otel dekorasyon

başa dön

Büyülü Kafkaslarda Bir Dağ Oteli: Rooms Otel Kazbegi

Büyülü Kafkaslarda Bir Dağ Oteli: Rooms Otel Kazbegi

Kuzey Gürcistan’da 5 bin metreye ulaşan zirvelerin arasında yer alan Rooms Otel Kazbegi, Nata Janberidze ve Keti Toloraia tarafından tasarlanmış. Doğayla bütünleşen tasarım detayları konukları bir rüyanın parçası olmaya davet ediyor.

Rooms Hotel Kazbegi, 156 odalı bir dağ oteli olarak dış ve iç mimaride bir konsept yaratmak amaçlanarak projelendirilmiş. 2012 yılında gerçekleştirilen projede, büyülü Kafkas dağlarında bir “rüya oteli” yaratmak hedeflenmiş.

Rooms Hotel Kazbegi, Kuzey Gürcistan'da 5 bin metreye ulaşan zirvelerin arasında müthiş bir kaçamak adresi haline gelmiş. Tiflisli iki genç Nata Janberidze ve Keti Toloraia tarafından dizayn edilen otelde, kullanılan ahşap, cam ve çelik malzemelerle sıcak ve samimi hava elde edilmiş.

Otelin geniş güneşlenme terası, konukların dağlarla çevrili manzarada dinlenmesini ve rahatlamasını sağlıyor. Otelde dağ manzarasına sahip kütüphane, casino, kapalı yüzme havuzu; arazi araçlarıyla gezi ve kayakçıların helikopterle yamaçlara taşındığı heli skiing gibi outdoor aktivite imkanları da bulunuyor. Kültüre ve tarihe meraklı konuklar, otelin yakınlarındaki Gergeti Trinity Kilisesi'ni keşfedebilirler.

Konum ve mimari

Dağların arasındaki konumu ve Sovyet döneminde bir turizm merkezi olan bölgede yine o dönemde inşa edilmiş binanın mevcut yapısı, otelin iç ve dış mimarisinin atmosferinin yaratılmasında temel oluşturmuş. Öyle ki, binaya uzaktan ve belli bir açıyla baktığınızda, arkadaki dağın doruğunun binanın çatı tasarımının bir parçası gibi göründüğünü fark edebilirsiniz.

Otelin dış cephesi ahşap ve metal bölmelerle dizayn edilerek oda ve balkonlar birbirinden ayrılmış. Böylece yatay ve dikey çizgiler oluşturularak tüm binaya yalın, korunaklı ve geometrik bir görünüm kazandırılmış. Bu detaylarla, mevcut binanın dokusu ve formu ile aynı konsept yakalanabilmiş. Söz konusu özellikler, hem otelin bulunduğu muhteşem bölgeyi kendiliğinden öne çıkarıyor hem de manzaranın güzelliğine katkıda bulunuyor. Yine aynı nedenle, otelde geniş pencereler tercih edilmiş.

 

Zirveler arasında sıcak iç tasarım
Mükemmel bir doğal atmosfere sahip otelin iç tasarımında kullanılan spesifik ahşap malzeme ve malzemeyi ortaya koyan parlak cila oldukça dinamik bir görünüm sağlıyor.

İç tasarımda doğal malzemelerin kullanılması, “dağ oteli” tarzını yansıtırken konuklar da kendilerini evlerinde gibi hissediyorlar.

Lobinin ambiansında, endüstriyel tasarım ögeleri ve bar ile dinlenme alanlarında yer alan deri koltuklarla modern bir hava elde edilmiş. Lobi alanı tasarlanırken mobilyalar, genel alanın özel alanlara bölünmesi ve konforlu alanlar yaratılması için kullanılmış. Ortak alanlarda, doğal ahşap zemini geleneksel kilimler tamamlıyor.

Otelin restoranı oldukça sıcak ve cana yakın bir atmosfere sahip. Bu atmosferi güçlendirmek için restoranda şömine ve ortak kullanımlı yemek masaları bulunuyor.

Otelin odaları, kullanılan organik malzemeler ve azaltılmış aydınlatma ile daha dinlendirici bir hava taşıyor. Otelin dış mimarisinin taşıdığı çizgiler, konukların mental olarak dinlenmesi ve rahatlamasını sağlamak üzere odaların tasarımına da taşınmış. Projenin konumundan kaynaklanan lirik konsept, odalarda ahşap ve endüstriyel süs malzemeleriyle sağlanan kır şıklığı ile daha da vurgulanıyor. Böylece, dış cepheden odalara bir tasarım sürekliliği sağlanıyor.

Hazırlayan: Sunay Gedik