otel dekorasyon

başa dön
17 NİSAN
5024 defa Okundu

Antalya Konyaaltı Sahili Kıyı düzenlemesi Mimari Fikir Projesi

Konyaaltı Sahil Projesi Yarışması'nı Yüksek Mimar Mucip Ürger ve ekibi kazandı

Projede yok yok

Türel: “Konyaaltı bir dünya projesi olarak Antalya’nın üzerinde yıldız gibi parlayacak”

Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı sahiline uygulayacağı projeye fikir vermesi için Antalya Mimarlar Odası işbirliği ile düzenlediği Konyaaltı Sahil Projesi Yarışması’nın birincilik ödülünü Yüksek Mimar Mucip Ürger ve ekibinin hazırladığı proje kazandı. Hızlı bir şekilde hukuki izinleri alarak projeyi en kısa sürede Antalya’ya kazandıracaklarını belirten Başkan Menderes Türel, “Konyaaltı, bir dünya projesi olarak Antalya’nın üzerinde yıldız gibi parlayacak, çok farklı görünümüyle turizmde yeni cazibe merkezi olacak” dedi.

Konyaaltı Sahili Yarışma Projesi’nin sonuçları Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından ASAT Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen geniş katılımlı bir toplantı ile kamuoyuna açıklandı. Toplantıya, Başkan Türel’in yanı sıra, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, jüri üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dernekler ve her kesimden Antalyalı katıldı.

BAŞKAN TÜREL’E TEŞEKKÜR

Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, Konyaaltı sahilinin projelendirilmesini Doğu Garajı’nda olduğu gibi yine Mimarlar Odası’na verdiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür etti. Aydın, “Böyle bir sahili projelendirmek ve proje sorumluluğunu almak gerçekten zordu. Belediyemiz jüri oluşumu ve proje çalışmalarına hiç karışmadı. Bütün sorumluluk Mimarlar Odası’na aittir. Mimarlar Odası sorumluluğunda yapılan bir yarışmadır. Yorulduk ama çok keyifli bir altı ayın sonunda geldik. Bu bir fikir projesi yarışması. Projeyi tüm kent ile paylaşacağız, görüşleri alacağız” diye konuştu.

Jüriyi temsilen konuşan Yrd. Doç. Tahsin Yılmaz, yarışmaya katılımın çok yüksek olduğunu, bu nedenle değerlendirme sürecinin uzadığını söyledi. Yılmaz, “Bir çok fikir geldi. Çok çeşitli düşence vardı. Elemek kolay olmadı” dedi.

TARİHİ BİR GÜN

Çok heyecanlı olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya için yeni bir gönül noktasında tarihe not düşecek bir güne tanıklık ettiklerini söyledi. Başkan Türel şöyle konuştu: “ Konyaaltı Sahilimiz dünyanın en güzel ve en uzun sahillerinden bir tanesidir. Antalya’nın marka değerini artıracak marka şehir Antalya dediğimizde bunun içini dolduracak bir kalite markası haline gelecek. Konyaaltı sahilimize ne yapılacağı hususu çok önemliydi. Antalya’da katılımcı yönetim adına bir çok hususu odalarımız ile el ele vererek birlikte tartışarak, görüşerek sonuca ulaştıracağımızı ifade ettik. Osman Aydın başkanımızın söylediği gibi geçmişte de bunun örneklerini vermiştik. Göreve gelir gelmez Konyaaltı sahiline bir dünya projesi kazandırmak için kolları sıvadık. Odalarımız ile iş biriliğine gittik. Mimarlar Odamızla yarışma projesi için protokol imzaladık. Zaman çok çabuk geçiyor. Bu çalışmalar 6 ayımızı aldı. Proje yarışmamız 20 Eylül 2014’te başladı, 1 Aralık tarihine kadar sürdü. 127 dosya talep edildi. Dosya alan müracaat sahibinden 51 tanesi projelerini jüriye takdim etti.”

