otel dekorasyon

başa dön
18 NİSAN
5790 defa Okundu

Ateş bahçeleri sarıyor

Ateş bahçeleri sarıyor…

Kış aylarında bahçe ve teras keyfini çıkarttıracak, açık havada içimizi ısıtırken her stile uygun görsellikleriyle mekan duruşuna ihtişam katacak bahçe şömineleri, hemen her dekorasyon stiline yakışacak formlarda tasarlanıyor.

Kış ayları geldiğinde aslında içerilere kapanmak için acele etmeye çok da gerek yok. Isınmak için geleneksel açık hava sobalarından farklı olarak bahçe ya da terasları masalımsı bir atmosfere büründürecek şömine ateşini deneyimlemek, sıcacık ve oksijeni bol bir havada oturup keyiflenmek mümkün. Zaten tasarımcılar ve üreticiler de bu konuda son derece yaratıcı bir misyon üstlenerek bu keyfi ateşleyecek ihtişamlı ürünleri bizlere sunuyorlar. Ham çelikten ya da sac malzemeden el işi olarak üretilen bu ürünler, bazen modern bazen dramatik bazen de eğlenceli efektleriyle açık havanın keyif merkezi oluyorlar. Yakıt olarak odun başrolde olsa da Propan gazı ve ethanol (bio) gibi yakıtlar da kullanılabiliyor.

Bahçelerde ultramodern efektler…

Çarpıcı bir heykel görünümünde olan bu tasarım, 'dünyanın' merkezinden ateşi getiren bir sanat eseri olarak nitelendiriliyor. Yalın çizgilere sahip hatları ve doğal formuyla hemen hemen her ortama entegre olabilecek bir duruşa sahip. El yapımı doğal çelikten üretilen bu şöminenin ısıya dayanıklı boya ile renklendirilenlerinin haricinde, çok daha lüks duruşlar için parlak bakır kullanılarak çalışılmış modelleri de mevcut.

Olimpiyat ateşi bahçelere taşınıyor…

Geri dönüşümlü çelikten yapılmış tasarım, sanatsal duruşa sahip. 100 cm çapıyla gündüz ya da gece, yakılmadan da alevsi formuyla güçlü bir görsel efektin taşıyıcısı. Direkt zeminde kullanıldığında çarpıcı, daha yüksek bir kaide üzerine kullanıldığındaysa olimpiyat meşalesini anımsatmakta.

İsveççe "çadır" anlamına gelen "Katan" ateşi

Tasarım adı olan Katan, İsveççe çadır anlamına gelmekte. Zaten Hollandalı üretici Harrie Leenders de onun bu anlamından ilham almış. Sactan üretilen, paslanmış metal görünümlü şöminenin açık hava koşulları altında özellikle yağmurla tanışması, malzemenin oksitlenerek siyah renk almasını sağlıyormuş.

Vahşi doğanın dramatik bakışı…

Rick Wittrig tarafından dizayn edilen, çapı 90 cm olan bu şömine oldukça dramatik bir efekte sahip. Pek çok kereler karşılaştığımız bir görsel tasvir olsa da bunun ateşle buluşturulması, etkiyi çok daha derinleştirmiş. Zaten Wittrig'in kendisi de bu çalışmasını vahşi doğa hayvanlarına atfetmiş. Zaten ürünün doğa ile iç içe bulunulan mekanlardaki uyumunun, şüphesiz çok daha etkileyici olduğunu söyleyebiliriz…