otel dekorasyon

başa dön

ANTALYA DA OTEL YENİLEME TİCARET HACMİ 4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

REKOR ÜZERİNE REKOR KIRAN TURİZMDE OTELLERDE RENOVASYON YATIRIMLARI BEKLENİYOR

ANTALYADA OTEL YENİLEME TİCARET HACMİ 4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Türk turizminin lokomotifi Antalyada turist sayısında rekor üstüne rekor kırılırken, müşteri beklentilerinin değişmesi, rakip ülkelerle daha iyi rekabet edebilmek amacıyla tahmini 4 milyar dolar ticaret hacmine ulaşan otel yapıları yenileme pazarında beklenti de en yükseğe ulaştı.

Son iki yıldır turist sayısında rekor kıran Türkiyeye  2019un ilk 5 ayında turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,30 artış ile 12 milyon 757 bin 522e ulaştı.

TURİZMİN LOKOMOTİFİ ANTALYA

Türk turizminin lokomotifi Antalyaya ise 2019 yılının ilk yarısında turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,3 artış ile 5 milyon 591 bin 996 olarak gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 8 Temmuz 2019 verilerine göre, Türkiyede bakanlık işletme belgeli 3 bin 964, yatırım belgeli tesis sayısı da 895 olmak üzere toplam 4 bin 859 tesis bulunuyor.

Bu tesislerde 466 bin 186sı işletme belgeli,  96 bin 56sı da yatırım belgeli olmak üzere toplam 562 bin 542 oda yer alıyor. Böylece Türk turizmi  977 bin 571i işletme belgeli, 204 bin 946sı da  yatırım belgeli  olmak üzere  toplam 1 milyon 182 bin 517  yatak gücüne ulaştı.

ÇEVREYE DUYARLI TESİS
Türkiyede çevreye duyarlı tesis açısından bakıldığında da 478 adet işletme belgeli işletme faaliyet gösteriyor. İşletme Belgeli oda sayısı 144 bin 314, İşletme Belgeli Yatak Sayısı ise 308 bin 307 olarak kayıtlara geçti.

ANTALYA TEK BAŞINA ÖNDE
Türk Rivierası olarak da nitelenen Antalyada 91i yatırım belgeli, 788i de işletme belgeli olmak üzere toplam 879 turistik tesis bulunuyor. Bu tesislerden 209 bin 919u işletme belgeli, 19 bin 468i yatırım belgeli olmak üzere toplam 229 bin 387 oda yer alıyor.
Yine Antalya ve ilçelerinde işletme belgeli yatak sayısı 452 bin 481, yatırım belgeli de 41 bin 473 olmak üzere toplam 493 bin 954 yatak ile Türk turizminin lokomotifi oldu.

OTELLERİN YARISI 15 YAŞIN ÜZERİNDE VE TURİST TALEPLERİ DEĞİŞİYOR
Türkiyenin Bacasız Sanayi dediği turizm sektörü 1983 den sonra sağlanan desteklerle büyüdü ve Dünya turizm sektöründe bugünlerde ilk sıralarda yerini aldı. Otel sayısı bu süre içinde en üst seviyeye gelerek bugünkü duruma ulaştı.
Antalyada Dünya standartlarının üzerinde hizmet veren konaklama tesislerinin yarısı ise en az 15 ve daha yukarı yaşlarda bulunuyor.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşterilerin de talepleri değişmeye başladı. Oteller de müşterilerin taleplerine göre tesislerini geliştiriyor, yeniden dizayn ediyor. Yeni yeni temalı ve daha çevreci oteller ve tesisler yapılıyor.

Osman AYIK -  Türofed

OTELLERDE RENOVASYON ZAMANI
Başta yapı, boya malzeme gibi alanlarda durgunluk yaşayan inşaat sektörü, rekor üzerine rekor kıran turizmde tahmini 4 milyar dolarlık ticari hacme ulaşan yenileme ve değişim yapmak isteyen otellere gözünü dikti.

Türkiye otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, son yıllarda turist profilinde ve müşteri taleplerinde değişimler yaşandığını söyledi. Müşterilerin artık daha yüksek, temalı, öykülü tesisleri tercih ettiğini anlatan Ayık, Antalya bölgesinde yaklaşık 600 bin yatak kapasitesi bulunduğunu, bu rakamın da çok ciddi olduğunu kaydetti.