EN KISA SÜREDE ANTALYA’YA KAZANDIRACAĞIZ

Konyaaltı Sahili projesinin sadece bir sahil düzenlemesi olmadığının altını çizen Türel, şunları söyledi: “Biz bu proje ile Antalya’mızın standardını yükseltmek, kalite değerini arttırmak, kaliteli yeni sosyal yaşam alanları takdim etmek gibi bir amacımızı gerçekleştireceğiz. Bugün Antalya’da ailelerimiz ile yürüyüş yapabileceğimiz, sahilde çay içebileceğimiz, çocuklarımızın güzel dakikalar geçireceği güzel bir yer bulmakta zorlanıyoruz. Projeyi, sahilin bir yaşam merkezi olması adına hayata geçirmek istiyoruz. Bunu inşallah başaracağız. Hızlı bir şekilde hukuki izinleri alarak projeyi en kısa sürede Antalya’ya kazandıracağız. Projeyi turizm sezonuna kadar kazandırmak çok mümkün değil. Yetişirse sahil düzenlemesi açısından turizm sezonuna yetiştirmek için gayret edeceğiz. Bir dahaki seneye Konyaaaltı’nı Antalya’ya yakışın bir gerdanlık olarak hediye edeceğiz.”

KONYAALTI YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Antalya için hayallerinin büyük olduğunu ve büyük bu hayaller için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Başkan Türel, “Bu proje birkaç büfeden ibaret değil. Antalya’nın sosyal yaşam kalitesine katkı için bu projeyi hayata geçirmek düşüncesindeyiz. Bu pırlanta gerdanlığı daha önce de söylediğimiz Boğaçayı projesi ile taçlandıracağız. Böylelikle, Konyaaltı sahili 6 kilometre, Boğaçayı’nda güneyden kuzeye karanın içine doğru 40 kilometre, Antalya’ya yeni bir 40 kilometrelik bir sahil kazandırmak suretiyle bir dünya projesini kazandırmak için gayret ediyoruz. Sahilden halkın tamamının ayrım gözetmeksizin en iyi şekilde faydalanmasını sağlayacağız. Konyaaltı, bir dünya projesi olarak Antalya’nın üzerinde yıldız gibi parlayacak. Konyaaltı çok farklı görünümüyle Antalya’nın turizmdeki yeni cazibe merkezi olacak. Bu işbirliği için Mimarlar Odası’na ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İŞTE KAZANAN PROJE

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Sahili Proje Yarışması’nı proje müellifi Yüksek Mimar Mucip Ülger ve ekip arkadaşlarının kazandığını açıkladı. Proje üzerinde 10 gün boyunca beyin fırtınası yaptıklarını, 60 günde de projeyi hazırladıklarını anlatan proje müellifi Yüksek Mimar Mucip Ülger, projede genel ilke olarak kentin sahil arkasında kalan kısmı ile sahili bir bütünleştirmek istediklerini kaydetti. Ülger, projede Beach Park’ı, Atatürk Kültür Parkı’nı, Akvaryum, Minicity ve Akdeniz Kent Parkı’nı bir bütün haline getirip, Antalya’nın en büyük parkı ve kültür merkezi haline getirmek istediklerini söyledi. Ülger, projede mümkün olursa mevcut raylı sistem hattının Müze’den Liman’a kadar uzatılmasını öngördüklerini ifade etti.

DUVAR YOK SAHİLLE YEŞİL BÜTÜNLEŞİYOR

Ülger projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Prensip olarak yeşil alanların denize kadar kesintisiz ulaşmasını hedefledik. Sahile ulaşana kadar kumsalda bir engel duvar yok. Kum, çimen ve yeşil alanlar bütünleşsin istedik. Duvarları özellikle kaldırdık. Sahil ile kullanım alanı arasında duvar olmayacak. Eski Antalya gibi kum, çakıl ve yeşil, bir arada bütünleşecek. Sahilde sınırlı şemsiye kullanım alanını sınırlı tutarak, yeşil alan altında da insanlara güneşlenme oturma olanağını sağlamaya çalıştık.”

