otel dekorasyon

başa dön

Doğaya Kucak Açan Ev

Doğaya Kucak Açan Ev

Mimar Arka Roberta Koniecznego tarafından tasarlanıp, Polonya’nın Ciesznyn kasabasında kurulan ev Wallpaper 2017 en iyi ev ödülünü aldı.

Tasarım süreci iki yıl süren ev sıra dışı mimarisi ile dikkat çekiyor. Evin bulunduğu zor arazi koşulları sıradan çözümlerden ziyade sıra dışı çözümlere ihtiyaç duymuş ve Mimar Koniecznego bu ihtiyacı fazlasıyla karşılamış.

Geleneksel Polonya mimarisine bağlı kalınmasının yanı sıra aynı zamanda son derece modern ve fonksiyonel çözümlere sahip olan yapı, tam anlamıyla doğaya kucak açmış görünüyor. Mimar Arka Roberta Koniecznego’nun kendisi ve ailesi için tasarladığı yapı huzurlu sakin bir hayatın kapılarını aralıyor. Koniecznego ailesi bu evde şehrin kargaşasından uzak ve dingin bir hayat sürüyorlar.


 Evin zemine sadece bir köşesinin oturması diğer üç bölüm için çözüm üretme zorunluluğunu da beraberinde getirmiş. Üç köşe yere gömülen üç kazık üzerine oturtulmuş. Ayrıca Polonya’ nın coğrafi koşulları da düşünülerek özellikle toprak kaymasına yönelik zemin çalışmasında özel gömme teknikleri kullanılmış.

Alt kata yerleştirilen yatak odaları, üst katta daha ferah ve açık bir yaşam alanı oluşmasını sağlamış. Ön cephesi boydan boya cam olan bina neredeyse sonsuz bir görüş alanına sahip. Büyük bir şömine ile ısıtılan alan, sıcak ve keyifli bir atmosfer sunuyor.

Ev Polonya Mimarlık Merkezi tarafından Varşova Çağdaş sanatlar müzesinde 5 Eylül 2018 tarihine kadar sergilendi