otel dekorasyon

başa dön
24 AĞUSTOS
1665 defa Okundu

Antalya Green Hub, kenti yeşil bir koridora dönüştürecek

Antalya Green Hub, kenti yeşil bir koridora dönüştürecek

Antalya Green Hub ile Antalya yeşil ile iç içe yeni bir yaşam tarzına kavuşacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepez’in Santral bölgesini dönüştürmek üzere başlattığı Antalya Green Hub projesi, Salon’un kurucusu Y. Mimar Alper Derinboğaz tarafından tasarlandı.

Şehrin kültürü ve yerel hafızası iyi okunarak, bütünlükçü bir kentsel tipoloji oluşturma hedefiyle ele alınan proje ile Toros eteklerinin yeşil dokusu kent içlerine taşınacak. Antalya’yı, boydan boya kat eden yeşil bir koridora dönüştürecek olan projenin yatırım bütçesi 1 milyar dolar. 1.309 bin metrekarelik alanı kaplayan projenin 3-6 sene içerisinde Antalya’daki emlak değerlerini yükseltmesi öngörülüyor.

Doğal iklimlendirme olacak

Antalya Green Hub, Antalya kentine yeşil ile iç içe yeni bir yaşam tarzı öneren sürdürülebilir nitelikleriyle dikkat çekiyor. Akdeniz ikliminin zorlayıcı sıcaklığına çözüm olarak doğal ve pasif iklimlendirme yöntemlerini öneren master planda kullanılan kentsel grid, hakim rüzgar yönüne doğru konumlandırılıyor ve doğayla bütünleşiyor. Bu sayede doğal havalandırmayla iyi bir hava kalitesi elde edilen projede aynı zamanda sosyal aktiviteler için çeşitli açık hava tesisleri de bulunuyor. Güneş enerjisi üreterek enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayabilen mahalleler, aynı zamanda atık suyu arıtarak yeniden kullanabiliyor. Bu nitelikleri ile sürdürülebilir olmayı hedefleyen Antalya Green Hub projesinin içerisinde kent parkı, şehir ormanı, Doğa Tarih Müzesi gibi kente önemli kazanımlar sağlayacak kamusal alanlar bulunuyor. Proje konut ve kamusal alanların yanı sıra, açık ve kapalı spor merkezleri, sosyokültürel mekânlar, ticaret ve ofis alanları (pasajlar, oteller, modern pazar ve çarşı alanları), sağlık ve eğitim tesisleri ile kentin önemli ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyor. 3-6 sene içerisinde Antalya’nın emlak standartlarını yükseltmesi öngörülen ve Eylül 2016’da inşaatı başlanacak olan projenin yapım sürecinde ilk adımın Eylül 2018’de ikinci adımın ise Haziran 2019’da tamamlanması bekleniyor.