otel dekorasyon

başa dön
8 HAZİRAN
1033 defa Okundu

Sesin Mimarisi,Holon Müzesi

İsrail merkezli tasarım müzesi Holon, ‘’Tasarımda Ses ve Madde’’ konulu sergiye ev sahipliği yapıyor. Ses ve tasarım arasındaki ilişki bu sergide üç farklı prizma ile inceleniyor: nesne, mekan ve çevre. Galeride, Anat Safran, Lila Chitayat ve Elisabetta Pisu'nun, 1960'lardan günümüze kadar tasarlamış olduğu 50’den fazla obje sergilenmekte. Bu galeride sergilenen sergiler üç kategoriye ayrılmakta: durağan, mobil ve etkileşimli nesneler.

Tasarım dünyası, malzeme, renk ve doku gibi fiziksel ve görsel öğelerle tanımlansa da, ses genellikle soyut bir öğe olarak algılanır. Oysaki ses, mekanları tanımlamamıza ve kendimizi kendimize yöneltmemize yardımcı olur. Titreşimlere dayandığı için, dinleyicide fizyolojik ve duygusal reaksiyonları da tetikler.Ses, dinleyicileri hem gerçek hem de soyut alanlardaki bir yolculuğa davet edebilir ve hem öznel deneyimleri hem de içinde bulunduğu ortamı etkileyebilir.

Tasarımda Ses ve Madde, alanların, ortamların ve günlük tecrübelerin sesle şekillendirildiği yolları araştırıyor. Bu sergide gösterildiği gibi, ses, günlük rutinlerimizin açılımının zeminini oluşturmaz; Bunun yerine, kültür tarafından şekillendirilen ve sırayla şekillendiren merkezi bir unsurdur.

Müzenin giriş kısmında Ses Mimarı olarak konusu geçen Mimar Sinan’a özel ayrılmış bölümde , Mimar Sinan’ın mimari akustiğinden bahsedilmekte. Ayrıca bu konuda ki en önemli icracı olduğunun da altı çizilerek belirtilmekte.

Kurulum, ziyaretçilerin hareketlerinden etkilenen görsel sunumlara dönüştürülmüş, bu alan için özellikle bestelenmiş orijinal ses çalışmalarını içermektedir. Galeri böylece ziyaretçiler, tasarım, mekan ve ses arasındaki bağlantıyı vurgulayan çok duyusal bir deneyim sunmakta.

 

Hiçbir sessizlik bir kütüphanenin sakin "şşş" nden daha yüksek sesle değil, siren Anma Günü'nde sesli olarak gürültü duyulamaz ve fırtınadan önceki sessizlikten başka umudunu uyandıran hiçbir ses yok. Toplumsal ve kültürel anlayışlarla birleştirildiğinde, ses ile madde, beden ve mekan arasındaki karmaşık ilişki, içinde çevre ve insan davranışının yeni bir anlayışına olanak tanır. Bu anlayış dikkat ve dinlemeye dayanır, sadece gözlem ve dokunuş üzerinde değildir.

Nesne tasarımından kullanıcı deneyiminin tasarımına geçiş kavramsallığını örneklendiriyor. Dr. Shulamit Katzman Galerisi (Alt Galeri), açık bir platform olarak tasarlanmış özgün interaktif bir kurulum olan Sensing Sound'a sahiptir ..

 

Tasarım Laboratuvarı sergi özellikleri Loops form, tekrarı ve ritim olarak müzik ve ses dünyası ile belirlenen değerleri, ifade müze koleksiyonundan yiyecekler arasında. Müzenin Yuvarlak Koridoru , Yael Taragan'ın kuyumcu Dana Hakim Bercovich'in küratörlüğünde yaptığı tek bir sergide, onun takılar için bir destek olarak hoparlörlerde kullanılan metal örgü kullanır. Bu parçaların oluşturulmasına yol açan iş süreci, eserlerin yanında ses, görüntü ve malzemeler vasıtasıyla sunuluyor.

Sizi vücudunuzdaki sesleri dinlemeye, mekanı seslerle yorumlamaya ve çevredeki vücudunuzu dinlemeye davet ediyoruz. Bu ses haline gelme daveti.