otel dekorasyon

başa dön
17 NİSAN
2689 defa Okundu

Renovasyonla yeniden doğan Sherwood Club Kemer

Modern bir renovasyon projesi: Sherwood Club Kemer

Çağdaş bir yenileme projesi olarak Akdenizli turizme modern bir soluk olan Sherwood Club Kemer, Yüksek Mimar Ufuk Parlakdağ ve ekibi tarafından projelendirilmiş bir Ceylan A.Ş. yatırımı…

Yüksek Mimar Ufuk Parlakdağ, eski tesisin temellerinin yaklaşık 30 yıl öncesinde atılmış olduğunu ve temelinde ‘Tatil Köyü’ mantığının yattığını belirtiyor. İlk adı Milta Tatil Köyü olan yapının, aradan geçen bunca seneden sonra yenilenmesinin de kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor. Zaten bu farkındalıkla yola çıkan yatırımcı Ceylan A.Ş. de tesisin yeniden yapılandırılması için harekete geçmiş. Var olan yapıların, işletmenin ve fonksiyonun güncellenmesi, iyileştirilmesi için gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, ortaya bugünün yüksek hizmet standardını yakalayacak denli özenli ve modern bir tesis doğmuş.

Renovasyonun temelinde çağdaş detayların yer alması öngürüldü...

Proje öncesinde mimari ekip, hem yatırımcısı hem de kendi teknik kadrosuyla birlikte iyi bir durum tespiti yapmış. Ana prensip olarak sosyal donatı ve teknik binaların tamamının yıkılmasına, yeni bir işleyiş şemasıyla tesisin baştan tasarlanmasına, konaklama ünitelerinin dış konturlarının genelinin korunup, iç mekanlarının çağdaş detaylarla renovasyonunun yapılmasına karar verilmiş.

Mekan yerleşimleri, bina kütle lokasyonuna göre belirlenmiş.

Tesisin konuklarını erken karşılaması için lobi ve kabul avlusu yola daha yakın olarak planlanmış. Ana yapının yakınlarına da çarşı, SPA ve restoranlar sıralanmış. Yüzme havuzu, alakart restoranlar, snack ve havuz barlar, konuk konforu düşünülerek denize cepheli olarak yerleştirilmiş. Denizden ve ana sosyal donatı alanlarından uzak kaldığı için, değerlerinin azalma ihtimali olan konaklama ünitelerinin baktığı merkezlere de; yüzme havuzları, çocuk oyun alanları ve aquapark projelendirilmiş.

Dönem dönem farklı yoğunluk yaşanması durumunda salonların daha dolu olabilme ihtimaline karşı ana restoran alanı oldukça geniş ve iki katlı olarak tasarlanmış.  Aynı binaya, çok amaçlı bir salon da planlanarak yapının daha efektif duruma yükseltilmesi sağlanmış.

Mimari süreç boyunca korunan doğaya saygı fikri…

Mimari tasarım sürecinin tamamında, 'doğaya maksimum oranda duyarlı olma fikri' benimsenmiş. Buna ek olarak fonksiyonelliğe, ekonomik olmaya, sade ama güncel detayların uygulanmasına da özen gösterilmiş.

Sherwood Club Kemer'de modern ve fonksiyonel detaylar…

'Deniz Kayatepe Interior Design', tasarladığı iç mekan detaylarıyla, tesisin her noktasına hayat vermiş…

Kurulduğu günden bu yana yurt dışı da dahil olmak üzere Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki pek çok otel, kongre merkezi, konut ve mağaza için tasarım, proje ve uygulama çalışmaları yapan Deniz Kayatepe, üstlendiği her mekan projesine hayat verdiklerini belirtiyor. Son olarak tasarladığı Sherwood Club Kemer'de de  aynı özeni gösteren Kayatepe, uzun yıllardır bir arada çalıştığı Ceylan A.Ş. ile  sonucu her iki tarafı da mutlu eden bir çalışma gerçekleştirdiklerinden söz ediyor.

Tasarımlarda geleneksel ve modern detaylar bir arada kullanıldı…

İç mimar Deniz Kayatepe, her projesinde esas olarak heyecan verici sonuçlar almayı hedefliyor. İnsani duygularla bezeli tasarımlarında, geleneksel ile çağdaş olanı bir bütün olarak kullanmayı tercih ettiğini belirtiyor. Mutlak surette sadelik ve fonksiyonelliği ön planda tuttuğunu da sözlerine ekliyor.  Kayatepe, Kemer'in özgün orman dokusu ile Akdeniz'in derin maviliği arasında konumlanan bu tesisi projelendirirken, asla doğadan ayrı düşünmediklerinin altını çiziyor.

Doğal formlar, yüzeyler, desenler... 

Tesisin proje konsepti geliştirilirken, doğanın başrol oynadığı tasarımlarda yenilikçi çözümlerle birlikte doğal formlar, yüzeyler, desenler ve dokular başlangıç noktası olmuş. Giderek daha doğal dokunuşlarla, yapay olmayan tarzlara ve modern tasarımlara yönelinmiş.

Tasarımlardaki renk ve malzeme seçimlerinde Kemer Bölgesi'nin kendine has muhteşem doğasından ilham alınmış. Ve konuklar için; kendilerini mutlu, güvenli ve huzurlu hissettirecek tonlar tercih edilmiş. Toprak, bej, turkuaz, mavi ve yeşilin tüm tonları bir arada kurgulanmış. Tasarım ve uygulama sürecinde mekan konseptlerine uygun olarak farklı renkler de detaylara taşınmış ve renk kurgusu geliştirilmiş.

Ceylan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan da proje, inşaat ve dekorasyon aşamalarında yoğun olarak kendileriyle beraber mesai yapmış. Birlikte oldukça uyumlu geçirilen proje süreci, toplamda 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış.

Kendine has karakteri olan bir tesis…

Deniz Kayatepe, tesis konseptini yaratırken; konukların, hikayesi olan ve içinde kendine has karakteri barındıran bir tesiste konaklamalarını hedeflemiş. Önceliği de ebeveynlerin çocukları ile beraber doğa ile iç içe, keyifli, farklı, sıcak ve samimi bir şekilde zaman geçirmelerini sağlayabilmeye vermiş.

Bunu kurgularken yatırımcı Hasan Ali Ceylan'ın tecrübelerinden de faydalanılmış. Tesise yalnızca mimari gözle değil; yatırımcı, işletmeci ve misafir gözüyle de bakılmış. İç mekan konsepti belirlenirken, Sherwood Hotels Grubu'nun diğer tesislerinde ağırlamış olduğu milyonlarca misafirin yorumları, önerileri ve isteklerini göz önünde bulundurulmuş. Sonucunda da farklı bir konseptin yaratılması ve yaşatılması sağlanmış. Tüm mobilya ve dekorasyon objeleri, proje dahilinde tasarlanan form ve niteliğe uygun olarak Deniz Kayatepe'nin ve ekibinin gözetiminde tamamlanmış.