otel dekorasyon

başa dön

Geleceğin akıllı otelleri böyle olacak!

Geleceğin akıllı otelleri böyle olacak!

Hotels.com, ünlü fütürist Dr. James Canton ile gelecekte otellerin nasıl olacağını araştırdı. Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, kişiselleştirilmiş hizmetler ve elbette robotlar… Konuklar 2060 yılında bir otele adım attıklarında, bambaşka özellikler ve sıra dışı bir hizmet anlayışıyla karşılaşacak.

Sektörde 25. yılını kutlayan Hotels.com’un Global Gelecek Enstitüsü’nden Dr. James Canton ile birlikte hazırladığı “Geleceğin Otelleri Araştırması”sının en dikkat çekici maddeleri şöyle:

Robot Yardımcılar: Kendi başına hareket edebilen bu robotlar, siz otele adım atmadan önce konaklama deneyimini kişiselleştirmek için özel yeteneklerle donatılacak. Dilinizi konuşacak, aklınıza takılan sorulara cevap verecek ve tercih ettiğiniz diğer becerilere sahip olacaklar.

Talebe göre dönüştürülen oteller: Talep oluşturmanın yeni nesli olarak adlandırılan bir sistem ile oteller misafirlerin oylarına göre kendi kendine tasarlanıp, istediğiniz biçimde monte edilebilecek. Nanoteknoloji ve gelişmiş makineler sayesinde, hayalinizdeki veya sevdiğiniz filmdeki bir ortamı (Örneğin Jurassic Park) konakladığınız otele taşıyabileceksiniz.

Her odada üç boyutlu yazıcı: Tatil için valiz hazırlamak tarih olacak ya da en azından fazlasıyla kolaylaşacak. Çünkü gelecekte konuklar üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir çift ayakkabı, kıyafetler, ilaçlar, hatta bilgisayar veya giyilebilir telefona kadar arzu ettikleri her şeyi gerçek zamanlı olarak üretebilecek.

Kendi rüyanı seç: Geleceğin gezginleri güzel bir uyku için rahat bir otel yatağı yerine uykuya dalmadan rüyalarını seçebilecekleri yerleri tercih edecekler. Oteller misafirlerine nöroteknoloji programlarına erişim vererek kendilerini rahatlatacak, geliştirecek ya da eğlendirecek rüyaları seçmelerine imkan sunacak.

Pop-up oteller: Yeni nesil pop-up otellerin temaları ve yerleri, mobil oylama ile halk tarafından belirlenecek. En fazla oyu alan otel tasarımları, nanoteknoloji özellikli olarak üç boyutlu yazıcılar ile kısa sürede inşa edilecek ve biyo-güneş pilleri kullanacak şekilde programlanacak.

Ömür uzatan otel spa’ları: Otel spa’ları, DNA analizi yöntemiyle rahatsızlıklarınızı tespit edecek. Bir sonraki aşamada rahatsızlıklarınızı gidermek için, vücudunuza göre geliştirilmiş programlar sunacaklar ve size bugünkü imkanlarla karşılaştırılamayacak ölçüde etkili bir rahatlama sağlayacaklar.

Seyahat avatarı desteği: Otel rezervasyonları, kendi dijital seyahat acenteniz gibi çalışan kişisel seyahat avatarınız tarafından yapılacak. Avatarınız, Apple'ın Siri'si veya Amazon'un Alexa'sının kişisel bir sürümü gibi rezervasyonları tasarlayacak, gerçekleştirecek ve yönetecek.

Eko-oteller: Enerji verimliliği artacak ve yenilebilir enerji platformları devreye girecek. Gelişmiş güneş enerjisi ve jeotermal enerji teknolojileri ile donatılacak eko-oteller, ürünlerinden çalışanlarına sosyal farkındalık oluşturarak topluma katkı sağlayacak.

Artırılmış gerçeklik otelleri: Artırılmış gerçeklik sayesinde inovatif senaryolar geliştirilecek ve örneğin Avrupa’daki bir otelde kalsanız da otelinize gittiğinizde Afrika’da sanal bir geziye çıkabileceksiniz.

Farklı bir lezzet deneyimi: Otel restoranları, DNA analizleri doğrultusunda damak tadınıza en uygun, en çok beğeneceğiniz yemekler servis edecek. Siz otelinize bile varmadan, DNA özelliklerinize göre sağlığınıza için optimize edilmiş, size özel diyet ve beslenme menünüz hazır olacak.

Sürükleyici temalı oteller: Geleceğin otelleri sürükleyici temalar ve bugün sadece hayal edebileceğimiz deneyimler sunacak. Gezginler, gerçek zamanlı interaktif etkinliklere katılabilecek. Örneğin Roma ya da Rönesans döneminde vakit geçirebileceğiniz sanal gerçeklik deneyimlerine katılabileceksiniz.

 Akıllı otel odasının içi nasıl olacak?

2060 yılı itibarı ile otel odalarında standart hale gelecek hizmetlerden bazıları şöyle:

  • Odaya girişte yüz tanıma sistemi
  • Sizi takip eden çoklu sensörler
  • Konuşan ve size yanıt veren televizyonlar
  • Tümüyle dokunmatik, reaktif ve interaktif yüzeyler
  • Akıllı tuvaletler ve gerçek zamanlı haber akışı sunan aynalar
  • Stres seviyesini algılayarak rahatlatıcı aromalarla odadaki havayı gevşeten, uykuyu rahatlatan interaktif duvarlar
  • Kir tutmayan özel nano kaplamalı havlular
  • Otomatik olarak ayarlanan, kablosuz sıcaklık kontrolleri
  • Nöro-geribildirime dayalı kişiselleştirilmiş yatak ve yastıklar
  • Hologram konser veya spor müsabakası izlemek gibi oda içi kişiselleştirilmiş deneyimler