otel dekorasyon

başa dön

Rus Ormanlarının Üzerinde Zaha Hadid Rüzgarı

RUS ORMANLARININ ÜZERİNDE

ZAHA HADİD RÜZGARI

Moskovanın dışındaki bir yamaçta ormanın içinde, 65 metre yüksekliğindeki çam ve huş ağaçları arasında, Zaha Hadid tarafından tasarlanıp inşa edilen özel ev dünyadan kopuk ama modern çizgilerle göz kamaştırıyor.

 
Zaha Hadid’in halka açık eserlerinin çoğu gibi, Capital Hill Residence, peyzajla oluşturulan akışkan geometrileriyle tanımlanıyor. Bir oturma odası, yemek odası, mutfak, eğlence alanları, kapalı yüzme havuzu ve eğlence tesisleri barındıran alt iki katı ile dört seviyeye ayrılmıştır. Giriş fuayesi, kütüphane, misafir odası ve çocuk oyun odası birinci katta yer alırken, üst kattaki ana yatak odalı süitler ve dış teraslar, çevredeki alanların nefes kesici manzaranın görülebilmesi için ağaçların üzerinde konumlandırılmıştır.

 

Projenin iki ana bileşeni, şeffaf cam asansör ve iki sütun arasında yer alan merdiven ile üç yapısal beton kolon ile bağlanır. Sütunlar birinci katta çatıyı kesişir, çatı pencerelerini ve çift yükseklikte ana girişi tanımlar. Çatı, çift eğimli bir betonarme yapıyla desteklenmiş, oturma alanından da orman manzaralarını görüntülerken aynı zamanda yaşam alanlarını da bölmektedir.