otel dekorasyon

başa dön
18 NİSAN
2764 defa Okundu

Uluslararası 60 farklı tasarımcıyla 60 farklı gün

Beijing's Sunrise Kempinski Hotel

Göz alıcı ihtişamıyla, Pekin'in ikonik yapı tasarımı olan Sunrise Kempinski Hotel, Şangay Huadu Mimari Tasarım Şirketi'nden Zhang Hai Ao ve ekibi tarafından tasarlanmış.

Uluslararası 60 farklı tasarımcıyla,  60 farklı gün…

Mimar Zhang, bu muhteşem binanın tasarımını geliştirmek için İngiltere, İtalya, İspanya, ABD, Hollanda ve Filipinler de dahil olmak üzere, dünya genelinde 60 farklı tasarımcı ile çalışmış. Hep birlikte de 60 gün boyunca fikir geliştirilmiş. Bunda, "Tüm dünyaya Çin Kültürü'nü sergileyebilmek için en iyi nasıl hareket edilebilir?" sorusu çıkış noktası olmuş. Modern ve çağdaş bir Çin mimari tasarımı ortaya koyabilmek için enternasyonal anlamda farklı kültürlerden farklı tasarımcı görüşleri alınmış. Kısacası uluslararası bir tasarım takımı bu işte oldukça koordineli hareket etmiş.

Temelinde konferans oteli olma hedefi var…

Yanqi Gölü kıyısında, Pekin şehir merkezinin 60 km kuzeyinde yer alan tesis, 8277 m²'si konferans salonları olmak üzere, 14.069 metrekarelik, dört balo ve 23 toplantı odasıyla,  yüksek profilli  konukların kullanacağı hükümet konferanslarına ev sahipliği yapmak için tasarlanmış.

513.202 m² alan, 97 metre yükseklik, 10.000 cam panel…

Mimari ekip toplam 513.202 m² bir alan için çalışmış. Yapının ihtişamlı yüksekliğini kaplayan 10.000 panel cam ile 18.075 m²'lik dış cephede gökyüzünün rengi yansıtılmış. Buna ek olarak   dış cephenin orta kısımlarında, günün farklı saatlerinde farklı izler bırakacak Yanshan Dağı'nın ve tesis kıyısında yer alan Yanqi göl manzarasının cephe yansımalarının oluşturulması sağlanmış.

Binanın tasarım formu neler anlatıyor?

Cephenin önden görünümünde yer alan ve "doğan güneş - rising sun" olarak adlandırılan yuvarlak form, Çin'in hızla gelişen ekonomisinin bir sembolü olarak kurgulanmış. Otelin balık ağzı formlu girişi de form anlatımıyla 'refah' olgusunun dışavurumu olmuş. Bunun haricinde yapı kütlesinde Çin Kültürü'nü yansıtacak pek çok detay titizlikle işlenmiş.

Tesisin tamamı, sürdürülebilir doğa dostu ilkelerle donatılmış. 

Yapının inşaat sürecinde 9300'ün üzerinde inşaat işçisi çalışmış ve toplam 24 ayda tamamlanmış. Binanın doğayla ilişkisini kesmemek için kullanılan beton ve cam, 8 şiddetindeki bir depreme dahi dayanıklı olarak, doğaya dost temellerle inşa edilmiş. Sürdürülebilirlik ilkelerinin hemen hemen tamamının uygulandığı yapıda, bina kütle formu doğal rüzgarları engellemeyecek şekilde yuvarlak hatlarla tasarlanmış. Dış cepheyi kaplayan cam paneller dört farklı katman olarak tasarlandığından, enerji tasarrufu konusunda oldukça koruyucu bir etkiye sahip olmuş.

Doğal gaz kullanan ve CCHP Sistemleriyle kontrol altında tutan Çin'in ilk oteli. 

Sunrise Kempinski Hotel, havalandırma sistemlerinde doğal gaz kullanan ve bunu yaparken de CCHP Sistemlerini kullanan Çin'in ilk oteli olmuş. Tüm otel odalarında ve genel alanlarda bina içindeki havayı taze tutmak için merkezi klima sistemi dışında bağımsız havalandırma sistemleri de kullanılmış. İç mekan hava kalitesini artırmak ve enerji tüketimini azaltmak için de ortak alanlarda hava kalitesini ve hava oranını izleyen bir alt yapı kurulmuş.

http://www.kempinski.com/en/beijing-yanqi-lake/sunrise-kempinski-hotel-beijing/press-room/press-releases/new-pressarticlehotelpage/