otel dekorasyon

başa dön

Avustralya’ya ilk yüzülebilir yapay lagün

Avustralya’ya ilk yüzülebilir yapay lagün

Gayrimenkul projeleri için dev su kütlelerinin ekonomik bir şekilde inşa edilip işletilmesini sağlayan, çevre dostu teknolojisiyle öne çıkan Crystal Lagoons, Avustralyalı şirket Botanica Property Grup ile yaptığı anlaşma neticesinde Queensland eyaletinin ilk yapay lagününü hizmete sokmaya hazırlanıyor.

Queensland'in kuzeyindeki Tropical North Queensland bölgesinde bulunan Cairns şehrinde oluşturulacak 22.000 m2 büyüklüğündeki lagünün çevresinde 1.000 konut inşa edilecek. Restoranlar, kafeler, yürüyüş parkurları, tenis kortları gibi sosyal alanları barındıracak olan projede, apartman ve villalar inşa edilecek.

 

Konu hakkında açıklama yapan Crystal Lagoons Okyanusya Direktörü German Rocca, bu projenin her iki taraf için de bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "İnşa edilecek lagün, Avustralya gayrimenkul piyasasının gelişimi için büyük bir adım. Crystal Lagoons, Avustralya’daki ilk yapay lagünüyle bölgedekilere, arka bahçelerinde masmavi sular ile cennet gibi kumsalları getirmeye hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Çevre dostu teknoloji
Crystal Lagoons teknolojisi, konvansiyonel havuz arıtma sistemlerinde kullanılan kimyasal miktarının sadece yüzde 1'i kadar kimyasal ve sadece yüzde 2'si kadar elektrik tüketimi ile çalışıyor. Parklarda tüketilen suyun yarısı kadar, golf sahalarında tüketilen sudan ise 30 kat daha az tüketim yapmaktadır. Crystal Lagoons'ün kullandığı buharlaşma kontrol teknolojisi de su tüketimini en düşük seviyede tutmaktadır.

Su kaynaklarının etkin kullanımı konusunda da sürdürülebilir çözümler sunan Crystal Lagoons teknolojisi hem tatlı hem de tuzlu su ile kullanılabiliyor. Ayrıca ultrasonik filtreleme sistemi sayesinde konvansiyonel filtreleme sistemlerinde kullanılan enerjinin sadece yüzde 2'si kadar enerji tüketimi sağlıyor.