otel dekorasyon

başa dön

Paulo Mendes Da Rocha

Paulo Mendes Da Rocha

The Royal Institute of British Architects (RIBA) ,Bresilyanın en ünlü yaşam mimarı Paulo Mendes Da Rocha’nın Royal Altın Madalyasını alacağını duyurdu.

Royal Altın Madalyası, ömür boyu süren çalışmaların tanınarak ve İngiltere Kraliçesi tarafından onaylanarak verilen dünyanın en saygıdeğer mimari ödüllerinden biri. Zaha Hadid (2016), Frank Gehry (2000), Norman Foster (1983), Frank Lloyd Wright (1941) ve Sir George Gilbert Scott (1859); Onurunu alan diğer tek Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer (1998) bu madalyaya layık görülen mimar ve tasarımcılardan bazıları.

1928'de Brezilya'nın Vitória kentinde dünyaya gelen Paulo Mendes da Rocha, mimariye yaptığı önemli katkılardan dolayı uluslararası beğeniyle karşılandı. Mendes da Rocha'nın, Brezilya kökenli Brutalist stilinde açık beton yapılar ve pürüzlü kaplamalarıyla inşa edilmiş çok sayıdaki önemli kültür binaları, São Paulo şehrinin mimari dokusunda önemli bir yer etmekte. 1957'de Saint Paul Chapel (1987), Brezilya Heykel Müzesi MUBE (1988), Patriach Plaza (1992- 1998) ve Chef Palma Chapel (1988) gibi çok sayıda başka kamu binasının ardından, 2002 yılında Sao Paulo Atletik Kulübü'nü tamamladı. Pinacoteca do Estado galerisi (1993) ve FIESP Kültür Merkezi (1997). São Paulo'nun dışındaki önemli binalar arasında Goiás'daki Serra Dourada futbol stadyumu (1973), Recife'daki Conception Chapel Lady (2006) ve Vitória'daki Cais das Artes sanat merkezi (2008) yer alıyor.

Mendes da Rocha'nın uluslararası üne kavuşmasına rağmen, kendi ülkesi dışında, yapmış olduğu sadece iki örnek bulunmakta. Expo '70'deki (Osaka, Japonya) Brezilya pavyonu ve Portekiz Ulusal Koç Müzesi (Lizbon, 2015) .

Ödül hakkında konuşan RIBA Başkanı ve seçim komitesi Jane Duncan'ın başkanı yaptığı açıklamada: 'Paulo Mendes da Rocha'nın eserleri, dünya mimarisi standartlarında karşılaştırıldığında olağandışı ve inanılmaz bir duruşa sahiptir. Uluslararası bir üne sahip olmasına karşılık, başyapıtlarının neredeyse tamamının, kendi ülkesine münhasıran inşa edilmiş olması onu ayrıcalıklı ve özel kılmaktadır. Mimaride devrimci ve dönüştürücü bir duruş sergilemektedir.

Mimarlık için dünyanın en önemli onurlarından biri olan Royal Altın Madalyasıyla ödüllendirileceği için çok mutluyum. "

Paulo Mendes da Rocha layık görüldüğü ödül ile ilgili şöyle dedi:
"Uzun yıllar çalıştıktan sonra, İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü'nden bu övgü almak benim için bir onurdur. Bu ödülü projelerim üzerinde iş birliği yapan, benimle aynı heyecanı ve tutkuyu paylaşan tüm mimar ve mühendisler adına alıyorum.’’