KONYAALTI OBALARI

Projenin başlangıç yeri olan Müze ve seyir terasını yeniden ele aldıklarını söyleyen Mucip Ülger, Müze bahçesini, seyir terasını da kapsayacak şekilde bir kültür alanı ve meydan olarak düşündüklerini kaydetti. Varyanttan indikten sonra Olbia Meydanı’na (Minicity bölgesi) kadar devam eden ana aksın gölgelendirilmiş bir alan olacağını belirten Ülger, bu aksın arkasında kalan alanın mevcut koruluk da dahil olmak üzere BeachPark’ın yeme içme ünitelerine hizmet edeceğini anlattı. Sahilde sadece birkaç büfenin olacağını ifade eden Mucip Ülger, sahili olabildiğince içeriye alıp, yeşille bütünleştirmek istediklerini dile getirdi. Ülger, spor alanları, çocuk oyun alanları, bisiklet yolu, amatör balıkçılar için çekek yeri, su sporları merkezinin olacağı Beach Park sahiline bir Antalya nostaljisini de yaşatmak üzere sahile 5 adet Konyaaltı obası koyduklarını söyledi. Mucip Ülker, falezlerden inişi kolaylaştıracak bir asansör öngördükleri bilgisini de vererek, Antalya Kültür Merkezi, Konyaaltı Amfi Tiyatro ve Cam Piramit inen akslarla Atatürk Kültür Parkı alanını sahille bütünleştirmek istediklerini kaydetti.

ANTALYA’NIN YENİ MEYDANI OLBİA

Projenin en önemli merkezlerinden birinin de Minicity, Akvaryum, Akdeniz Kent Parkı’nı kapsayan Olbia Meydanı olduğunu vurgulayan Yüksek Mimar Mucip Ülger, şunları anlattı: “Konyaaltı sahili ve Olbia Meydanı bir kültür meydanı olsun istedik. Bu meydanda, kapatılacak Dumlupınar Bulvarı’ndaki meyilden de istifade edilerek bir kent terası oluşturulmasını ön gördük. Bu terasın üzeri EXPO 2016 için bir sergi alanı olabilir. Altında otopark, yeme içme üniteleri ve yönetim binaları bulunabilir. Burası 65 dönümlük Antalya’nın en büyük meydanına sahip olacak. Buraya rampalarla çıkılacak daire şeklinde seyir terası yapılacak. Seyir terasının içinde kültür aktiviteleri yer alacak.”

LİMANA KADAR RAYLI SİSTEM

Olbia Meydanı’ndan Liman’a kadar olan bölümün oldukça dar olduğunun altını çizen Ülger, bu bölgede kentin arkasında atıl kalan binaların sahille bütünleşmesini sağlamaya çalıştıklarını anlattı. Ülger, “Bu bütünleşmeyi değişik tiplerde sağlamaya çalıştık. Burada mevcut mülkiyet sınırları dışında bir kaldırım, yeşil alan, yoğun olmayan tek yönlü trafik öngördük. Ara sokaklarda otoparklar düzenlenecek. En önemli kararımız, Müze meydanından başlayıp Liman’a kadar devam edecek bir tramvay hattı oluşturmak. Bu hattın mevcut tramvay hattıyla bütünleşmesini öngörüyoruz. Spor aktivite alanları, çocuk oyun alanları ve basamaklarla sahile inişler var. Her bölgede sahil güvenliğini sağlayacak kuleler ve birer tane büfeler var. İnsanların tek başına spor yapabileceği eğlenebileceği bir alanlar var. Projede tamamen yeşil alanla donatılmış bir bölge bulunuyor. Bu bölgede mevcut yeşil alanları sahille bütünleştiriyoruz. Sahilde pazar yerleri var. Boğacayı köprüsünden bir tanesini amatör balıkçılar için ayırdık. Üzerinde pişirme üniteleri düşündük. Beach Park’ın başlangıcında su sporları, amatör balıkçılar için çekek yeri koyduk. Liman kavşağında yelken kulübü ve spor merkezi planladık.”

PROJEDE YOK YOK

Projeyi heyecanla izleyen Başkan Menderes Türel, sunum sonunda “Gerçekten proje içinde yok yok. Halkın her türlü ihtiyacı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Proje bir fikir projesi. Mimarlar Odası ve ilgili odalarca kolokyumlarda tartışılacak. En kısa zamanda bu perspektif inşallah hayata geçecek. Hayırlı olsun” dedi.

