otel dekorasyon

başa dön

En İyi Doğa Evi Mortenhals

En İyi Doğa Evi Mortenhals

Norveç’te Kuzey Kutup Dairesinin üzerinde, bir tarafta bir fiyorda bakan, diğer yandan orman tarafından korunan Snorre Stinessen'in en etkileyici ve çevreye duyarlı projelerinden biridir.

Birden fazla kabin içeren bu 2.500 metrekarelik aile bileşiminin olağan dışı konfigürasyonu, insanların ahşap kapıların arkasında ne olduğunu yavaş yavaş keşfedeceği bir oyun gibi kurgulanmış.

Tamamen çevre duyarlılığına odaklanarak tasarlanan yapının ısıtma ve su sistemi birbirine paralel tasarlanmış. Ayrı ayrı kutular şeklinde projelendirilen yapı her yapının ısıtma sistemi de ona göre planlandı.

Bulunduğu coğrafyanın koşullarına çok iyi konumlanmış olan Mimar Snorre Stinessen tasarımlarını tamamen doğadan yola çıkarak yapmış.

Doğal ve çevre ile uyum içinde olan mimarisi ile sorunsuz ve iddiasız bir görünüme sahip olan yapı aynı zamanda sade çizgiler içinde huzurlu ve yormayan bir dekorasyona sahip.

Muhteşem göl manzarasını hiçbir şekilde kapatmayacak şekilde tasarlanan yapılarda doğal malzemeler dikkat çekiyor. Taş ve ahşabın kombine edildiği evde iç mekan duvarlarda bile doğal beton görüyoruz.