otel dekorasyon

başa dön

Rengarenk dekorasyonu ile Pio Gastro Bar & Bistro

Rengarenk dekorasyonu ile Pio Gastro Bar & Bistro

Pio Gastro Bar & Bistro, rengarenk dekorasyonu, Latin Amerika ve Akdeniz füzyonu street food - tapas sunumları ve yemek ritüelinize cıvıl cıvıl bir enerji katacak mixology barı ile, eğlenirken yeni lezzetler keşfetmek isteyenler için benzersiz bir deneyime kapı aralıyor.

Antalya Kaleiçi’nin tarihi kent dokusunun içerisinde yer alan Pio Gastro Bar & Bistro, geleneksel bir Kaleiçi evinin, restoran ve bar fonksiyonuna dönüşürken endüstriyel bir anlayışla tasarlandığı sıra dışı bir sentezin sonucu olarak ortaya çıkmış.

Latin sokak kültürünü yansıtan mutfağıyla öne çıkan mekan, toplam 129 m2 büyüklükteki giriş kat ve asma kattan oluşmakta. Her noktasında farklı tasarlanmış detayları hissettiren, estetik kaygılarının yanı sıra işlevselliğinin de fazlasıyla önemsendiği tasarımda özellikle asma kattaki tefrişatın olabildiğince şeffaf olması ve derinliğin beton duvarlara kadar hissettirilmesiyle birlikte yüksek tavanlı ana mekanla hacim algısı pekiştirilmiş.

Tasarımda belirleyici ana öğe olarak kullanılan mevcut taş duvarlar, beton duvar yüzeyleri, beton epoksi zemin ve çelik yoğun bir şekilde kullanılmış. Mekanın mevcut ahşap kirişlemeli tavanı korunarak daha alçak bir kotta çelik profiller ve  sac plakalar kullanılarak oluşturulan tavan platformuna, vintage aydınlatmalarla birlikte fonksiyon kazandırılmış. Mekanın zeminindeki kot farklılıklarıyla tavan yüksekliği algısı kullanılan alanlara göre farklılaştırılmış.

Kaleiçi yeme-içme kültürüne yeni bir anlayış getirme hedefiyle yola çıkan “Pio Gastro Bar & Bistro”da işveren ile mimarın uyumu her noktada hissediliyor. Mekanın zemininde uygulanan beton görünümlü epoksi yüzeye saplanarak başlayan ve bar bankosu üzerinde yükselen seramiklerin seramik sanatçısı ile birlikte tasarlanması ve beton duvar yüzeyleri ile masif ahşap mutfak kapısında profesyonel ressamların kullanılması mekanın en ayırt edici özelliklerinden.

Latin Amerika’dan, Akdeniz Riviera’sına

Dünya çapında trendi hızla yükselmekte olan sokak lezzetlerini yaşatmaya ve bölgesinde tanıtmaya öncelik veren Pio’da, sokak esprisi, mekan konsepti ve dekorasyonun her alanında kullanılıyor. Mekanın dışındaki sokakta da yer alan bölümü, Antalya’ya özel bir mahalle atmosferi yaratmak için özenle tasarlanmış.

Akdenizli köklerine sadık kalarak, dekorasyonunda endüstriyel tarzda hafif bir Londra Shoreditch dokunuşuna da sahip olan Pio, bu endüstriyel havayı ısıtacak Akdenizli objelerle yumuşatılıyor ve konuklarını, yetenekli seramik sanatçıları tarafından hazırlanan el yapımı seramikler ile süslenmiş barında ağırlıyor.

İsmi İspanyolcada cıvıltı anlamına gelen Pio’nun tasarımında şıklandırmada farklı bir boyut yaratmak için duvarlar Brezilyalı ve Türk grafiti sanatçılarının özenle hazırladığı graffiti çalışmalarıyla süslenmiş.


Proje Künyesi

Proje Adı: Pio Gastro Bar & Bistro

Proje Yeri: Antalya / Kaleiçi

İşveren: Gastro Vogue

Ana Yüklenici: Kst Mimarlık

Konsept Tasarımı: Kst Mimarlık

İç Mekan Projesi: Kst Mimarlık

Peyzaj Projesi: Kst Mimarlık
Proje Yılı: 2015

Arsa Alanı:  109 m2