otel dekorasyon

başa dön
18 NİSAN
1844 defa Okundu

Endüstriyel tasarıma değer katanlar: FluidSolids

Endüstriyel tasarıma değer katanlar: FluidSolids®

Ekolojik yapısı, çarpıcı yeniliği ve 2011'de CO2 verimlilik kategorisinde aldığı Materialica GOLD ödülüyle; malzeme ve tasarım dünyasının en yeni gözdelerinden…

İsviçreli tasarımcı Beat Karell ve ekibi tarafından geliştirilen FluidSolids®, yapısı gereği alışılmışın dışında olarak tanımlanan yeni bir malzemedir. Bugüne kadar belirli hammaddeler kullanılarak üretilen endüstriyel ürünlerin, bu yeni hammaddeyle üretilmesinin, çok daha özgür formların tasarımlara taşınabilmesi anlamına geldiği söylenmektedir. Bu anlamda böyle bir malzemenin tasarlanmış olması, bu malzeme ile tasarlanacak yeni ürünlere de değer katmaktadır.

Emisyon salınımı sıfır, sürdürülebilir hammadde.

Ürün geliştirmek için esnek uygulamalar, ekolojik şartlar ve maliyet kontrolü göz önünde tutulacak olursa, FluidSolids®'in belirtilen bu şartları karşılayan bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle endüstriyel yan ürünler için tercih edilebilecek bu ürünün ana bileşenleri yenilenebilir kaynakları ihtiva etmektedir. Kesinlikle kokusuzdur, emisyon oranı sıfırdır, biyolojik olarak geri dönüşümü olan bir hammaddeye sahiptir.

Dayanıklı yapısı ve fiziksel özellikleriyle, hem renk hem de görünüm bakımından adapte edilebilir bir malzeme...

Klasik olarak plastik ve metal kullanılarak üretilen ürünler için yepyeni bir alternatif sıvı hammadde olan FluidSolids® gerek teknik şartları, gerek fiziksel özellikleri gerekse dayanaklılığı ve pürüzsüz yüzeysel görüntüsüyle kompozit malzeme imalatı açısından programlanabilmektedir. Buna ek olarak istisnasız her tasarıma uyacak bir yapıya sahiptir. Son derece dengeli, hafif ve her şekle bürünebilen esnek yapılı bu ürün, yukarıdaki saydığımız özelliklerden dolayı CO2 Verimlilik kategorisinde 2011 Materialica Tasarım + Teknoloji Büyük Ödülü'nün ve aynı zamanda pek çok tasarım ödüllünün de sahibi olmuştur.

FluidSolids'in fiziksel özellikleri;

Üretim sürecinde az enerji harcayan FluidSolids®, toksik barındırmayan bir malzemedir. Endüstriyel ürünlerin öngörüldüğü biçimiyle tasarlanan forma ulaşmaları konusundaki isteklere tam karşılık vermektedir. Bugüne kadar görmeye alıştığımız şekliyle ahşap ve plastik kullanılarak üretilen ürünlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak:

- Doğal katkı maddeleri ekleyerek arzu edilen ürün elde edilebilir.

- Sertlik, yoğunluk, ağırlık, su direnci, yüzeysel görüntüsü ve renk açısından etkili olduğu gibi, akustik bakımından da etkilidir.

- Yangında alev geciktiriciliğinin yanı sıra kendiliğinden sönen bir malzemedir. Ancak tasarlanan ürünlere ve katkı maddelerine göre bu özellikler değişim gösterebilmektedir.

- Materyal yoğunluğu 500-1500kg/m3'tür.