otel dekorasyon

başa dön
5 HAZİRAN
808 defa Okundu

Nostaljik Ve Özenle Hazırlanmış Küçük Dünyalar

Nostaljik Ve Özenle Hazırlanmış Küçük Dünyalar

Bilgisayar Mühendisi olmasına rağmen bambaşka bir konuya yoğunlaşan ve çok büyük bir başarı yakalayan Ali Alamedy bugün hayatını Minyatür sanatçısı olarak devam ettirmekte. Çocukluğu Irakta geçen ve ülkedeki rejimden kaçarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye yerleşen Alamedy çalışmalarını sosyal medya üzerinden paylaşarak dünyanın birçok noktasına ulaşmayı başarmış. Bugün birçok ülkeden birçok insana minyatür eserler yaparak hayatını kazanmakta.

Bilgisayar Mühendisliği okumasına rağmen kendini tamamen sanata ve kitaplara veren Ali Alamedy, zihninden geçen hikayeleri gerçeğe dönüştürmek için minyatür sanatını seçmiş. Bugüne kadar bir çok minyatür esere imza atan Alamedy’nin temel kuralı ise yarattığı mekan ve objelerde hiper gerçekliği yakalayabilmek.

Yarattığı eserler içerisinde dünya çapında en çok dikkat çeken çalışma, 19. Yüzyıl başlarında Indiana’da yaşayan ünlü fotoğrafçı Charles Miner’in stüdyosu olmuş. 1:12 ölçekli çalıştığı eserde 100’den fazla obje kullanılmış. Dünyada birçok sanatçının ‘’belge niteliğinde’’ şeklinde yorumladığı eser sadece objeler değil objelerin ayrıntıları ile de göz kamaştırıyor. Çoğunluğu tahta, bakır ve kağıt gibi sıradan malzemelerin şekillendirilip boyanması ile oluşturulan objeler, aynı zamanda Alamedy’nin sınırsız hayal gücünü de ortaya koyuyor.

Geçmişten gelen tek bir sahneyi yeniden yaratan Ali Alamedy, bu sürecin en zor kısmının konuyu bulmak olduğunu, hatta bazen bunun aylar sürdüğünü belirtiyor. Sadece sahneyi bulmak değil, hikayesi olan sahneleri bulmak konusunda yoğunlaşan sanatçı, o sahneyi bulduktan sonra her bir objeyi, mekanı, mekandaki atmosferi, duvarları, zemin döşemelerini, zamana yenik düşmüş renk geçişlerini hepsini ayrı ayrı inceliyor.Bu aşamanın ardından kağıt, metal, bakır, plastik, ahşap gibi bir çok materyali bir çok farklı işlemden geçirerek projeyi gerçekleştiriyor.

En az objeler kadar kullandığı efektlerinde çok önemli olduğunu Alamedy bir sandalye gölgesinin bile mekanın ruhunu yaratabilmek adına çok önemli olduğunu belirtiyor.

Çocukluğundan beri mimariye özel ilgisi olan ve özellikle Victoria dönemine duyduğu hayranlığı dile getiren Alamedy, minyatür sanatına yönelmesi ile birlikte mimari ve iç mimari konularda da birçok araştırma yaptığını ve bundan çok büyük bir keyif aldığını belirtiyor.

Ali Alamedynin fotoğraf stüdyosunu hazırlaması 9 ayını almış. Bu sürenin iki ayı araştırma için geçmiş. Sadece mekanı gerçekleştirmek değil ruhu olan bir mekan ve objeler yaratmak istediğini söyleyen Alamedy bununda ancak çok uzun çalışma süreleri ile gerçekleştirilebileceğini belirtiyor.