otel dekorasyon

başa dön

Snøhetta Çizgileriyle Çizgi Dışı Bir Barr

Kopenhag sahilinde bulunan dünyaca ünlü restoran Noma’nın eski mekanında Şef René Redzepi ve Snøhetta Mimarlık tarafından ortaklaşa bir şekilde tasarlanan Barr Restoran, dokunulmamış tarihi dokusu ancak buna karşılık yenilenen grafik kimlikleri ile sade ve keyifli bir mekan algısı yaratıyor.

Kuzey Atlantik’te bulunan Barr, sadece kuzey ülkeleri değil, Kuzey Denizi Boyunca bölgede bulunan İskandinavya, Almanya, Benelüks ve İngiltere gibi birçok ülkenin yeme içme geleneğine odaklanılarak şekillendirilmiş.

Eski Norse dilinde arpa anlamına gelen Barr, Snøhetta’nın bölgenin bütününü mercek altına alarak renkler, tarih, yemekler hatta bölgenin mitolojik özelliklerine kadar inceleyerek ortaya çıkardığı bir çalışma olmuş.

Restoranın tamamında ağırlıklı olan deri, yün ve ahşap Kuzey bölgesinin dokusunu fazlasını ile yansıtıyor. Restorana giren konuklar dış mekanın kaba ve soğuk taş duvar dokusu ile karşılaştıktan sonra sıcak bir meşe zemini ile karşılanıyor.

Lokal teknikler ve yerel kaynaklı malzemeler, restoran tasarımında önemli bir rol oynamış. Mobilya ve iç mekan için kullanılan meşenin büyük kısmı, Barr’ın elli kilometre ötesindeki ağaçlardan hasat edilmiş.

Restoranın mobilyaları Malte Gormsen tarafından geleneksel Danimarkalı işçilik ve marangozluk kullanılarak oluşturulmuş.

Tavan ve duvar panellerinin kabartma deseni,  bira yapımında kullanılan üç ana öğeden biri olan arpanın mikroskobik görünümünden esinlenerek tasarlanmış.