otel dekorasyon

başa dön

Çalışma alışkanlıklarını değiştiren ofis: Avivasa Dijital Garaj

Çalışma alışkanlıklarını değiştiren ofis: Avivasa Dijital Garaj

1997 yılında İstanbul’da nitelikli mimarlık hizmetleri vermek üzere Serter Karataban tarafından kurulan TeamFores Mimarlık’ın AvivaSA’nın Ümraniye’deki Genel Müdürlük binasının çatı katında tasarladığı “Dijital Garaj”, alışılagelmiş ofis algısından uzak, dinamik ve yaratıcı bir çalışma anlayışının endüstriyel tarzla buluştuğu bir kurguyla biçimlenmiş.

TeamFores Mimarlık tarafından tasarlanan, AvivaSA Genel Müdürlük Binası’nın teras katındaki 185 metrekarelik bir alanda konumlanan AvivaSA Dijital Garaj ofisinde çalışanları için samimi, esnek ve verimli bir ortamın yaratılması hedeflenmiş.

Dört ayrı bölümün ve bir de teras bahçenin bulunduğu ofis tasarımında doğal ahşap, çelik malzeme ve yenilikçi ürünler kullanılmış. Palyatif elemanlarla birbirinden ayrılan mekan içerisindeki bölmeler, toplantı, sunum ve dahili konuşmaların diğer çalışanların rahatsız olmayacağı şekilde yapılmasını sağlayan fonksiyonel tasarımlarla donatılmış. Bölümler arası separatör olarak kullanılan çelik hasırların üzerine dekoratif saksılar ve çok amaçlı kullanılabilecek metal kancalar asılmış.

Mobilyalar Derin Design’dan
Kapalı bir oda tanımının olmadığı Dijital Garaj ofiste tek alan içinde ayrıştırılan bölmelerde kullanılan rahat, konforlu ve eğlenceli mobilyalar Derin Design koleksiyonlarından seçilmiş ve bir bölümü de özel imalat olarak üretilmiş. Mekanda aynı zamanda Wonderpus’un Magis ürün gamından kullanılan Thomas Heatherwick tasarımı Spun Chair ile de farklı bir görünüm elde edilmiş. Gerektiğinde birleştirilebilen ve ihtiyaç halinde ayrılabilen çalışma alanları, hareket ettirilebilen mekanizma ve mobilyalar, hedeflenen dinamik ofis tasarımını en iyi şekilde yansıtmış.

Toplantı ve sunumlarda kullanılmak üzere özel olarak seçilen hareketli çelik hasır mekanizmalar, sunum kağıtları vb. materyallerin görüşmeler sırasında pratik kullanımına olanak sağlıyor.

Eğlenceli toplantılı köşeleri
AvivaSA Dijital Garaj ofis,  mavi, yeşil ve sarı gibi kurumsal renklerin dengeli bir biçimde kullanıldığı ofis, çizgisel ve brüt tavan aydınlatmaları ile dinamik bir kimlik kazanmış. Klasör dolabından vestiyere, kesondan çalışma masasına kadar bir ofiste olması gereken her şeyin endüstriyel tarzda konumlandığı AvivaSa Dijital Garaj ofiste, rahat ve verimli çalışmak için eğlenceli toplantı köşeleri de yaratılmış. Salıncak, rahat oturulabilen veya hareket edebilen tasarım koltuklarla donatılan bu alan, samimi ve stressiz toplantılar, sunum ve görüşmeler için çalışanların sadece laptoplarını alarak oturabilecekleri bir alan olarak düşünülmüş.

Terasta kullanılan ve sabit bir masanın etrafına yerleştirilmiş salıncaklardan oluşan oturma ünitesi ise mekanın kullanıcılarına renkli ve yaratıcı deneyimler yaşatıyor.