesi gereken şey tavanı çevreleyen duvarlar ve mekanın genel temasıdır. Bunlar göz önünde bulundurulduktan sonra tavan model seçimi için sayısız desen ve renk alternatifi bizimledir.

Tasarım stiline uygun paneller…

Strafor tavan panelleri, tasarımda yaratılmak istenen modern, klasik, rustik, pop, vintage vb. daha pek çok tarza yanıt verirler. Bu sayede mekanlara da çarpıcı görsel bir efekt yüklerler. Bununla birlikte kullanılan bu paneller, tasarım konseptinin taşıyıcısı oldukları gibi; hem ısı izolasyonunun hem de mekan akustiğinin güçlenmesini sağlarlar. Eğer uygulama alanı bir konut ise her odanın ruhuna uygun ayrı bir vizyon taşıyıcısı olabilecek bu paneller, straforun haricinde alçı levha olarak da kullanılabilmektedir. Elbette ahşap ve ahşap görünümlü panellerin kullanım alanı da oldukça yaygındır.

3 boyutlu tavan panelleri ve germe ile sınırsız tasarım

3 boyutlu tavan panelleri sınırsız tasarım olanakları sunan pratik bir çözümdür. Özel sabitleme sistemleriyle farklı yüksekliklerde modüler 3d elemanları ile modern tavan panelleri monte edilebilmektedir. Bu da harika 3D efektler yaratmaktadır. Bunun yanı sıra germe tavan sistemleri de 3 boyutlu tavan formları oluşturmak için kullanılmaktadır. Bunun için alüminyum profiller, hafifliğinden dolayı iskelet sistemi için idealdir. Bu sistemde kullanılacak germe malzemenin (kumaş ya da vinil gibi) ışık geçirgenliğinin olması, aydınlatma sisteminin de aynı anda tasarlanabilmesine imkan tanır. Bu aydınlatmalar tek renk olabileceği gibi değişken renkli LED'lerle fantastik efektler de yakalanabilmektedir. Mekandaki duvarları ve tavan arasındaki birleşim yerlerini gizleme amaçlı kullanılan desenli  kartonpiyerler de tek başına birer tavan dekorudur. Bu dekoratif malzemelerin ornament desenli olanları özellikle yüksek tavana sahip klasik mekanlarda harika birer görsel tamamlayıcıdırlar…

Tavan sanatında el işçiliği…

Günümüzün modern tavan tasarımının yanı sıra güçlü bir sanat olarak tanımlanabilecek kalemişi, şüphesiz ki en değerli tavan tasarımlarındandır. El boyaması ile dekoratif oryantal formlarda görmeye alışık olduğumuz bu sanat, özellikle klasik dekor etkisindeki geniş mekanlarda kullanılmaktadır. kalemişinin alternatifi de yine el boyaması olarak resim sanatı etkisinde tavanı tuval gibi kullanan sanatçıların eserleridir. Elbette ihtişamı, etkileyiciliği, şıklığı ve estetiği tartışılmazdır. Bununla beraber hayal gücünün ötesiyle malzemeleri birleştirmek de örneklerde görüldüğü şekliyle birbirinden özgün ve yaratıcı tavan tasarımlarının kaynağıdır.