otel dekorasyon

başa dön

Ruhunu ve Bedenini Yenileyecek Bir Mekan ZK

Ruhunu ve Bedenini Yenileyecek Bir Mekan

ZK. Yoga Merkezi

Yüksek İç Mimar Elif Meydan liderliğindeki Project.15.12 Tasarım Ofisi, Yoga eğitmeni Zeynep Kemaloğlu’nun babasının doğup büyüdüğü ve daha sonrasında da Ruh Bilim Psikiyatr Merkezi olarak kullanılan eski ama kendisi için bir o kadar da anlamlı binayı Yoga Merkezi haline dönüştürmek isteği ile tasarım sürecine başlamış ve ortaya çok keyifli kareler çıkmış.

Modern ve kullanıcı odaklı tasarım anlayışıyla Y. İç Mimar Elif Meydan’ın yorumladığı, ZK. Yoga Merkezi, eğitmeni ve kurucusu, eski ödüllü jimnastikçi Zeynep Kemaloğlu’nu yansıtan mekan, tasarımda genç, dinamik, esnek ve rahat tarzı ile dikkat çekiyor.

Yoganın, fiziksel ve zihinsel disiplinleri kullanarak bedeni eğitirken, ruhu doyuran bir spor dalı olmasından dolayı, tasarım fikri de yoga eğitimine gelenlerin ruhsal ve bedensel doygunluğunu iç mekan tasarımı ile de desteklemek üzere kurgulanmış.

Mekan tasarımı Yoga merkezi girişi ile başlamış.Misafirler, tavanda Mandala Art baskılı barisol aydınlatma ile karşılanarak, kapı kolunda yoga yapan insan figürü ile yoga serüvenine yönlendirilmiş ki böylece, mekana girer girmez önce zihin algısında, sonra da daha sonra da dokunarak yogayı ilk anda hissetmeleri sağlanmış.

Doğal, işlenmemiş görünen malzemelerin ve soft renklerin kullanımları ön planda tutulmuş. İşlenmemişlik hissini vermek adına, duvarlarda mala efektli sıva çalışması uygulanmış,kolonlara bambular giydirilerek, doğanın armağan ettiği dokular iç mekanda sergilenmiş.

İnfo-desk ve Kitchenette bölümü aynı mekanda bir arada planlanarak, yoga eğitimine gelenlerin sosyalleşebilmesi aynı zamanda da kendilerini ev ortamında hissedeceği bir atmosfer yaratılmış.

Seramik kaplı banklar, yine aynı şekilde seramik mutfak tezgahı, ahşap info desk üzeri uygulanan hazeran kullanımı ve cam içi çiçekli seperatörler, yoganın lüksten arınmışlığına vurgu yapmak üzere tasarlanmış.

Oda zemininde kullanılan renkli karolar, ahşap platform üzeri rastgele atılan renkli oturma ya da uzanma minderleri, salıncaktan oluşan ve oturma alanı, duvardan çıkan bank ile eğlenceli ve keyifli bir mekan yaratılmış.


Yoga Eğitmeni Zeynep Kemaloğlu ve Y. İçmimar Elif Meydan