 

Konyaaltı Sahil Proje Yarışması sonuçları şöyle:

 

Birincilik Ödülü alan ekip

Mucip Ürger -Yüksek Mimar

Şemsettin Tugay -Mimar

Ali Özer -Yüksek Mimar

Olgu Çalışkan- Yrd.Doç. Dr.- Şehir Plancısı

Barış Ekmekçi -Peyzaj Yüksek Mimar

Münire Sağat – Peyzaj Mimar

İsmet Güngör -Mimar

Seda Gecü – Yüksek Mimar

 

İkincilik Ödülü Alan ekip

Dr. Oktan Nalbantoğlu- Peyzaj Yüksek Mimar

Tuğba Akyol- Peyzaj Mimar

Gamze Çevik- Peyzaj Mimar

Serap Ketboğa-Şehir Plancısı

Ferdi İnanlı-Peyzaj Yüksek Mimarı-Şehir Plancısı

Nur Hilal Dizdar- Peyzaj Mimar

Süleyman Çinkılıç- Peyzaj Mimar

İrem Yüreğibüyük- Yüksek Mimar

 

Üçüncülük Ödülü alan ekip

Zeynep Eraydın-Yüksek Şehir Plancısı

Can Kubin- Yüksek Şehir Plancısı

Mehmet Akif Özmen-Şehir Plancısı

Onur Yüncü – Dr. Mimar

Bayazıt Oğuzayoğlu- Y. Peyzaj Mimar

Eşdeğer Mansiyonlar;

Nazife Tuğçe Onuk-Peyzaj Yüksek Mimarı

Hayriye Eşbah Tunçay-Peyzaj Mimarı/ Doç.Dr.

Ebru Erbaş Gürler-YRd.Doç.Dr.-Peyzaj Mimarı

Hilal Atalay-Şehir Yüksek Plancısı

İrem Çiçek-Yüksek Mimar

İsmail Hakkı Tunçay-Mimar

Burcu Altun-Peyzaj Mimarı

Tutku Kutlutan-Peyzaj Mimarı

Simla Şapçılı-Peyzaj Mimarı

N.Yalın Öcal-Öğrenci

Damla Derman-Öğrenci

Ouldouz Hajımohamadipour-Yüksek Lisans Öğrencisi

Eşdeğer Mansiyon

Tarık Yaşar-Peyzaj Mimarı

Gülce Kantürer-Peyzaj Mimarı

Tuyan Kepkep-Peyzaj Mimarı

Tunay Kantürer-Mimar

Yardımcılar:

Caner Ölçüşenler-Öğrenci

Alican Karalar-Öğrenci

Danışmanlar:

İbrahim Cihan Kondümer-Şehir Plancısı

Eşdeğer Mansiyon;

Ervin Garip-Dr.Mimar

Banu Garip-Dr. MimarYardımcılar:

Deniz Kozluca-İç Mimar

Turan Altıntaş-Mimar

Danışmanlar:

Kamer Özaydan-Peyzaj Mimarı

Ali Sinan Özel-Yüksek Şehir Plancısı

Eşdeğer Mansiyon:

Özlem Eren-Mimar

F.Tuğçe Barkoç-Mimar

Egemen Karakaya-Yüksek Mimar

M.Hakan Akaydın-Yüksek Mimar

Danışmanlar:

Güliz Salihoğlu-Şehir Plancısı

Pınar Küçükyağcı-Peyzaj Mimarı

 

Eşdeğer Mansiyon:

Murat Z.Memlük-Dr.Peyzaj Mimarı

Mehmet Çıkrık-Yüksek Peyzaj Mimarı

Sevgi Çalı-Peyzaj Mimarı

Seda Özçelik-Yüksek Peyzaj Mimarı

Okan M. Akpınar-Peyzaj Mimarı

M.Nazım Özer-Yüksek Şehir Plancısı

Ali Sinan-Yüksek Mimar

Yardımcılar:

Duygu Perçin-Peyzaj Mimarı

Cem Dursun-Yüksek Mimar

Danışmanlar:

Zeynep Esengil-Mimar

D.Dilşe Memlük-Yüksek Peyzaj Mimarı