Antalya bölgesindeki otellerin yarından fazlasının en az 15 yaş ve üzeri olduğuna dikkat çeken Ayık, Bu rakam renovasyon yapacak oteller için çok ciddi bir rakam. 15 yılı aşmış otellerde artık renovasyon zamanı gelmiş demektir. Ancak bu alanda da sıkıntılar yaşanıyor dedi.

Bin kapasiteli bir otel renovasyonda bir oda maliyetinin 30-40 bin dolara mal olduğunu anlatan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, şöyle devam etti.

Orta düzey bir oda renovasyonu ise en az 15 bin dolar maliyete ulaşabilir. Bin yataklı bir otel renovasyonu en az 10 -15 milyon doları aşar. Tamam, turizmde sayılar iyi gidiyor ama bu renovasyonu hangi kaynakla yapacaksınız. Sektörde ciddi sıkıntılar var. Krizden yeni çıkmaya başladık. Anca nefes almaya başladık. Sektörde bir belirsizlik var. Tüketici talepleri de değişiyor bu arada... İstek ve beklentiler farklı. Ürün yapısına ve ürün kompozisyonlarına dikkat etmek gerekir. Büyük ölçekli işletmelerin sıkıntıları artıyor. Hem pazarlama hem de tüketici talep ve beklentileri açısından zor bir süreç...

OTEL YAPILARI YENİLEME PAZARINDA BEKLENTİ YÜKSEK
Öte yandan hem turizm sektör yatırımcıları, hem mimarlık şirketleri ve tasarımcılar ile yapı elemanları sektörü Kasım ayında Antalyada Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezinde Yapex İş Platformlarında bir araya gelecek.

Akdeniz Tanıtım A.Ş tarafından düzenlenen Yapex Restorasyon- Kültür Mirası ve Koruma Fuarı 6-8 Kasım 2019 tarihlerinde, Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme ve İş Platformu (InnDESIGN) 13-16 Kasım 2019 ile İnşaat ve Mimarlık Fuarı ve İş Platformu (Yapex  BUSINESS) ise 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek.

Fatih  ONKAR - Akdeniz Tanıtım AŞ.

Akdeniz Tanıtım A.Ş Genel Müdürü Fatih Onkar yaptığı açıklamada, tasarım, proje, inovasyon ve yeni malzemeleri YAPEX İş Platformlarında yatırımcılarla buluşturacaklarını söyledi.

Yepyeni bir konseptle, yeni fuar ve etkinlik mekanında sektöre inovatif, sürdürülebilir ve teknolojik bir bilgi ve ticaret platformu hazırladıklarını belirten Fatih Onkar, Özellikle turizm sektörünün yenileme ihtiyaçlarına hitap etmekte olan “InnDesign Otel Yapıları Tasarım ve Yenileme İş Platformu” 13-16 Kasım 2019 tarihlerinde Antalya kent merkezindeki Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezinde kapılarını açacak. Fuar, sempozyum, panel, teknik sunumlar gibi bir çok etkinlikle otel yatırımcılarına yeni tasarım trendleri ile ilgili son gelişmeleri aktarılacak dedi.

YAPEX organizasyonlarının artık daha yenilikçi, inovatif bir yaklaşım ortaya koyduğunu anlatan Onkar, şöyle devam etti.

YAPEX İş Platformları profesyonellerin buluşması noktası ve "İş Geliştirme" merkezi olmaya başladı. Her biri seçkin firmalardan oluşan katılımcılar ve hedefledikleri nitelikli profesyonel ziyaretçiler için düzenlenen bu iş platformları dinamik bir pazarda sektörlere iş geliştirme ortamı sağlayacak. Otel yapıları yenileme pazarında beklenti yüksek.-Yapı sektöründe  pazar gelişme şansı en yüksek bölge ise Akdeniz. Turizmde üst üste rekorların kırıldığı 2018-2019 sezonları sonrası büyük bir yenileme ve revize yatırımlar bekleniyor. Profesyonel katılımcı ve sektör profesyonelleri açık olarak kent merkezinde 13-16 Kasım 2019 tarihlerinde  düzenlenecek olan Otel Yapıları Tasarım ve Yenileme İş Platformu (Inndesign) hedef odaklı buluşmayı sağlıyor.

Akdeniz Tanıtım AŞ nin Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezinde 2019 yılında düzenleyeceği diğer İş Platformları ise;

-6-8 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapex Restorasyon- Kültür Mirası ve Koruma Fuarı

-27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında İnşaat ve Mimarlık Fuarı ve İş Platformu (YapexBUSINESS)