otel dekorasyon

başa dön
20 NİSAN
1249 defa Okundu

100 mimar, tasarımcı ve sanatçının çalıştığı K11 MUSEA karma yapısıyla dünyada bir ilk

100 mimar, tasarımcı ve sanatçının çalıştığı K11 MUSEA karma yapısıyla dünyada bir ilk


K11 MUSEA, kültürel etkinlikler ile perakende satış yapan mağazaların bir arada bulunduğu karma karma bir yapıdır ve Hong Kongda sanat ve tasarımın kalbi olan Victoria Dockside bölgesinde yer almaktadır. Ağustos 2019da açılan K11 MUSEA, mimarlık, sanat, zanaat, kültür, tasarım, gastronomi gibi farklı disiplinlerin birbirleriyle sürdürülebilirlik çerçevesinde çalıştığı bir Silikon Vadisi olarak tasarlandı. Bu iddialı hedefe ulaşmak için K11 Groupun kurucusu Adrian Cheng; Kohn Pedersen Fox, James Corner Field Operations, Ronald Lu & Partners, Leigh & Orange, LAAB Architects, AB Concept, Monstrum ve PLandscape dahil olmak üzere 100 mimar, tasarımcı ve sanatçıyla işbirliği yaptı.

 

Dünyaca ünlü mimarlık firması Kohn Pedersen Fox Associates (KPF) tarafından tasarlanan K11 MUSEA’nın cephesi, akıcı, canlı ve doğal olarak davetkar bir tasarımla Hong Kong’un simgesi olan limanından ilham alıyor. Portekiz kireçtaşından yapılan cephe, Kowloon ve Victoria Limanına bakan hareketli bir yeşil teras oluşturmak için basamaklandırılmıştır.


Binanın sert taş cephesine yemyeşil bir kontrast sunan Taylandlı peyzaj ve tasarım stüdyosu PLandscapein yeşil duvarı, hem yapıyı yumuşatan hem de limanın akışkan hatlarıyla uyum sağlayan akıcı bir botanik özellik oluşturuyor.

 

10 yıldır yürütülmekte olan K11 MUSEA, dikkat çeken özellikleri ise 33 metre yüksekliğindeki Oculustan doğal ışığın parladığı görkemli Opera Tiyatrosu (K11 MUSEAnın atriyumu), yapının tam merkezinde yer alan Altın Topu  en  önemli özelliklerindendir. Oculus yerel ustalar ve LAAB Mimarları tarafından oluşturulan 1.115 m2 el boyaması alüminyum panellerden oluşan akışkan bir kontura sahiptir. Ayrıca burada Speirs + Major tarafından 1800 den fazla ışık kullanılarak bir ışık galaksisi gibi tasarlanarak programlanmış
33 metre yüksekliğindeki büyük atriyumun tepesinde duran ve klasik katedrallerin mimarisinden ilham alan Oculus, karmaşık organik tonoz yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yedi metre genişliğindeki iki tavan penceresini birbirine bağlı ağlarla kucaklıyor gibi görünen Oculus, bükülebilir metal malzeme ile güçlü bir sarmaşığın dallarına gönderme yapıyor. Dallara yerleştirilmiş yüzlerce spot ışık ile gün boyunca sakinleştirici ve doğal bir ortam yaratmak için özel bir programla hareket ediyor.


Birkaç adım ötede, geometrik ve egzotik bir motife sahip olan yüksek MUSEA Girişinde, Lasvit tasarımlı Victoria avize bulunuyor. Viktorya dönemi avizelerinin klasik zarafetinden esinlenerek, endüstriyel borulardan sarkan ve aynı zamanda ses ve buhar da yayan tekli sarkıt lambalara sahiptir.


PROJE KÜNYESİ

Proje: K11 MUSEA, 2019
Yer: Victoria Dockside, Hong Kong, Çin
Genel Baş Mimar: Kohn Pedersen Fox (KPF)
Yönetici Mimar: Ronald Lu & Partners (RLP)
Cephe tasarımı, batık plaza, atrium, Gold Ball, Donut Playhouse: KPF
Giriş, Doğa Keşif Park: PLandscape
Opera Tiyatrosunun şematik tasarımı: AB Kavramlar
Tırmanan Dağcılar ve Opera Tiyatrosu, Bohemian Gardenın mimari Oculus, Doğa Keşif Parkın mimarisi: Laab Mimarlar
Krescent Dikim, Bohemiam Bahçe: James Corner Saha Operasyonları
Tavus Kuşu Oyun Alanı: Monstrum
Görsel Koridor: Leigh + Turuncu
Altın Top ve Dış Aydınlatma: Speirs + Major
KUBE: OMA
Victoria (avize): Lasvit